Tatuażysta z Wrocław: Nie skończyłam żadnej szkoły plastycznej ani kursów rysunku. Wszystkiego nauczyłam się sama poświęcając na to dużo czasu. Pierwszy tatuaż zrobiłam na swoim chłopaku i o dziwo wyszedł całkiem nieźle. Był to nieduży napis. Do dzisiaj pamiętam ten stres i adrenalinę, przez którą trzęsły mi się ręce.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Tatuowaniem zajmuję się od około 5lat. Od dzieciaka można było spotkać mnie z kredkami czy farbkami, co w późniejszym wieku dało mi podstawy żeby zacząć tatuować. Moja przygoda z tatuażem zaczęła się chwilę po tym jak skończyłam szkołę i tak zostało już do dzisiaj.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Hobbystycznie lubię przerabiać meble i inne starocie, by dawać im nowe życie. Gdy mam czas sięgam też po starego analoga 😊
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż zrobiłam na swoim chłopaku i o dziwo wyszedł całkiem nieźle 😉 Był to nieduży napis. Do dzisiaj pamiętam ten stres i adrenalinę, przez którą trzęsły mi się ręce.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Nie skończyłam żadnej szkoły plastycznej ani kursów rysunku. Wszystkiego nauczyłam się sama poświęcając na to dużo czasu.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Myślę, że przede wszystkim powinien być cierpliwy, precyzyjny, kontaktowy i kreatywny, bo jest to praca z ludźmi, która nie zawsze jest łatwa.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Jasne, że tak i to nawet całkiem często. Jeśli odmawiam to głównie dlatego, że czegoś technicznie nie da się zrobić albo projekt nie jest w moim stylu/guście.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Jest dużo przeszkód, np. wszelkiego typu choroby. Odradzałabym wykonanie tatuażu ludziom młodym, z wiekiem dojrzewamy i spontaniczne młodzieńcze decyzje potrafią być później sporym problemem.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Żeby wybrać odpowiedniego tatuażystę trzeba zrobić rozeznanie kto, gdziem w jakim stylu tatuuje. Nie polecam wybierania kogoś bo jest tanio albo zrobią szybko. Do odpowiedniego artysty czasami warto przejechać całą Polskę albo i jeszcze dalej, w końcu efekt zostaje na całe życie.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Uwielbiam lata 20 XIX wieku, inspiruję się też horrorami i wszystkim co jest po ciemniejszej stronie tego świata.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Ciężko stwierdzić co jest teraz na topie, każdy styl rozwija się bardzo dynamicznie. Z jednej strony mamy bardzo skomplikowane wzory z drugiej minimalistyczne, myślę, że to kwestia gustu. Sama pracuję w stylu realistycznym, czasami wykonuję też dotworkowe prace. Głównie są to duże kompozycje.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Na starość wszyscy będziemy wyglądać super, przynajmniej nie będzie nudno w poczekalni u lekarza. 😊
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Tatuaż nie musi mieć znaczenia. Może zostać wykonany czysto ze względów estetycznych. Wzór najlepiej wybierać na podstawie swoich upodobań, zainteresowań, na pewno nie z top 10 obrazów google grafika czy innych popularnych stron z tatuażami i obrazkami.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Mój dzień zaczynam od mocnej kawy 😉 Potem jadę do studia, przygotowuję stanowisko dla klienta, omawiamy projekt i lecimy z tematem. Po całym dniu sesji robię jeszcze zdjęcia tatuażu, odpisuję klientom na wiadomości, ogarniam social media.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Jasne, że tak. Nas pokolorowanych jest coraz więcej.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Myślę, że dużym plusem jest to, że codziennie poznajemy nowych ludzi, nie można się znudzić tą pracą bo codziennie robimy coś nowego, stawiamy sobie nowe wyzwania. Jak jesteś zaangażowany na 100 procent to w sumie minusy znikają same.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Szlifowanie swojego warsztatu z rysunku, cierpliwość przy napotkanych niepowodzeniach i znalezienie dobrego studia/osoby, która chętnie podzieli się swoją wiedzą.