Tatuażysta z Bielsko-Biała: Wszystkiego uczyłam się sama od najmłodszych lat. Z czasem do rysunku doszedł tez digital art, który był bardzo pomocny w szkole na kierunku na którym byłam – reklama i grafika komputerowa. Pewne obycie z rysunkiem napewno jest pomocne w pracy tatuażysty. Po raz pierwszy wzięłam maszynkę do ręki w listopadzie 2017r. i za namową chłopaka odważyłam się zrobić pierwszy tatuaż w życiu. Było to małe serduszko na udzie.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Tatuuje 2 lata. Zaraził mnie tym mój chłopak, który widział że mnie do tego ciągnie, dlatego pozwolił mi ćwiczyć na sobie. Dzięki Niemu robię teraz to co robię.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Po skończonej pracy lubię siąść z dobrą książką i kubkiem gorącej herbaty, natomiast wieczorami preferuje serial i dobre wino.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Po raz pierwszy wzięłam maszynkę do ręki w listopadzie 2017r. i za namową chłopaka odważyłam się zrobić pierwszy tatuaż w życiu. Było to małe serduszko na udzie.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Wszystkiego uczyłam się sama od najmłodszych lat. Z czasem do rysunku doszedł tez digital art, który był bardzo pomocny w szkole na kierunku na którym byłam – reklama i grafika komputerowa. Pewne obycie z rysunkiem napewno jest pomocne w pracy tatuażysty.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Myślę, że taką główną cechą jest kreatywność, ale przydałaby się jeszcze cierpliwość i serdeczność.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Odmawiam wykonania tatuażu jeśli ktoś chce abym wykonała pracę, która totalnie odbiega od mojego stylu.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Owszem, taką przeszkodą jest ciąża lub karmienie piersią. Poważnym przeciwwskazaniem są również rożnego rodzaju choroby oraz leki jakie ktoś przyjmuje. Przed każdą sesją klient powinien poinformować o takich rzeczach.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Taką podstawową rzeczą jest sprawdzenie portfolio tatuażysty, do którego chcemy się wybrać. Trzeba sprawdzić czy styl w jakim ten artysta pracuje nam odpowiada i możemy wtedy łatwo przewidzieć czy będziemy zadowoleni z jego pracy.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Przez to w jakim stylu pracuje można powiedzieć, że ze wszystkiego – oglądając film czy bajkę wpadam często na wiele różnych pomysłów, które później przeobrażam w projekty. Mam również kilku ulubionych artystów których śledzę na Instagramie.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Trendy wyznaczają ludzie – ile ludzi tyle trendów. Bardzo często i bardzo szybko się one zmieniają, dlatego najlepiej jest tatuować sobie to co nam się podoba, nie patrząc na aktualne trendy. Niesamowitą przyjemność sprawiają mi prace w stylu sketch połączone z kolorem…. o tak dużo koloru! Bardzo chętnie podejmuje się również prac graficznych, szczególnie motywy bajkowe.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Wiadomo, że skóra z wiekiem się zmienia- jak wszystko! Trzeba dbać o tatuaż przez lata a nie tylko przez miesiąc, wtedy będziemy z niego zadowoleni do samego końca.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Wybór wzoru jest totalnie indywidualni. Jedni robią tatuaże z sentymentu do czegoś, wtedy wiadomo – symbolika jest na pierwszym miejscu, ale jest również bardzo duże grono osób, które tatuują sobie oryginalne i ciekawe projekty, które po prostu podobają mu się wizualnie.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Do studia przychodzę już z gotowym projektem, który jest ustalany wcześniej z klientem. Po jego przybyciu dobieramy odpowiednią wielkość wzorku i na spokojnie przechodzimy do działania. W między czasie jest czas na kawusie i oczywiście ciepły obiad. Atmosfera w studiu jest zawsze radosna i miła, każdy jest otwarty na rozmowę.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Myślę, że jest to kolejny etap sztuki, na którą nie każdy jest jeszcze gotowy. Wiadomo, jest coraz więcej osób które się tatuują i uważają to za coś pięknego i oryginalnego, ale niestety nadal możemy się natknąć na myślenie o tatuażach i osobach wytatuowanych jak o kryminalistach. Wszystko kwestia czasu.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Minusy tej profesji można zaobserwować z czasem, patrząc pod względem zdrowotnym, ale to się wiąże z każdą dziedziną pracy, dlatego w tym przypadku lepiej skupić się na plusach. Dla mnie największym plusem jest to, że jest to praca, którą uwielbiam przez co poniedziałki nie są mi już straszne.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Wcześniejsze obycie z innymi mediami artystycznymi jest ważne, gdy opanuje się rysunek znacznie łatwiej sięgnąć po maszynkę. Bardzo ważna rzeczą jest również zbieranie wiedzy od osób, które mają większe doświadczenie, ale najważniejszą rzeczą według mnie są ćwiczenia. Jak to się mówi – trening czyni mistrza. 🙂