Ostatnio bardzo popularne są tatuaże etniczne. Ten styl różni się od innych wielkością i różnorodnością rysunków. W czasach starożytnych nasi przodkowie dość często tatuowali na swoim ciele różnego rodzaju wzory i znaki, wskazujące na status społeczny osoby, jej osiągnięcia lub po prostu jako ozdobę. Korzystając starożytnych rysunków, które się zachowały, mistrzowie tatuażu zgrabnie łączą styl etniczny z nowoczesnym. Tatuaże etniczne przyciągają wzrok i trudno je pomylić z czymkolwiek innym – styl składa się z gładkich linii i kropek, które bardzo ładnie łączą się z ostrymi pociągnięciami igły.
W zależności od narodowości, z której zostały pożyczone rysunki, można wyróżnić różne stylistyki: celtyckie, indyjskie, maoryskie, polinezyjskie, Maya i wiele innych. Prawdpodobnie najbardziej żywym i zapadającym w pamięć stylem, jest styl etniczny.
Wszystkie rysunki czerpały inspiracje ze świata zwierząt; na piersiach wykonywane były ogromne wizerunki lwów i gryfów, symbolizujących majestat i wielką siłę pradawnego przywódcy. Analogicznie obecnie głównym wzórem są rysunki zwierząt, umiejscowione na korpusie.
Poza tym popularne są celtyckie ozdoby. Są one różne, ponieważ były pod nieustannym wpływem różnych kultur. Celtyckie rysunki różnią się elementami różnych roślin, liści i zwierzęt, które razem wyglądają bardzo harmonijnie.
Warto również zwrócić uwagę na indyjski styl etnicznych tatuaży. Tutaj można napotkać obrazy tworzone z kropek, wymazów, bóstw hinduskich, słoni i krów.
Ostatnio popularność zyskała stylistyka Papuasów z Nowej Gwinei. Charakter tego trendu to proste figury, które razem składają się na cały rysunek.