Tatuażysta z Olsztyn: Moje wykształcenie zupełnie odbiega od artystycznego. Pierwotny plan miał być taki, że zostanę naukowcem. Skończyłam 5 lat doktoratu w dziecinę nauk rolniczych i zootechnicznych. Pierwszy tatuaż wykonałam na sobie. Miałam maszynkę, zasilacz i całe potrzebne wyposażenie. Ale nie miałam „żywej skóry”.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Moja przygoda rozpoczęła się prawie siedem lat temu. Początkowo wykonywałam prace lineworkowe i dotworkowe jedynie przy użyciu maszynki.
- Potem zaczęłam eksperymentować z technikami bez użycia prądu. Od czterech lat zajmuję się etnicznym oraz historycznym hand poke.
- Mam na koncie także tatuaże szyte, techniki tej używali Inuici. W tym przypadku skórę przeszywa się z użyciem igły i nici nasączonej tuszem. Raz próbowałam również hand tappingu.
- Technik bezprądowych i narzędzi używanych w celu wykonania tatuażu etnicznego jest tak wiele ile zakątków świata, mam paln wypróbować jeszcze kilka z nich.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Najbardziej, po za tatuowaniem, pochłania mnie odtwórstwo historyczne wczesnego średniowiecza, fotografia oraz podróże.
- Na pierwszy Festiwal Historyczny pojechałam jeszcze jako dziecko, czyli jakieś 20 lat temu!
- Obecnie razem z moim chłopakiem oraz kilkoma znajomymi w sezonie wiosennym, letnim oraz jesiennym odwiedzamy kilka festiwali historycznych zarówno w Polsce i za granicą.
- To jest doskonała okazja do uskuteczniania mojego kolejnego hobby czyli zbierania biżuterii historycznej.
- Z kolei odtwórstwo historyczne łączy się z tatuowaniem. Techniki bezprądowe są idealne do tatuowania w plenerze.
- Jest to niezaprzeczalnie najprzyjemniejsza i kojąca okoliczność w jakiej można wykonać tatuaż.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż wykonałam na sobie. Miałam maszynkę, zasilacz i całe potrzebne wyposażenie. Ale nie miałam „żywej skóry”. Po testach na owocach i świńskiej skórze, przyszła kolej na człowieka.
- Drugi tatuaż czyli pierwszy na innej osobie wykonałam na mojej przyjaciółce ze studiów. To była dotworkowa rozeta. Dała się ta kochana dziewczyna wymęczyć przez jakieś 9 godzin 🙂 Twarda kobieta!
- Teraz tatuaż tej wielkości zajął by mi maksymalnie jakieś 2-3 godziny.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Moje wykształcenie zupełnie odbiega od artystycznego. Pierwotny plan miał być taki, że zostanę naukowcem. Skończyłam 5 lat doktoratu w dziecinę nauk rolniczych i zootechnicznych.
- Przez ten czas zajmowałam się genetyką. Nasza rodzina zawsze balansowała pomiędzy sztuką a nauką co ostatecznie wpasowuje się idealnie w zawód tatuażysty.
- Pamiętam, że od dziecka lubiłam rysować i rysowałam dużo, jednak nigdy nie byłam na żadnym kursie rysunku.
- Wykształcenie jak najbardziej jest tym co daje nam wolność do działania w dalszym życiu. Nie zawsze jednak dyplom w danej dziedzinie przeświadczą o tym co będzie się robić dalej.
- Jednak warto się edukować i kształcić z efektem końcowym w postaci dyplomu czy bez. Ja stawiam na multidyscyplinarność i na łączenie wszystkich umiejętności i predyspozycji danego człowieka.
- Myślę, że z wykształceniem czy bez i tak zawsze potrzebne jest dogłębne zbadanie tematu, którym chcemy się zająć.
- Tak jest również w przypadku wzorów etnicznych oraz historycznych. W ich poszukiwaniu przekopuję książki, znaleziska archeologiczne, odwiedzam muzea.
- Wykształcenie artystyczne na pewno daje o wiele większą świadomość tworzenia, szersze spojrzenie na sztukę co pewnie ułatwia szukanie inspiracji i łączenia styli oraz technik.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Tatuator powinien być szczególnie opiekuńczą, intuicyjną, otwartą i cierpliwą osobą. Powinien patrzeć na człowieka czymś więcej niż tylko oczami.
- Tatuowanie wprowadza ciało w stan, w którym zaczynają działać wszystkie funkcje obronne. Jest to proces, który mniej lub bardziej świadomie stresuje ciało.
- Ten stres można można zredukować przyjaznym podejściem do klienta, reagowaniem na to co mówi jego ciało oraz zrozumienem, że każdy jest inny i reaguje na swój sposób.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Jasne, że tak. To najbardziej uczciwe co można zrobić dla drugiego człowieka. O dobrym tatuażu się nie pamięta ponieważ staje się integralną częścią ciała. Zły i nie dopasowany boli całe życie.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Takich przeszkód jest wiele. Między innymi są to jakiekolwiek przewlekłe choroby np. układu krążenia, układu immunologicznego, skóry a także zaburzenia psychiczne.
- Mogą to być również schorzenia o przebiegu ostrym np. nagłe przeziębienie, stany zapalne, złe samopoczucie itd. Ciężko wymienić wszystkie przeciwwskazania, jest ich oczywiście o wiele więcej.
- Na pewno tatuażu nie powinny wykonywać osoby niezdecydowane na dany wzór lub takie, które źle dobrały tatuażystę.
- Jeśli jest jakikolwiek sygnał, że to nie dzisiaj, nie teraz, nie u tej osoby to nie wolno się zmuszać.
- Dobra oraz uczciwa komunikacja klient-tatuażysta to podstawa udanej współpracy.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Trzeba wykonac ciężką pracę w postaci poszukiwania tatuażysty np. pojechać na konwent tatuażu lub przejrzeć wiele prac w internecie. Trzeba sprawdzić czy z daną osobą łapiemy dobry kontakt.
- Czy to są własnie te bezpieczne ręce w które się oddajemy? Warto o tym pamiętać ponieważ w przypadku długich sesji spędza się z tatuatorem długie godziny a czasem i kilka dni pod rząd.
- Po za tatuażem przyjmujemy ładunek w postacji emocji wygenerowanych podczas danej sesji. Najlepiej żeby to były same pozytywne odczucia.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Inspiracją jest cały mój świat i wszystko co do tej pory wiem. Sklejam w jedną całość wszystko co potrafię. To wynik poszukiwania wzornictwa ale też i samej siebie.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Obecnie o wiele łatwiej jest znaleźć w internecie bardzo dobre technicznie ornamenty oraz tatuaże etniczne wykonane zarówno przy użyciu maszynki jak i bez prądu.
- Jednak w żeby znaleźć taką osobę w Polsce trzeba się solidnie naszukać.
- To co robię można zakwalifikować jako: linework, dotwork, tatuaż etniczny oraz historyczny. Używam głównie dwóch technik: prądowej (przy użyciu maszynki) i bez-prądowej (hand poke).
- Jeśli chodzi o hand poke jest to technika, która pozwala zwolić w codziennej gonitwie, zatrzymać się na chwilę, po prostu wziąć oddech i rozluźnić mięśnie. Uwierzcie mi to naprawdę da radę zrobić! 🙂
- Do obecnej publikacji wybrałam zdjęcia głównie z motywami Bałtyjskimi wykonanymi jedynie przy pomocy hand poke. To jest coś ostatnio pochłania mnie bez końca.
- Jestem totalnie zahipnotyzowana tym wzornictwem!
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Nikt z nas nie wie jak będzie wyglądał na starość. Jedno jest pewne nikogo z nas starość nie ominie. Ciało przez całe życie ulega zmianom czy nam się to podoba czy nie.
- Zmieniają się proporcje ciała, zmieniają się nam rysy twarzy, również skóra z wiekiem zmienia swoją strukturę. W związku z czym tatuaże starzeją się razem z nami i jest to jak najbardziej naturalny proces.
- Być może to negatywne nastawienie to jest kwestia obaw osób niewytatuowanych i przeciwnych tatuażom.
- To czy coś prezentuje się ładnie albo nie ładnie jest bardzo względne ponieważ różni ludzie, różnie postrzegają walory estetyczne.
- Dla jednych coś będzie brzydkie dla innych będzie zachwycająco piękne.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Tatuaż może mieć znaczenie ale nie musi. Istnieją wzory etniczne, które mają silny ładunek energetyczny lub kodują jakąś ważną intencję lub przekaz.
- Pośród wzorów etnicznych znaczenie danego tatuażu może być bardzo personalne. I tak np. u Berberów można znaleźć ornamenty o silnie zakodowanym znaczeniu lub jedynie spełniające funkcję ozdobną.
- Dobór wzoru to takie zatrzymanie się na chwilę, rozmowa z samym sobą. Czasem nad danym wzorem myśli się bardzo długo. Bywa, że przywołuje się go latami.
- W innym przypadku wybiera się to co w danej chwili wydaje się odpowiednie. Każdy ma inny system doboru wzorów.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Tak najzwyczajniej to rozstawia się stanowisko, odbija kalkę i pracuje tyle ile wymaga tego wzór. Ale chyba nie istnieje coś takiego jak zwyczajny dzień. Każdy dzień jest inny i przynosi coś nowego i najczęściej pozytywnie zaskakującego.
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Biorąc pod uwagę to, że ludzie na całym świecie tatuują się od tysięcy lat, tatuaż sam w sobie nie jest żadną rewolucją estetyczną. W dzisiejszych czasach szokujemy się chyba troszkę na siłę:)
- Coś co kiedyś było normalne, prospołeczne jak np. tatuaże etniczne spajające daną grupę społeczną, dzisiaj jest dziwne, obce i dalekie.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Plusów jest dużo. Ja obecnie spełniam marzenia o podróżowaniu, poznawaniu ludzi i dalszej edukacji jako tatuator. Jednak jest to jest ciężka fizyczna praca i duży wysiłek psychiczny.
- Praca wymagająca dużej koncentracji godzinami.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Work hard, live well 🙂
- Znajdźcie swojego mistrza, mentora, przyjaciela, który pokieruje Waszym rozwojem.
- Bądźcie pokornymi uczniami.
- Miejcie serce i szacunek do ludzi.
- Dajcie sobie czas i spokojnie czekajcie na efekty.
- Inwestujcie w swój rozwój nie tylko jako tatuatorzy.
- Nie poddawajcie się, przed Wami długa ale bardzo ciekawa droga.
- I w sumie najważniejsze „love it or leave it!”.