Tatuażysta z Poznań: Od dziecka rozwijałam się manualnie, rysowałam codziennie, kolekcjonowałam kredki, farby. Od zerówki mama zapisała mnie do koła artystycznego, później sama wybrałam Liceum plastyczne w Szczecinie i zostałam jego absolwentką z tytułem „Snycerz form użytkowych”. Szczerze mówiąc nie wiem co to znaczy „sztuczna skóra”, bo mieszkałam w studenckiej chacie z takimi fajnymi ludkami, którzy od razu wystawili nogi i ręce, żeby zrobić sobie cokolwiek za free.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Przyjechałam do Poznania 4 lata temu na studia (Uniwersytet Artystyczny ) i już od samego początku nastawiłam się na ciężką pracę. Dostawałam od czasu do czasu zlecenia na projekty tatuażu, dzięki którym zbudowałam portfolio. Za oszczędności kupiłam sprzęt i zaczęłam przenosić wzory na skórę. Dosyć szybko oswoiłam się z maszynką i po 5 miesiącach dostałam się do nowo otwartego studio na Wildzie.
- Cieszyłam się jak dziecko!
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Studiuję codziennie na Uniwersytecie Artystycznym architekturę wnętrz.
- Przyjmuję zlecenia na identyfikacje graficzną różnych firm (logo, branding). Żyję bardzo aktywnie, nie potrafię godziny usiedzieć w miejscu.
- Od czasu do czasu jeżdżę na desce.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Szczerze mówiąc nie wiem co to znaczy „sztuczna skóra”, bo mieszkałam w studenckiej chacie z takimi fajnymi ludkami, którzy od razu wystawili nogi i ręce, żeby zrobić sobie cokolwiek za free. Usiadłam z lokatorką na podłodze i stworzyłyśmy jakieś koślawe różyczki z próbą cieniowania hahaha.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Od dziecka rozwijałam się manualnie, rysowałam codziennie, kolekcjonowałam kredki, farby. Od zerówki mama zapisała mnie do koła artystycznego, później sama wybrałam Liceum plastyczne w Szczecinie i zostałam jego absolwentką z tytułem „Snycerz form użytkowych”. Całe to doświadczenie artystyczne wykorzystuje w mojej pracy i wiem, że dużo mi ułatwia.
- Myślę, że tatuować może każdy, ale efekty pracy bywają różne.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- cierpliwy, kreatywny i stanowczy.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak, na Walk in Day w studio była nieprzyjemna sytuacja, że miałam obsuwę czasową z klientką. Następna Pani była świadoma, że tak może być, bo to dość chaotyczne wydarzenie.. jednak była bardzo niecierpliwa i kłóciła się z ludźmi w kolejce. Doszło do ostrej wymiany zdań między nimi i podziękowałam za jej obecność. Szanuję ludzi, którzy szanują moją pracę.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Klient musi być tego pewny w 100%!
- Nie tatuuję klientów, którzy bez mojej zgody przed wizytą nakładają sami środki znieczulające.
- Bardzo ciężko tatuuje się skórę po opalaniu, solarium.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Warto na początek zapoznać się z jego portfolio szkicowym, później zobaczyć już wykonane prace na żywo.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Moją inspiracją są kobiety! Piękne i seksowne, które podkreślają swój charakter tatuażem. Kwiaty.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Trendy? To jest raczej kwestia indywidualna. Każdy wybiera to w czym się czuje najlepiej. Ja na przykład nie lubię kolorowych tatuaży! Tatuuję tylko w czerni, szarościach z odrobiną białego tuszu. To nie znaczy, że nie potrafię wykonywać kolorowych projektów – po prostu dbam o swoje portfolio, staram się być artystką kojarzoną z jednego stylu. Nie od wszystkiego. Moje katalogi są pełne kwiatów, natury, ptaków.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Nigdy nie zrozumiem, dlaczego ludzie tak się tego boją! Młody z dziarą jest piękny bo jest młody, a stary z dziarą jest brzydki bo jest stary, tatuaż w tym przypadku na plus -podkreśla odwagę/charyzmę takiej osoby.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Bywa różnie! Zależy od podejścia. Moje ciało to mój pamiętnik i wydaje mi się, że to najlepszy pomysł. Nosimy na sobie historię swojego życia więc odnosząc się jeszcze do poprzedniego pytania – trzeba wziąć to na klatę i nosić z dumą. Idealny wzór to taki, który wyraża Ciebie.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- W moim przypadku każdy dzień jest wyjątkowy. Codziennie poznaję inną osobę, zawsze jestem pozytywnie do niej nastawiona. Siadamy do pracy i gadamy dużo o życiu. Poznajemy się wzajemnie. Często porównuję to do swego rodzaju terapii – odskoczni od życia codziennego.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Myślę, że z czasem stereotypy odejdą na bok.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Plusy? czuję, że robię to co lubię i jeszcze przy tym dobrze zarabiam. Minusem są intensywne bóle nadgarstka i pleców.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Zaangażowanie jest najważniejsze!