Tatuażysta z Częstochowa: Uważam że trzeba mieć pojęcie na temat rysunku, malarstwa przy wykonywaniu tego zawodu. Osobiście całe życie robiłam tylko to, ukończyłam Szkołę Plastyczną imienia Jacka Malczewskiego w Częstochowie z wyróżnieniem, uzyskałam dyplom plastyk-jubiler. Pierwszy tatuaż jaki wykonałam na człowieku to portret bull terriera, z którego do tej pory jestem zadowolona, chociaż w trakcie robienia przeszłam dwa załamania nerwowe bo tak naprawdę nie miałam zielonego pojęcia jak działa maszynka.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Tatuażem zainteresowałam się robiąc rękaw u Dżo Lamy. Rozmawiałyśmy o mojej pracy, wykształceniu (Skończyłam szkołę plastyczną w Częstochowie) i zainteresowaniach i padło pytanie „skoro rysujesz to czemu nie zaczniesz dziarać?”. I tak się zaczęło, odkupiłam używane maszynki, kilka dziar zrobiłam na znajomych i niedługo później otrzymałam propozycje pracy w Bocian Tattoo. Było to na początku 2017 roku. 🙂
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Robienie tatuaży to moje codzienne zajęcie i poświęcam temu prawie cały swój czasz ale bywa że znajdę też chwilę na malarstwo, rysunek niezwiązany z tematem tatuaży. Dodatkowo do tatuaży wykonuję też piercing.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż jaki wykonałam na człowieku to portret bull terriera, z którego do tej pory jestem zadowolona, chociaż w trakcie robienia przeszłam dwa załamania nerwowe bo tak naprawdę nie miałam zielonego pojęcia jak działa maszynka. jestem samoukiem i całą wiedzę czerpałam z podpatrywania Dżo kiedy robiła mi dziary.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Uważam że trzeba mieć pojęcie na temat rysunku, malarstwa przy wykonywaniu tego zawodu. Osobiście całe życie robiłam tylko to, ukończyłam Szkołę Plastyczną imienia Jacka Malczewskiego w Częstochowie z wyróżnieniem, uzyskałam dyplom plastyk-jubiler. Rozpoczęłam też studia malarskie ale szybko z nich zrezygnowałam na rzecz pracy a później tatuowania.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Powinien być kreatywny, otwarty i ambitny.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak, nawet nie raz. Wiadomo, że z tego żyję i muszę iść na różne ustępstwa ale nigdy nie skopiowałam czyjegoś wzoru ani nie robiłam rzeczy typu „znak nieskończoności”.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Na pewno jakieś przeciwwskazania zdrowotne, poza tym nie widzę żadnych. 😉
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Jeżeli ma się jakiekolwiek „oko” to widzi się na pierwszy rzut kto jest dobry a kto nie. Jeżeli się nie ma proponuję skonsultować to z kimś kto zna się trochę na sztuce.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Ze wszystkiego. Bardzo lubię pracować pod presją, dlatego każdy wzór wykonuję w dniu dziarania. Wtedy pomysły same wpadają mi do głowy a inspiracją jest wszystko do okoła.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Myślę, że jeszcze poszukuję swojego stylu, zajmuję się tym jakieś 2,5 roku więc jeszcze nie czuję się „określona” w tym temacie. Ciągle podobają mi się nowe rzeczy, ciągle pracuję na swoją kreską i techniką więc z miesiąca na miesiąc te prace nabierają nowych barw. A co do trendów.. chyba ich nie śledzę, bardziej interesują mnie ciekawi artyści i ich style niż to co modne.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Uważam, że jak już będę stara, może schorowana i pewnie pomarszczona, to moim ostatnią zmartwieniem będzie jak wyglądają moje tatuaże. 🙂
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Nie uważam że musi mieć jakieś znaczenie, chociaż to fajna zabawa robić projekty w ukrytą symbolika. To indywidualna kwestia. Nie ma nic złego w tym jak tatuaż jest tylko ozdobą, bez większego znaczenia.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Mój dzień wygląda przeważnie tak, że wstaję, piję kawkę, jadę do pracy, poznaję klienta/klientów (często przyjmuję kilka osób dziennie, plus dodatkowo zajmuję się jeszcze piercingiem), rozmawiamy na temat projektu, rysuję i zaczynamy dziarać. Przeważnie idzie gładko, czasem muszę iść na kompromisy z klientami w kwestii projektu. i tak mija mi cały dzień, od rana do wieczora.
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Tak, myślę że tak.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Do plusów zaliczę na pewno to że nigdy się nie nudzę. Każdy projekt wykonuję indywidualnie i nie powielam wzorów więc każdy dzień przynosi nowe wyzwania. A minusy.. duża odpowiedzialność jaka na nas ciąży.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Szlifujcie się w każdej dziedzinie sztuki – rysunek, malarstwo są według mnie bardzo ważne.