Tatuażysta z Olsztyn: Rysunek towarzyszył mi właściwie od dziecka, później zdarzało mi się chodzić na zajęcia z rysunku i malarstwa, żeby po prostu zająć czymś czas i dowiedzieć się czegoś nowego. Jestem po studiach artystycznych, ale czy wykształcenie artystyczne jest potrzebne? Na pewno pomoże,czy uczuli na pewne kwestie, da pewną wrażliwość, wiedzę historyczną i techniczną, ale niezbędne nie jest.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Pierwszy raz spotkałam się z tatuażem, czy tatuowaniem jako siedmioletni dzieciak, kiedy to kilkoro członków mojej rodziny postanowiło przyozdobić swoje ciało. Początkowo moją 'karieręzawodową’ widziałam kompletnie inaczej, może jako tłumacz, pracownik straży granicznej lub weterynarz, może dietetyk? Wyszło kompletnie inaczej, ale myślę, że to dobrze. Sama zajmuję się tym około 5 lat, 4 lata pracuję w olsztyńskim studio Silent ink. Poważnie zajęłam się tym tematem, po około 6-latach pracy jako grafik i wielu godzinach spędzonych w studio pod igłą. Stwierdziłam, że warto spróbować nauczyć się czegoś nowego..i wciągnęło mnie kompletnie.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Praca związana z zawodem tatuatora pochłania większość mojego czasu,ale jeśli już uda mi się znaleźć wolną chwilę, lubię także tworzyć ilustracje, grafiki, czasem wzory na ubrania, czy przerzucić się na ołówkowkowe szkice na kartkach, czasem chwycę za aparat, kulinaria, czy stare filmy, poplumkanie na gitarze i pomaganie zwierzakom też jest super.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Oj, czasem wspominam ten moment,po przebrnięciu przez syntetyczne skóry, swoją nogę, myślę o pierwszym 'komandosie’ i mam ochotę zapaść się pod ziemię, bo byłam bardziej przejęta, niż kumpel, który mi się wtedy podłożył, za co jestem mega wdzięczna. Pierwszym tatuażem był wzór wykonany na stopie, w dodatku cover,zrobiony przy około 30-stopniowym upale, chałupniczo, pół domu owinięte w folii i po środku tego sierota z maszynką. Z tego miejsca pragnę pozdrowić Szesza, Rykę oraz Łukiego, którym niemiłosiernie zawracałam du*ę i Bartosza,który to przeżył.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Rysunek towarzyszył mi właściwie od dziecka, później zdarzało mi się chodzić na zajęcia z rysunku i malarstwa, żeby po prostu zająć czymś czas i dowiedzieć się czegoś nowego. Jestem po studiach artystycznych, ale czy wykształcenie artystyczne jest potrzebne? Na pewno pomoże,czy uczuli na pewne kwestie, da pewną wrażliwość, wiedzę historyczną i techniczną, ale niezbędne nie jest. Najważniejszy jest zapał,praca nad warsztatem i samym sobą.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Przede wszystkim sumienność, wytrwałość i pracowitość, nie zawsze chodzi o ciężką pracę, ale mądrą. Powinien też mieć szacunek do ludzi zawodu i siebie, ważna też jest pokora, bo tatuowanie to nie zawód dla lekkoducha. Przyda też się opanowanie i otwartość w stosunku do ludzi.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Oczywiście, zdarzają się takie sytuacje, w momentach, kiedy klient jest niekulturalny, co na szczęście zdarza się bardzo rzadko, albo zażyczył sobie obraźliwy motyw, kopię czyjegoś wzoru, czy po prostu brzydki i oklepany motyw, to najzwyczajniej odmawiam, jeśli po rozmowie nie daje się przekonać do czegoś innego.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Przeciwwskazaniem jest na pewno zły stan zdrowia, czy problemy ze skórą, zapalenie wątroby, problemy z układem immunologicznym, czy krwionośnym, tendencje do alergii, pierwszy trymestr ciąży. Poza kwestiami zdrowotnymi, niezdecydowanie – to tez bardzo ważna kwestia, jeśli nie jesteście pewni na 100procent, ze chcecie dany wzór, lub tego, co ma przedstawiać, to dajcie sobie więcej czasu. Zachcianka typu 'chcę tatuaż, ale nie wiem co, proszę mi coś zaproponować’ tak naprawdę nie jest najlepszym pomyłem. Tatuator, mimo najszczerszych chęci i dobrych intencji, niestety nie jest wróżbitą, jeszcze nie umiemy czytać w myślach. 😉 Tatuaż, choćby fantastycznie wykonany, ale nie trafiony, zacznie Was denerwować i może sprawić,że nie będziecie z nim szczęśliwi.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Przede wszystkim być pewnym jaka stylistyka i tematyka nas interesuje, dokładnie przejrzeć portfolio, stronę/fanpage’a studio,warto również odwiedzić studio, w którym pracuje wybrany tatuator, w razie wątpliwości zadawać pytania, nie bać się tego, bowiem , kto pyta, nie błądzi. 😉 Możemy też sprawdzić opinie na temat tatuatora i studio.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Inspiracje znajduję właściwie wszędzie, czy jest to kadr z filmu,czy muzyka, czy jakaś fotografia, stare książki, ilustracje, animacje, widok z okna, nauka, natura, historia też dostarcza ogromu materiałów, rzeźba, malarstwo, czy czytana książka w danym momencie. Staram się nie ograniczać w sferze inspiracji.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Jeśli chodzi o styl, w którym pracuję, to dobrze czuję się w dotworku, lineworku, blackworku, preferuję pracę z czernią, to bardzo wdzięczny kolor, czasami moje prace przypominają rysunki ołówkiem technicznym, czy dynamiczne szkice, odnajduję się też w pracy z detalem, lubię dłubać.
- Trendy, widzę co obecnie przewija się w tematach wiadomości do mnie,czy studio,w którym pracuję i stylach,ale osobiście doradzę,nie dajmy porwać się modzie, bo to, lada moment, przeminie, pomyślmy o tym, co do nas pasuje i co nas interesuje, dzięki temu tatuaż zawsze będzie się nam podobał.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Bądźmy szczerzy, będąc starszą osobą ważniejsze będzie to, czy możemy poruszać nogami i to, czy nasz umysł nadal będzie ostry, niż to, czy będziemy mieli parę rysunków na skórze. A starsze osoby z dziarami wyglądają cudnie.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Może mieć i nie.
- Fajnie, jeśli wykonuję dla Was wzór, który będzie dla Was ważny, zrobię to jak najlepiej mogę i na pewno odniosę się do tego z szacunkiem, ale tak samo postaram się przy motywie, który ma pełnić funkcję czysto estetyczną.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Dzień przeważnie zaczynam od kawy, karmię upierdliwego kota i lecę do studio,tam przygotowuję stanowisko, dopasowuję projekt do ciała klienta i poświęcam czas na rozmowę z osobą, która oddaje mi kawałek skóry. Staram się zawsze zapewnić maksymalny komfort i jak największy spokój moim klientom, bo wiem, że sesje bywają czasem bardzo ciężkie. Po sesji nadchodzi czas na zadbanie o skórę i poinformowanie klienta o tak zwanym 'how to’ po dniu w studio przeważnie wraca się do projektów i maili,czasami się to przeciąga do późnych godzin, ale co zrobisz.
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Chyba nie,sztuka tatuowania ciała istnieje od zarania dziejów, przewijała się w kulturze chyba od zawsze i wszędzie. To, co się zmienia a propost tatuażu, to jego postrzeganie i funkcja. Nie mniej, cieszę się, że staje się coraz bardziej akceptowalny, przestaje być dziwnym tematem tabu.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Plusem jest definitywnie to,że możemy sobie rozplanować grafik i prace z klientem jak chcemy. Również dość luźna atmosfera w pracy, możliwość podróżowania,a wraz z nią guestspoty, konwenty i seminaria, ciągłe rozwijanie się i jest to po prostu kreatywna robota.
- Minusem jest to,ze praca jest właściwie zawsze z nami, przynosimy ją do domu,bo po dniu tatuowania, trzeba przygotować się na kolejną sesję,narysować projekt,ewentualnie siedem ;),odpisać ludziom,przygotować zdjęcia z sesji, wrzucić coś na social media,to pochłania bardzo dużo czasu. siadają nam też plecy,barki ,nadgarstki i oczy. Więc ten zawód to nie rurki z kremem. 🙂
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Jeśli masz zamiar robić to na „pół gwizdka”, to odpuść, to robota dla pasjonata,tak mi się wydaje.przede wszystkim bycie skrupulatnym,pracowitym, chętnym do nauki, chłonięcia wiedzy oraz bycie systematycznym nam pomoże, bo praktykować, dłubać, rysować (dużo!) na pewno pchnie nas do przodu. podglądajcie osoby które maja dużą wiedzę w tym temacie,czerpcie inspiracje,ale nie kopiujcie, spróbujcie odnaleźć swój własny, niepowtarzalny styl i dajcie sobie czas.