Prawdopodobnie najbardziej masowym kierunkiem w sztuce tatuowania jest styl tradycyjny. Większość tatuażystów zgadza się, że w tym przypadku chodzi o modę, nie zaś o kreatywność, symbolizm i wewnętrzną potrzebę, które powinny kojarzyć się z posiadaniem tatuaży. Mimo, że elementy tradycyjnego stylu są do bólu powtarzalne; motyle, serca, wstążek i kotwice itp, to jednak ów styl ma swoją własną bogatą historię.
Skąd pochodzi tradycyjny styl tatuażu?
Uważa się, że po raz pierwszy tradycyjne tatuaże pojawiły się w Europie i Ameryce. Pierwszymi, którzy wykorzystali takie motywy byli marynarze i kapitanowie statków. Praca pełna niebezpieczeństw wymagała dodatkowych środków bezpieczeństwa, również tych mniej oczywistych. Mężczyźni zaczęli korzystać z opatrzności różnego rodzaju amuletów i symboli. Tak oto na muskularnie opalonych ramionach i grzbietach pojawiły się czaszki, rurki, serca, krzyże i zakręcone wstęgi z nazwiskami ukochanych. Tatuaże wyróżniały się jasnymi kolorami i nieskomplikowaną fabułą.
Żeglarze podróżowali do odległych krain, szerząc modę na piękne i żywe obrazy na ciele. Stopniowo te wzorce weszły do świadomości mas i wciąż pozostają jednymi z najbardziej pożądanych trendów w tatuażach. Proste w wykonaniu, potężne w sile znaczenia rozwinęły swą popularność także w światku przestępczym. W Ameryce wstęgi z napisami, podobne do stylu gotyckiego były rozpropagowywane wśród członków gangu ulicznego.
Przez długi czas tradycyjne krzyże i kotwice służyły jako charakterystyczne „epolety” dla ich właściciela.
Zwracamy uwagę na fakt, że tradycyjny tatuaż jest obecnie preferowany przez wiele kobiet. Młode dziewczyny są bardziej skłonne do ozdabiania się sercami, – często pękniętymi – jasnymi motylami, kwiatami i wstążkami z napisami. Mężczyźni preferują atrybuty morskie, czaszki i krzyże. Cechy tego stylu to jasne, grube kontury i bardzo bogata kolorystyka.