Tatuażysta z Gdańsk: Z wykształcenia jestem archeobotanikiem, więc chyba nie podjęłam jeszcze próbę zdobycia wykształcenia na politechnice ale fizyka mnie pokonała, w drugim roku tatuowania odbyłam kurs przygotowujący na egzaminy na ASP i architekturę. Dał mi bardzo dużo jeżeli chodzi o rysowanie z ręki bez preferencji, gdzie trzeba zachować jakieś proporcję oraz perspektywę. To było bardzo stresujące, zanim podjęłam się pracy na człowieku pół roku dzień w dzień męczyłam sztuczne skóry ale żywa okazała się prawdziwym wyzwaniem.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Moja przygoda z tatuowaniem zaczęła się 6 lat temu. Planowałam otworzyć babeczkarnię, byłam w połowie pisania biznesplanu ale pod choinką znalazłam maszynkę do tatuowania i mój wspaniały małżonek powiedział mi żebym się siebie nie zapytała za 30 lat a co by było gdybym się wzięła za dziaranie. Przez te 6 lat miałam mała przerwę na ciążowanie i bujanie bobasa, ale wykorzystałam ją na naukę malowania.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Prowadzę studio, w którym pracuję, wychowuję w pojedynkę dziecioka ponieważ mój luby mieszka i pracuje za granicą. W wolnym czasie uczę się malować i jeździć na longboardzie, dużo rysuję oraz prowadzę drugie konto na instagramie o zdrowym, wegańskim jedzonku.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- To było bardzo stresujące, zanim podjęłam się pracy na człowieku pół roku dzień w dzień męczyłam sztuczne skóry ale żywa okazała się prawdziwym wyzwaniem. Nie tyle technicznie co psychicznie. Trafił mi się klient o bardzo niskiej wytrzymałości na ból, stresowałam się krzywdzeniem go tak bardzo, że zaczęły mi się trząść ręce i prosty tatuaż na godzinkę robiliśmy na dwa razy.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Z wykształcenia jestem archeobotanikiem 😀 więc chyba nie 🙂 podjęłam jeszcze próbę zdobycia wykształcenia na politechnice ale fizyka mnie pokonała:D w drugim roku tatuowania odbyłam kurs przygotowujący na egzaminy na ASP i architekturę. Dał mi bardzo dużo jeżeli chodzi o rysowanie z ręki bez preferencji, gdzie trzeba zachować jakieś proporcję oraz perspektywę. Ale ten kurs był dla mnie raczej miłą formą spędzania czasu. Tatuator to chyba nie do końca zawód raczej styl życia, rysujesz bo to kochasz a nie bo musisz… A kształcisz się i rozwijasz bo jak w każdej pasji masz ciągle apetyt na więcej.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Moim zdaniem powinien być taką dobrą ciocią do której wracasz w tym przypadku nie na pyszne ciasteczko ale po nową dziarkę:) powinien umieć zbudować pozytywną atmosferę i poszukać jakiejś nici porozumienia z klientem aby mimo bólu te parę godzin tatuowania popłynęły mu szybciej niż w rzeczywistości. I oczywiście nie powinien być zadufany w sobie , traktować każdego klienta z szacunkiem.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi .?
- Miałam kilka takich sytuacji. Zazwyczaj kiedy klient żąda skopiowania czyjegoś tatuażu 1:1 a słowo plagiat i kradzież cały czas wypiera ze swojej głowy, kiedy się targuje o cenę, taka sytuacja jest dla mnie nie akceptowalna oraz gdy wzór totalnie mi nie odpowiada. Spotkała mnie taka sytuacja, że dziewczyna chciała napis nad łonem „Mała suka Pana M….” , nie byłam w stanie tego zrobić to po prostu przeczyło to wszystkim moim zasadom. Odmówiłam grzecznie, niedoszła klientka zaczęła mnie wyzywać a kiedy chciałam poprosić o nr konta do zwrotu zadatku zablokowała mnie. Może jestem sztywniarą ale traktuję każdy wykonany tatuaż jako swoją wizytówkę i pod czymś takich swoim nazwiskiem nie chciałabym się podpisać:D
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Poza przeszkodami zdrowotnymi myślę, że nie, może ludzie którzy odpalają się za szybko powinni to 10razy przemyśleć jednak nie zmywa się to po 4 kąpielach a laser jest drogą zabawą do tego nie spowoduje, że tatuaż zniknie zupełnie.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Warto przestudiować portfolio artysty, oraz zobaczyć tatuaże po wygojeniu w dobie gdzie duża część tatuatorów wykręca tak prace, że niektóre świecą mocniej niż moja lampka nocna uniknie się nieporozumień.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Jestem dzieckiem wychowanym na komiksach, które zbieram zresztą do dziś. Śledzę różnych ilustratorów na instagramie, bardzo lubię ciekawie zrobione animacje, raczej nie inspiruję się gotowymi tatuażami rozkminiam je tylko pod względem technicznym.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Nie posiadam swojego stylu, najbardziej lubię robić neotradycyjne prace oraz new school ale jestem bardzo uniwersalnym artystą do tego uważam, że nie każdy klient jest otwarty artystycznie na sugestie a ja nie oceniam jego wzoru, powinien być estetyczny i zachować pewne plastyczne prawidłowości. Co do trendów no cóż idą pewne mody a my świadczymy usługi smutne jest to , że ludzie chcąc co raz mniej wyróżniające dziary a co raz częściej pinterestowe dzieła.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Mój life goal to zostać wydzieranym kuguarem i obalić tą teorie:]
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Uważam tatuaż za permanentną biżuterię, więc nie przywiązuję dużej wagi do jego znaczenia a dorabianie jakiejś ideologii do każdej dziary kojarzy mi się zaraz z ustawkami z Miami ink.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Wpadam do studia, wypijam kawkę, pośmieje się ze współpracownikami i zaczynam działać:D dopieszczam wzór, przygotowuję stanowisko, wpada klient działamy popytam w międzyczasie co uważa o tym czy o tamtym ostatnimi czasy na kogo głosował i ponarzekaliśmy sobie na czym stoi ten świat haha także schemat jest ten sam ale inny klient każdego dnia czyni ten zawód prawdziwą przygodą.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Nie uważam tatuażu za żadną rewolucję ponieważ znany był on już w starożytności, czasy oraz szerokości geograficzne nadawały mu różne funkcję oraz znaczenia. Stereotypy dotyczące tatuaży mnie dalej dotykają, więc ciągle czekam na ich przełamanie:D
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Ja na swojej drodze spotkałam wielu inspirujących ludzi a całodzienna sesja umożliwia wymianę poglądów, historii. Zdarzyły mi się pełne emocji sesje, po których obie z klientką płakałyśmy ze wzruszenia, często klienci chcą się na koniec przytulić. Mało zawodów ma taką możliwość, żeby dzielić wartościowy czas z drugim człowiekiem. Minusy oczywiście są ale po co o nich pisać:D
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Pokora, pokora i jeszcze raz pokora…