Ta niezwykła i oryginalna sztuka powstała w latach 40. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Szczególną popularnością cieszyła się wśród przedstawicieli świata podziemnego. Zasadniczo tatuaże w tym stylu zostały były wykonywane przez Latynosów, należących do różnych grup przestępczych i gangów. Stanowiły one również znaki identyfikacyjne wśród członków grupy.
Dzięki tej przeszłości powstały główne cechy współczesnej sztuki tatuażu Chicano. Wcześniej, jak i obecnie, projekty zawierają grube, wyraziste obramowania w czarnych barwach.
Nazwa pochodzi od homonimicznej grupy etnicznej, która żyła w Stanach Zjednoczonych w XVI i XVII wieku. W kolejnych latach przedstawiciele tej grupy porozjeżdżali się między innymi krajami. Wiadomo, że mieszkali w stanach Teksas, Kalifornia i Nowy Meksyk.
Na początkach kształtowania się społeczeństwa amerykańskiego, ludzie nadal nie mieli równych praw. Podobnie jak wiele innych grup etnicznych, Chicano było prześladowane z powodu ich ciemnego koloru skóry i wiary katolickiej. Mogli wykonywać tylko najcięższe prace, za które dostawali najniższe pensje – żyli bardzo słabo. Mimo to pozostali wierni swojej kulturze, a my możemy się nią do dzisiaj inspirować.
Aby przetrwać, ci ludzie musieli trzymać się ścieżki przestępczej i tworzyć własne gangi. Tatuaże robiono po to, aby wskazać przynależność do określonego gangu. Zasadniczo malunki w stylu Chicano były głównie obrazami Jezusa Chrystusa, św. Łukasza i Najświętszej Maryi Panny. Poza tym mogły to być również krzyże, a nawet całe frazy. Rysunki te najczęściej mówiły o zasadach i wartościach moralnych przedstawicieli gangów.
Obecnie te nietuzinkowe tatuaże nie oznaczają już tego, co kiedyś. Teraz to tylko piękna ozdoba. Osoby, które decydują się na tatuaż w stylu Chicano muszą pamiętać, by wybierać jedynie prawdziwych wirtuozerów maszynki.