Tatuażysta z Poznań: Jestem samoukiem jeśli chodzi o rysunek. Jako młody człowiek miałem wiele możliwości pod tym kierunkiem ale bylem zbyt leniwy by się uczyć i miałem nieciekawe towarzystwo. Myślę ze nie trzeba mieć aczkolwiek bardzo dużo to daje bo podstawy to za mało. Moim pierwszym tatuażem była wektorowa róża na znajomej pod okiem Łukasza żeby załapać już powoli co jak z czym, strasznie mi się ręce trzęsły z nerwów ale tez i bylem bardzo podekscytowany ze to już teraz, ze to dzieje się naprawdę, nie zrobiłem całej dokończył ją za mnie.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Jak większość pracowałem fizycznie .W moim przypadku był to szósty rok w Belgii. Wcześniej sobie rysowałem z doskoku, potem sobie stopniowo rysunek zacząłem rozwijać, z czasem zacząłem myśleć coraz poważniej, ze trzeba coś z tym zrobić, ze trzeba to wykorzystać. Na początku chciałem iść w aerografie, zacząłem się wgłębiać w temat i coraz bardziej miałem odczucie ze to chyba nie dla mnie ale tez od dawna interesowała mnie sztuka tatuażu. Zadzwoniłem do obecnego przyjaciela Łukasza Wrzalika z „Tasty Tattoo” i spytałem o to czy mógłby mi udzielić nauki odpłatnie bo to jego czas itd itp. Usłyszałem „wpadaj śmiało nie chce żadnych pieniędzy” bardzo mnie to ucieszyło. No i wpadłem po drodze jeszcze poznałem jego kompana Michała Jozefiaka, któremu również jestem wdzięczny. Mam u nich wieczny dług wdzięczności bo dzięki nim po części istnieje. Zajmuje się tym około 2/2,5 roku.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Spędzam czas z rodziną. Od roku mam cudowna córeczkę. Oprócz tego maluje obrazy olejne i rysuje.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Moim pierwszym tatuażem była wektorowa róża na znajomej pod okiem Łukasza żeby załapać już powoli co jak z czym, strasznie mi się ręce trzęsły z nerwów ale tez i bylem bardzo podekscytowany ze to już teraz, ze to dzieje się naprawdę, nie zrobiłem całej dokończył ją za mnie.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Jestem samoukiem jeśli chodzi o rysunek. Jako młody człowiek miałem wiele możliwości pod tym kierunkiem ale bylem zbyt leniwy by się uczyć i miałem nieciekawe towarzystwo. Myślę ze nie trzeba mieć aczkolwiek bardzo dużo to daje bo podstawy to za mało.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Przede-wszystkim pokora, szacunek do klienta, do innych tatuatorów czy to słabszych czy tez lepszych od niego, powinien każdy tatuaż traktować jako swoja życiówkę, czyli wykonać go jak najlepiej obojętnie co by to było.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak odmówiłem i to parę razy. Jeśli czuje że nie sprostam kogoś wymaganiom, ze nie zakryje starego tatuażu czymś co uważam za niemożliwe z mojej strony to wole tego nie robić. Lepiej żeby ktoś mnie nienawidził za prawdę. Nie chciałbym usłyszeć „noo spoko ale nie tak do końca sobie to wyobrażałem” nie każdemu jesteśmy w stanie dogodzić. Jedni się obrażają drudzy za to szanują.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Nie wykonuje osobom nieletnim,kobietom karmiącym piersią, choroby skórne itp odradzam wykonania tatuażu osobom, które nie są do końca pewne czego chcą. Skóra to nie kartka papieru. Ludzie sobie robią babole potem żałują i przychodzą że chcą to zakryć czymś bo zrobili sobie coś u Krzysia z bloku za tzw flaszkę.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Myślę ze trzeba się zapoznać z pracami i stylem. Jak dzwonią klienci np. z polecenia to Moje pierwsze pytanie brzmi „a widziałeś Moje prace?”
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- To wszystko się tak zmienia i tyle tego jest ze nie nadążam sam za sobą. 🤣
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Bardzo się jaram tym, że ta sztuka nie ma końca ze to wciąż się rozwija wciąż coś dochodzi, ze pomysłów nie ma końca. Pracuje w stylu realistycznym w tym się bardzo dobrze czuje, chociaż uczono mnie robić wszystko i chce się bardzo tez rozwijać w kolorze. Ostatnio tez polubiłem kontur.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Myślę ze wystarczy ten cytat „jeśli ludzie maja z Tobą problem, to ich problem”.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Może mieć znaczenie ale tez nie musi mieć znaczenia ,tak jak wspomniałem …tatuaż dziś to sztuka.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Każdy dzień jest inny, jest wyjątkowy .mam przygotowane stanowisko co-najmniej godzinę przed i czekam na „ofiarę” haha .podczas pracy rozmawiamy sobie na różne tematy. Są żarty i różne wkręty. Robiłem kiedyś kobiecie na plecach tygrysa spytała jak idzie. Odpowiedziałem ze nie ma tygrysa ale tez jest zajebiście haha. Zawsze jestem uważany jako osoba pozytywna co mnie bardzo cieszy bo charyzma tez ważna.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Oczywiście że tak.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Tu nie ma minusów, jak robisz co lubisz to nie czujesz się jakbyś przepracował cokolwiek. Codziennie coś innego, codziennie ktoś inny, każdy dzień wstajesz rano i chętnie idziesz do tej własnie pracy. W domu ciągłe coś oglądasz, czerpiesz jakieś inspiracje budujesz nowe pomysły. To już chyba część życia.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Trzeba to chcieć robić na serio, interesować się tym na serio bo ze mnie np. mechanika nie zrobisz. Cały czas ćwiczyć swój warsztat, nie poddawać się bo gorsze słabsze momenty też będą ale nie wolno się zrażać tylko wyciągać wnioski nikt od-razu nie robił pięknie.