Tatuażysta z Łódź: Osobiście mam wykształcenie artystyczne w dwóch kierunkach, czysto plastycznym, jak i z grafiki komputerowej. Do pracy w zawodzie tatuatora być może nie jest niezbędne jednak znacznie ułatwia prace przy realistycznych wzorach, jak i tworzeniu własnych projektów. Pierwszy tatuaż zrobiłam swojej znajomej z pracy, której opowiedziałam że zaczynam uczyć się tatuować.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz?
- Przyjechałam na studia do Polski w kierunku grafiki komputerowej. Wcześniej ukończyłam studia w kierunku rysunku i malarstwa na Ukrainie. Wykształcenie artystyczne popchnęło mnie w kierunku pytania „dlaczego nie spróbować w sztuce tatuażu?”. I tak moja przygoda w zawodzie tatuatora trwa od 2015 roku.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Poza tatuowaniem również maluje obrazy, bardzo lubię również podróżować.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż zrobiłam swojej znajomej z pracy, której opowiedziałam że zaczynam uczyć się tatuować. Jak się okazało była na tyle odważna, że od razu chciała, żebym jej zrobiła niewielkiego pingwinka na przedramieniu. Wyszedł dobrze, ale sam proces był bardzo długi.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Osobiście mam wykształcenie artystyczne w dwóch kierunkach, czysto plastycznym, jak i z grafiki komputerowej. Do pracy w zawodzie tatuatora być może nie jest niezbędne jednak znacznie ułatwia prace przy realistycznych wzorach, jak i tworzeniu własnych projektów. Nie trzeba być malarzem by robić dobre tatuaże ale trzeba znać podstawy rysunku i umieć je zastosować w praktyce.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Trudno wymienić cechy dobrego tatuatora. Na pewno trzeba być komunikatywnym i znaleźć dobre podejście do każdego klienta i nie działać utartymi schematami. Jedną z głównych cech musi być 100% odwaga. Bez niej nikomu nie uda się zacząć wbijać igieł z tuszem w ludzkie ciało. Cierpliwość też jest pomocna kiedy klient cały czas rusza się w trakcie sesji.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Generalnie staram się nie odmawiać ludziom. Bardzo często zgłaszają się do mnie ludzie chcący przykryć gigantyczny czarny tribal na ramieniu, albo pokryć blizny na rękach czy nogach. Z tego powodu raczej nie podejmuje się tworzenia nowych prac tego typu, które ludzie za 10 lat będą chcieli przykryć u innych tatuażystów.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Przeszkód do robienia tatuażu może być wiele. Najczęściej spotykam się z ludźmi który chcą zakryć zbyt świeże, jeszcze gojące się blizny. Złamane części ciała w gipsie, w związku z którymi przyjmuje się zastrzyki też są częstą przeszkodą.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Wybierając tatuażystę najlepiej kierować się jego pracami. Większość tatuatorów ma określoną stylistykę w której pracują i nie wychodzą poza jej ramy. I na pewno nie warto namawiać artysty to robienia prac w stylistyce, której nie lubi.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Moją główną inspiracją są zwierzęta. Gotowe projekty tatuaży, które szukają wolnej skóry to właśnie zwierzęta – dzikie, domowe, ale najczęściej te rzadko spotykane.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Staram się nie ograniczać do jednego stylu. Bardzo lubię pracować w dotworku, realizmie, minimalizmie, jak i przy tatuażu neotradycyjnym. Tatuaże kolorowe zawsze wymagają więcej pracy ale dają proporcjonalnie więcej satysfakcji. Obecne trendy w sztuce tatuażu są bardzo rozbieżne. Z jednej strony są maksymalnie realistyczne prace, a z drugiej tzw. Ignorant style i styl przypominający polinezyjski (nie mówie tu o prawdziwym stylu polinezyjskim w którym każdy fragment ma określone znaczenie, tylko raczej o zlepku elementów sprawiających wrażenie polinezji), który niestety staje się następcą tribali.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Tatuaże na starość na pewno będą wyglądać super. Udowadnia to coraz większa liczba sesji zdjęciowych bardzo wiekowych ludzi ubarwionych tatuażami. A osobiście uważam, że na starość tatuaże na ciele i ich wygląd będą moim najmniejszym problemem.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór?
- Wzór tatuażu wybranego przypadkiem albo nabierze swojego znacznia po latach albo tuż po zrobieniu. Bardzo często wydaje się, że robimy tatuaż, który pozornie nic nie oznacza, a potem w kolorowym smoku dostrzegamy charakterystyczne cechy mordy ukochanego psa.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Dzień tatuażysty zawsze zaczyna się rano, a kończy późnym wieczorem. Rozmowy z klientami, tworzenie projektów, dodawanie postów na Instagramie, Fb, no i oczywiście, tatuowanie.
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Tak, myśle, że tatuaże zmieniły postrzeganie ludzkiego ciała. Bardzo często pomagają ludziom zaakceptować siebie.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Moim zdaniem, są dwa największe plusy w pracy tatuażysty. Przede wszystkim upiększanie ludzkiego ciała, oryginalnymi wzorami, z których ludzie są dumni że noszą je na sobie. Drugim jeszcze ważniejszym jest pomoc ludziom, którzy chcą przykryć blizny i niedoskonałości swojego ciała. Bardzo często zdarza mi się zakrywać głębokie i liczne blizny po długoletnich samookaleczeniach. Zakrycie ich pomaga ludziom wyjść z depresji i zyskać pewność siebie. Minusem są zbyt krótkie doby, przez które nie starcza czasu na realizowanie innych pasji.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Jedną. Dobrze to przemyślcie. Ludzie do końca życia będą chodzić z tym co wbijecie im pod skórę. Jest to jedna z tych profesji, w których nie ma miejsca na błędy.