Tatuażysta z Chorzów: Nigdy nie pobierałem lekcji rysunku lecz mogłem liczyć na podpowiedzi osób które się tym profesjonalnie zajmują. Według mnie nie trzeba mieć wykształcenia artystycznego, są osoby które skończyły ASP, tworzą piękne prace ale nie potrafią tatuować. Ja w końcu jestem z wykształcenia mechatronikiem. Pierwszy tatuaż który wykonałem znajduje się na mojej własnej stopie. Stwierdziłem że po co zaczynać na sztucznej skórze skoro nijak ma się to do prawdziwej skóry.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Pierwszy kontakt z tatuażem już miałem w dzieciństwie. Moi rodzice uczęszczali do znajomego który posiadał studio tatuażu dlatego bardzo dużo czasu tam przebywałem.
- Także już w wieku przedszkolny miałem kontakt z tym środowiskiem, jednak dopiero po ukończeniu technikum postanowiłem się tym zająć. Dzięki moim obserwacją przed próbą tatuowania skompletowałem całe stanowisko łącznie z leżanką, podłokietnikiem itd.
- Dlatego od samego początku miałem wszystkie podstawy. Od czerwca 2018 roku mogłem zacząć wykonywać tatuaże.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Jeżeli chodzi o ten zawód według mnie tym się żyje. Moje życie to ciągły rysunek, jeżeli znajdzie się więcej czasu maluje na płótnie farbymi olejnymi. Po za tym drobne hobby, trening krav maga, wyjścia ze znajomymi, poznawanie innych kultur.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż który wykonałem znajduje się na mojej własnej stopie. Stwierdziłem że po co zaczynać na sztucznej skórze skoro nijak ma się to do prawdziwej skóry. Symbol Ohm to właśnie była moja pierwsza próba linii oraz cieniowania.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Nigdy nie pobierałem lekcji rysunku lecz mogłem liczyć na podpowiedzi osób które się tym profesjonalnie zajmują. Według mnie nie trzeba mieć wykształcenia artystycznego, są osoby które skończyły ASP, tworzą piękne prace ale nie potrafią tatuować. Ja w końcu jestem z wykształcenia mechatronikiem.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Według mnie dobry tatuator powinien przedewszystkim rysować! Nastały czasy gdzie większość skleja projekty z paru zdjęć z Google i dla nich to jest oryginalny projekt. Niektórzy nawet nie trzymali ołówka w ręce. Jest to trochę irytujące. Jednak trzeba pamiętać że przy tatuażu realistycznym pozostają zdjęcia. Dlatego też się nim nie zajmuje.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Pewnego dnia do studia przyszła młoda dziewczyna która chciała abym jej wytatuował piegi czarnym tuszem. To nie był dobry pomysł dlatego odmówiłem. Najczęściej jest tak że przy rozmowie z klientem można go namówić na zmianę wzoru na bardziej oryginalny. Po wykonaniu tatuażu moi klienci przyznają mi rację i dziękują za bardzo fajne podejście do klienta. Do każdej osoby podchodzę indywidualnie.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Jeżeli ktoś jest większym alergikiem najlepiej zostać w przestrzeni czarnych/cieniowanych tatuaży. Przy pewnych chorobach skóry, ranach po okaleczniach lepiej poczekać aby uniknąć komplikacji.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Przedwszystkim należy zobaczyć pracę danego tatuażysty którym się interesujemy. Zawsze to mówię każdemu klientowi, to powinna być podstawa. Zobaczenie wolnych wzorów również pokaże w czym się dany tatuator czuje najlepiej.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Inspirację najczęściej czerpie z innych kultur. Mitologia, bóstwa, wierzenia tam jest bardzo dużo idei. Uwielbiam rysować kompozycje które zawierają twarze.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Zacznijmy od tego że ja pracuję w stylu dotwork, whip shading, blackwork oraz trash. W tym się najlepiej czuję ponieważ tworzę rysunki długopisem. Ruchy wykonywane podczas pracy na skórze oraz takie jakie ja wykonuje w moich rysunkach są podobne. Według mnie trendy nie istnieją, każdy jest inny, każdemu podoba się coś innego. Niestety istnieją przetrawione motywy, ale nawet taki motyw można zrobić na całkiem nowy sposób.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Tatuaż dobrze wykonany będzie się trzymał długi czas w właściwym stanie. Jednak z doświadczenia wiem że konturowe tatuaże trzymają się najlepiej!
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Według mnie tatuaż nie musi mieć znaczenia. Sam posiadam takie które nic nie znaczą, po prostu mi się spodobały wzory. Idealny wzór może się sam napatoczyć przeglądając pracę tatuatorów. Jeżeli ktoś chce wzór z własnego pomysłu należy przyjść do studia i porozmawiać z tatuatorem! Nie da się przez pisanie czy rozmowę telefoniczną przekazać wszystkich informacji.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Praca tatuażysty dla mnie nie jest taka monotonna. Dziennie rozmawiam z nowymi ludźmi, każdego dnia tworzę nowy wzór. Oczywiście najważniejszą częścią dnia jest sam proces tatuowania. Jeżeli miałem do wykonania mały wzór lub w dany dzień po prostu nie było klienta zawsze rysuje wzory do zapisanych klientów lub całkowicie nowe które najchętniej wykonam.
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Nie chce wsadzać wszystkich do jednego wora ale społeczeństwo robi się coraz bardziej beztroskie. Stereotypy powoli ustają. Wciąż tatuaże w bardzo widocznych miejscach budzą kontrowersje ale coraz więcej osób decyduje się na tatuaże na twarzy i nie mają z tym żadnego problemu. Bardzo dużą akceptacje też widać wśród osób starszych.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Najważniejszym plusem dla mnie jest właśnie ten brak monotonni życia, mogę się spełniać jako artysta oraz ten zawód otwiera horyzonty wyjechania po za kraj tworzyć w całkiem nowym miejscu, innym kraju. Jeżeli chodzi o minusy niestety czasami kontakt z klientem jest po prostu straszny. Czasami zdarza się osoba chamska, nie słuchająca w ogóle rad, zaleceń. Została kwestia finansowa, w polsce to wygląda teraz tak że z każdym rokiem przybywa coraz więcej osób które chcą się profesjonalnie zajmować tym fachem. Jeżeli ktoś jest dłużej na rynku ma już swoją bazę klientów i jest fajnie. Ale jest też tak że jest bardzo duża konkurencja, jest coraz więcej studiów, konkurencyjne ceny. Powoli studiów jest tyle co fryzjerów w miastach. Dużo ludzi jest w stanie iść tanio ale więcej byle by zapełnić ciało. Niestety takie pracę cierpią na jakości, no ale każdy decyduje o sobie. Cena weryfikuje strefę klientów.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Przedewszystkim osoba która chce zacząć musi zastanowić się jak bardzo jest zdeterminowana do tego. Trzeba się przygotować że nie będzie fajnie finansowo na początku, takie wiązanie końca z końcem. Dlatego jeżeli ktoś zaczyna z powódek finansowych, niech nie liczy że coś z tego będzie. Podstawą jest zapoznanie z BHP ponieważ zdrowie jest najważniejsze.