Tatuażysta z Dąbrowa Górnicza: Ja miałam jedynie wyobraźnie i w cholerę samozaparcia, jestem tez samoukiem. Uważam ze miałam cholernie dużo szczęścia bo ja z moim ówczesnym warsztatem bym siebie nie wzięła na praktyki te 11 lat temu. Był to mój wzorek, który sama wymyśliłam i rozrysowałam, chyba jedynie dzięki temu do dziś jakoś on wygląda haha, był stres olbrzymi, dla mnie od zawsze to było coś ważnego, jak pewnie dla każdego tatuatora, wiedziałam w teorii co i jak, spędziłam mnóstwo godzin patrząc jak mój mentor tworzy.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Moja przygoda zaczęła się jak miałam 16 lat. Nie od razu tatuowałam, ale po wielu próbach i prośbach do starszych tatuatorów otrzymałam w końcu szanse posiedzieć i pobyć w otoczeniu tatuatorów, niebawem zupełnym przypadkiem otrzymałam propozycje nauk, co było dla mnie spełnieniem marzę. Obecnie tatuuje nieco ponad dekadę. Nie uważam jednak wszystkich lat za normalna prace, odjęłabym parę lat jako czas nauki podstaw.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Poza tatuażem jestem mama haha, a w przerwie miedzy byciem mama i tatuatorka zajmuje się malarstwem olejnym oraz akwarela niekonwencjonalnie na płótnach. Miałam już swój pierwszy wernisaż. Zamierzam tez wrócić do organizowania imprez masowych co było mi druga pasja, na rzecz macierzyństwa musiałam z jednej z pasji tymczasowo zrezygnować.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Był to mój wzorek, który sama wymyśliłam i rozrysowałam, chyba jedynie dzięki temu do dziś jakoś on wygląda haha, był stres olbrzymi, dla mnie od zawsze to było coś ważnego, jak pewnie dla każdego tatuatora, wiedziałam w teorii co i jak, spędziłam mnóstwo godzin patrząc jak mój mentor tworzy, ale wtedy nie wiedziałam jak to się może przedłożyć na praktykę, nie uważam tego za majstersztyk, ale do dziś nie został zakryty wiec może nie było aż tak tragicznie haha
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Ja miałam jedynie wyobraźnie i w cholerę samozaparcia, jestem tez samoukiem. Uważam ze miałam cholernie dużo szczęścia bo ja z moim ówczesnym warsztatem bym siebie nie wzięła na praktyki te 11 lat temu. Wiec przez wdzięczność za szanse rozwijałam się sama nieustannej i tak do dziś dzień, uważam ze jeśli nie brak Ci pokory to ogarniesz. Ale trzeba dużo rysować rysować i rysować jeszcze więcej.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Wiesz co nie wiem jakie cechy to zależy od człowieka, na-pewno pokora, samokrytycyzm, dystans do siebie, czystość, świadomość własnych umiejętności, sumienność i pasja. Każde z nas jest inne ja mogę jedynie podać te cechy których ja oczekuje od kogoś kto ma mnie tatuować aby mieć poczucie bezpieczeństwa i pełne zaufanie.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Owszem i to nie jednokrotnie, jeśli był w stanie nietrzeźwym, jeśli był agresywny, uniemożliwiał prace swoim zachowaniem albo jeśli tatuaż jaki chciał wykonać nie mógł fizycznie wyglądać dobrze, lub jeśli miał on być plagiatem.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Boje się ze nie wymienię wszystkich haha, na-pewno wszelkie choroby krwi, czy nawet wątroby, wirus HIV, a także inne które wiążą się z kiepska odpornością, niektóre choroby skory, alergicy powinni się przebadać i skonsultować z dermatologiem przez decyzja o tatuażu, ciąża zdecydowanie i na-pewno wiele innych o których podczas pisania tego nie wspomniałam, bo dużo tych pytań haha
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Przede wszystkim nie patrz na portfel, czasem lepiej wybrać się do tatuatora nieco droższego niż kolega Janusz bo możesz wydać 3 razy więcej na dermatologa czy zakrycie, bądź laser. Dzisiaj mamy tak obszerne grono tatuatorów ze możemy nie być od wszystkiego jak te X-lat do tylu. Instagram, Facebook czy konwenty tatuażu sprzyjają możliwości obejrzenia prac rożnych tatuatorów wiec najlepiej tym się sugerować, nie cena i nie poleceniem koleżanki bo zrobiła sobie znaczek nieskończoności, z szacunkiem do własnego ciała dobierajcie artystów.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Zewsząd, haha z natury, rozmów z przyjaciółmi, a nawet dzieci czasem wpadną na genialny pomysł, z muzyki, z malarstwa, z własnej głowy, inspiracja może być wszędzie 🙂
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Każdy ma inny gust, ja dobrze czuje się w trash art xD tak to nazywam, mieszam różności, akwarele, abstract, graffiti, new-school oldschool, neotrad nie mam ograniczeń ze coś musi być tak i tak, ale wszystko kreci się wokół abstrakcji i może nawet surrealizmu czasem.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Haha uważam ze w starszym wieku nikt nie wygląda dobrze no i tez zwykle dziadkom i babciom na starość jest zimno, wiec nie bd widać kto jest wydzierany kto nie przez co nas być może czekają czasy kiedy emeryci będą się dzielić na nie wydzieranych i szczęśliwych 😉
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- To uważam za kwestie indywidualna, nie każdy mój tatuaż coś znaczy, cześć z tych jakie nosze, jak już związana jest jedynie z upamiętnieniem jakiegoś etapu w moim życiu który dobiegł końca, o czym zwyczajnie nie chce zapomnieć, ale reszta to na sile dopisałabym im znaczenie tylko po co, swoje zadanie i tak wypełniły. Uszczęśliwiły mnie i dopisuje do tego, ze każdy jeden to nowe doświadczenie 🙂
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Wstaje rano, w moim wypadku bez kawy się nie rośże haha, droga do studia, przychodzi klient, omawiamy przygotowany wcześniej projekt, przygotowuje stanowisko, odbijamy wzór i działamy, w zależności od klienta tak klei się rozmowa,na szczęście coraz rzadziej spotykam klientów którzy są nieprzyjemni, po powrocie do domu często jest praca po pracy, robię kolejny projekt dla kolejnej osoby:)
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Myślę ze to tez zależy od człowieka, niestety poznałam takich co zasłużyli swoim jestestwem na stereotypowa łatkę i niestety nie dziwi mnie to ze one się otworzyły, ale tez zwiększa się świadomość ludzi o sam tatuażu i pomału dociera do innych, ze to tylko tatuaż, to człowiek coś znaczy co sobą reprezentuje a nie to jak wygląda, uważam to za spory sukces, dziś częściej rówieśnicy z zazdrości dogadują a starsi ludzie z zaciekawieniem zadają pytania na które zawsze chętnie odpowiadam.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Plusy są takie, ze kocham swoja prace, daje mi pewnego rodzaju wolność twórcza, pomysł tylko, robisz to co kochasz co daje Ci spełnienie i uszczęśliwia Cie i możesz robiąc to utrzymać siebie i rodzinę, ciężko pracowałam to prawda, ale nadal robiąc to co pokochałam wiec to tak jakbym nie przepracowała ani jednego dnia w życiu.
- Minusem na-pewno to ze nieźle zniszczyłam sobie kręgosłup jasne na moje własne życzenie, ale jak jest się młodym i głupim… to się nie skucha i masz pan xD
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Pokora, ciężka praca, upór i dystans do siebie, jak macie nauczycieli – docencie szanse i słuchajcie ich nawet jak z czymś się nie zgadzacie, rysować tworzyć pracować. To wydaje się łatwe, ale trzeba sporo włożyć od siebie, wytrwali będą dziaracz, zawsze tak było.