Tatuażysta z Lublin: Nie uczyłem się rysunku, ale z zawodu jestem grafikiem komputerowym i to na pewno pomogło mi poszerzyć estetyczne horyzonty jak i nauczyć się tworzyć projekty na komputerze. Pomijając ten na swoim udzie i niezliczoną ilość sztucznych skór, to chyba była znajoma ze studia, której robiłem w okolicach pachwiny różę w dotworku, pamiętam jak dziś – zeszło mi z nią 5h.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Gdyby nie tatuator, do którego poszedłem zrobić pierwszy profesjonalny tatuaż to pewnie dziś byłbym wykładowcą na uczelni (sic!), ale ciągłe przesiadywanie w studiu w sprawie projektu przerodziło się w bardzo dobrą relację, później pracę na stanowisku menadżera, aż w końcu praktykanta i po tym – tatuatora. Profesjonalnie tatuażem zajmuje się od 2014 roku, ale jakoś 3 lata wcześniej zaczynałem być wrzodem na dupie właściciela pierwszego studia.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Przede wszystkim domem i synem, razem ze swoją życiową partnerką, bez której nie byłbym tu gdzie jestem teraz.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pomijając ten na swoim udzie i niezliczoną ilość sztucznych skór, to chyba była znajoma ze studia, której robiłem w okolicach pachwiny różę w dotworku, pamiętam jak dziś – zeszło mi z nią 5h (dziś byłaby to max godzina), po czym wracając do domu byłem tak zmęczony, a moje oczy tak zmaltretowane, że zeza miałem chyba przez większość drogi powrotnej – padłem na łóżko jak nieżywy.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Nie uczyłem się rysunku, ale z zawodu jestem grafikiem komputerowym i to na pewno pomogło mi poszerzyć estetyczne horyzonty jak i nauczyć się tworzyć projekty na komputerze. Lata obserwowałem jak kumpel obok po szkole artystycznej nie mógł przeskoczyć pewnych rzeczy w tatuażu, które mi przychodziły z łatwością, więc uważam, że takie wykształcenie na ogół jest bardzo przydatne – szczególnie podczas tworzenia projektów (kolega z głowy potrafił wyczarować cuda), ale czasem wręcz przeszkadza, szczególnie kiedy potrzeba postawić prostą kreskę bez odrywania ręki.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Jak wcześniej wspomniałem – wykształcenie artystyczne to nie mus, ale na pewno tatuator powinien mieć wyczucie smaku, charyzmę – bo to ona ostatecznie pozwoli się dogadać z klientem tak aby obie strony były zadowolone, umiejętność odmawiania i z pewnością powinien umieć radzić sobie ze stresem – żadne ogrzewanie nie podnosi tak temperatury jak krzywa linia 😊
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Zdarzyło się nie raz – jeden zapadł mi szczególnie w pamięć – odmówiłem wykonania hitlerowskiej swastyki i symboli SS, a potem spotkałem gościa w autobusie jak wpatrywał się na mnie podczas snu, na szczęście teraz takie przypadki odbijają się od menadżera. Obecnie staram się odradzać po prostu głupich pomysłów podpierając to stosownymi argumentami.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Myślę, że to będą te same przeszkody co w salonach piękności – jest wiele medycznych problemów z którymi borykają się klienci, a najczęstszym z nich są alergie. Zawsze mówię, że najlepiej zapytać lekarza jeśli nie ma się pewności. Odradziłbym na pewno osobie, która mówi „chcę tatuaż, ale nie wiem jaki”.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Najpierw zastanów się jaki styl Cię interesuje, potem zorientuj się kto w nim pracuje i po przejrzeniu tych dziesiątek galerii – wybierz tatuatora, do którego pójdziesz porozmawiać o tym co Cię interesuje – jak między Wami powstanie ta specyficzna więź – zrób u niego tatuaż 😊
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Ja uwielbiam jak klient trafia do mnie bo uzna, że to właśnie ja powinienem zrobić jego tatuaż i co do ostatecznego wyglądu pracy daje mi trochę wolnej ręki, a wcześniej mówi co chce w nim zawrzeć i dlaczego, co to dla niego znaczy – te tatuaże są dla mnie najważniejsze, bo inspiracją było coś głębszego z głowy klienta.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Myślę, że jest obecnie kilka styli znacznie bardziej paskudnych niż dawne tribale na lędźwiach i kiedyś ludzie będą ich tak samo żałować i się ich wstydzić, tym bardziej że to często dosłownie napisane koślawym pismem słowa/zdania – ale każde pokolenie tatuatorów i klientów rządzi się swoimi prawami. Ja pracuję w dotworku głównie, choć tak samo lubię blackwork.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Moim zdaniem kolorowe zmarszczki są znacznie ładniejsze od tych niekolorowych.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Tatuażu coś znaczącego można tak samo żałować jak tego, który miał tylko ładnie wyglądać. Fajnie jak znaczenie jest – o ile klientem nie jest młoda osoba, która tatuuje sobie coś określającego jej poglądy religijne, polityczne, czy muzyczne – to najprawdopodobniej kiedyś się zmieni i będzie problem. Idealny wzór? To ten docięty na miarę – wspólnie z tatuatorem.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Na pewno żadnego dnia nie nazwałbym zwyczajnym – choć przy tak ciężkich charakterach jakimi są tatuatorzy zdarzają się spięcia, to na ogół każdego dnia mamy (przynajmniej ja) kupę zabawy ze swojej pracy. Są pewne rutyny, których przeskoczyć się nie da, ale tak musi być – wchodzę do pracy, rozkładam stanowisko, chwilę się pośmieję z resztą studia, wołam klienta do komputera żebyśmy coś stworzyli, robię kalkę i zaczynam tatuaż, po którym sprzątam i zaczynam od nowa jeśli akurat tego dnia to nie był ostatni klient. To tak w dużym skrócie.
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Uważam, że to nie jest żadna rewolucja – tatuowanie jest tak starym zabiegiem, że ciężko znaleźć jego początki – zmienia się tylko jego rola w życiu codziennym.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Plusem na pewno jest różnorodność. Codziennie mamy do czynienia z nowym wyzwaniem, począwszy od wzoru po klienta, na skórze skończywszy. Ja będąc na studiach nie wyobrażałem sobie pracy z ludźmi, a teraz nie wyobrażam sobie pracy bez nich, codziennie poznaję nowych klientów i to mnie napędza. Minusy? Zniszczone plecy, bark i wieczny problem z oczami.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Kilka osób pytało mnie już jak zacząć, zawsze odpowiadałem pytaniem: czy chcesz sobie zniszczyć życie? Bo to Cię pochłonie bez reszty, zabierze wszystko. Więc radę dałbym taką: jeśli nie możesz się tym zajmować na 100% i dawać z siebie wszystkiego, to lepiej wcale nie startuj.