Tatuażysta z Kraków: Nigdy nie pobierałem lekcji. Od dziecka siedziałem z kartką i ołówkiem pod pniem ściętego dębu, a wszyscy moi koledzy grali w piłkę. Przez to nie byłem zbyt dobrze postrzegany. To był tribal, zrobiłem go w domu u kolegi w niezbyt higienicznych warunkach. Jego mama wyjechała na wakacje, a gdy kota nie ma to wiadomo. No ale noga nieodpadła więc wszystko skończyło się dobrze.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Wszystko zaczęło się wtedy gdy zrobiono mi pierwszy tatuaż. To było w wieku 13 lat w piwnicy u kolegi. Zawsze chciałem wyglądać jak moi rock&rollowi idole, których ciała pokrywają tatuaże. Miesiąc po pierwszym zrobiłem sobie kolejny i wtedy pomyślałem „kurde ale to fajne”. W wieku 16 lat poskręcałem pierwszą domowej roboty maszynę z silnika od ukochanego walkmana, ołówka technicznego itp. i nieco później zrobiłem komuś swój pierwszy tatuaż. Kilka lat po tym zainwestowałem na aukcji internetowej w pierwszą prawdziwą maszynkę do tatuażu i już poszło… Najpierw traktowałem to jako hobby, później możliwość dorobienia sobie a obecnie już jako jedyne źródło utrzymania.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Dużą część mojego wolnego czasu poświęcam rodzinie – mojej wspaniałej drugiej połówce Monice i naszemu synkowi Frankowi. To co mi zostaje poświęcam na rysowanie.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- To był tribal, zrobiłem go w domu u kolegi w niezbyt higienicznych warunkach. Jego mama wyjechała na wakacje, a gdy kota nie ma to wiadomo…:) No ale noga nieodpadła więc wszystko skończyło się dobrze.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Nigdy nie pobierałem lekcji. Od dziecka siedziałem z kartką i ołówkiem pod pniem ściętego dębu, a wszyscy moi koledzy grali w piłkę. Przez to nie byłem zbyt dobrze postrzegany. W tej pracy przydaje się wyczucie dobrego smaku, perspektywy, czy kompozycji, ale nie trzeba mieć dyplomu ASP.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Na pewno powinien być cierpliwy, wyrozumiały i tolerancyjny. No i powinien dostosowywać się do każdej sytuacji.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Jasne że tak. Każdy tatuator powinien posiadać „sumienie”. Odmawiam tatuażu jeśli klient nie jest go w 100% pewien, tatuażu w miejscach widocznych jeśli to pierwszy tatuaż, tatuaży w miejscach gdzie wiem że farba nie będzie się trzymać. Sam osobiście nigdy nie wytatuuje niczego związanego z nazizmem.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Jeśli ktoś posiada widoczne duże przebarwienia skórne takie jak: pieprze o innej fakturze niż skóra, myszki, łuszczyce to raczej powinien odpuścić tatuowanie takich miejsc. Tatuowaniu nie powinny się też poddawać osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi. No i oczywiście żółtaczka!
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Przede wszystkim trzeba zaznajomić się z portfolio artysty. Nie każdy czuje się dobrze we wszystkich stylach. Warto przyjść na indywidualną konsultację żeby zobaczyć czy nadajecie na tych samych falach. Wiele jest osób pracujących w zbliżonej stylistyce, ale niekoniecznie wszyscy będą mieli taką sama wizję.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Godzinami przeglądam prace innych artystów ( za co często mi się dostaje:)) często inspiracje same znajdują mnie, czy to gazeta która przypadkiem wpadnie mi w ręce, czy to bilbord reklamowy, czy ciuch który widzę aktualnie w sklepie. Ale największą inspiracją jest moja rodzina.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Moim zdaniem tatuaż właśnie zatoczył koło. Na początku ludzie umieszczali na swojej skórze malutkie czy to gwiazdki czy serduszka, później przerodziło się to w duże spójne prace takie jak rękawy całe plecy w jednym spójnym motywie, a teraz wracamy do minimalizmu. Sam pracuje w dotworku, dark art, ale dobrego old schoola nigdy nie odmówię.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Skóra z czasem marszczy się i wiotczeje a farba pod nią się rozmywa. Na starość moje tatuaże będą świadczy o tym jakie miałem ciekawe życie, a moje wnuki będą miały zajebistego dziadka 🙂
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Dzisiejszy tatuaż to raczej element ozdobny tak jak dodatki do ubioru, biżuteria. Dla mnie jak najbardziej tatuaż powinien łączyć się z jakimś wspomnieniem czy wydarzeniem w życiu. Idealny wzór to powinien powstać przy bezpośredniej współpracy z osobą która będzie go tatuować.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Poza samym tatuowaniem to jeszcze projektowanie wzorów dla klientów czy nowych flashy. To odpisywanie na wiadomości na facebooku czy instagramie, szukanie nowych inspiracji. Kontakt z klientami w studiu, konsultacje, reklamowanie się.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Nie jest to na pewno rewolucja bo tatuaż znany jest od tysięcy lat. Tatuaż na pewno często przełamuje stereotypy. Tak, babcia mi mówiła że tatuaż jest tylko dla marynarzy i i kryminalistów, a teraz to największa fanka mojej pracy. A mój teść o 180 stopni zmienił zdanie o osobach wytatuowanych 🙂
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Największym minusem są na pewno ból kręgosłupa i często pogorszenie wzroku. Oczywiście zdarza się też tak, że praca zaczyna ci przesłaniać życie prywatne. A plusami jest na pewno zasobność portfela, no bo o to chodzi w każdej pracy 🙂 Poza tym możliwość rozszerzania umiejętności, i robienia tego co lubisz. Każdy dzień jest inny bo klient i wzór jest inny.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Bądźcie cierpliwi i dużo ćwiczcie. No i oczywiście otwartość i tolerancyjność jest ważna bo na swojej drodze spotkacie bardzo różnych ludzi 🙂