Tatuażysta z Katowice: Cały czas chodzę na lekcje rysunku. Tatuażysta musi umieć rysować, poza tym musi to lubić. Wykształcenie artystyczne na pewno się przydaje, ale nie papierek jest tutaj najważniejszy. Trzeba mieć dużo samozaparcia, ale również pokory. Pierwszy tatuaż zrobiłam mojemu lubemu i była to postać Włóczykija. Na szczęście jest zrobiony w takim miejscu, że zazwyczaj go nie widać. I nie mam tu na myśli pupy.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Moja przygoda z samym tatuowaniem zaczęła się stosunkowo niedawno, bo ponad dwa lata temu. Na początku uczyłam się w domu na bliskich i znajomych, a potem trafiłam na praktyki do studia. Samym tatuażem interesuję się od bardzo dawna, w międzyczasie ozdabiając swoje ciało.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Poza byciem tatuatorką i mamą, co mocno ogranicza czasowo, jestem sędzią rasowych świnek morskich. Dzięki temu mogę również podróżować po świecie. Niestety nie sędziuję już tak często jak dawniej, gdyż tatuaż zdecydowanie zdominował znaczącą część mojego życia. Poza tym interesuje się ornitologią i cavioterapią, a w wolnych chwilach oglądam seriale lub anime.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż zrobiłam mojemu lubemu i była to postać Włóczykija. Na szczęście jest zrobiony w takim miejscu, że zazwyczaj go nie widać. I nie mam tu na myśli pupy. 😉
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Cały czas chodzę na lekcje rysunku. Tatuażysta musi umieć rysować, poza tym musi to lubić. Wykształcenie artystyczne na pewno się przydaje, ale nie papierek jest tutaj najważniejszy. Trzeba mieć dużo samozaparcia, ale również pokory. To praca, w której musimy ciągle się uczyć i rozwijać.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Na pewno musi być kreatywny, cierpliwy, empatyczny oraz asertywny.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak, zazwyczaj jak ktoś zwraca się do mnie z tatuażem kompletnie nie w moje stylistyce. Wtedy polecam koleżanki lub kolegów po fachu.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Przede wszystkim zdrowotne od zwykłego przeziębienia po poważniejsze przeciwwskazania jak np. hemofilia.
- Poza tym jeśli ktoś nie jest w 100% pewny co chce sobie wytatuować, to lepiej niech tego nie robi. Najczęściej z takich tatuaży nie jesteśmy zadowoleni i potem myślimy jak by się ich pozbyć lub je zakryć.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Przede wszystkim należy obejrzeć jego galerię. Jeśli 90% prac Ci się podoba na pewno stworzy dla Ciebie coś, co przypadnie Ci do gustu.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Najbardziej lubię tatuować zwierzaki, więc głównie inspirację czerpię z natury i wspomagam się wyobraźnią. Ale w zasadzie często inspiruję się również muzyką, popkulturą, czy filmem, który niedawno obejrzałam.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Niektórych kompletnie nie rozumiem, ale nie mnie to oceniać. Każdy robi sobie to, co mu się podoba. Pracuję w stylu neo, czasem cartoon i komiks, niekiedy je ze sobą mieszając. Ogólnie w konturze i kolorze, choć zdarza mi się pracować również w czerni;)
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Nikt na starość nie będzie wyglądał „ładnie”.
- Bez różnicy czy ktoś będzie miał tatuaż, czy nie, dalej będzie wyglądał jak pomarszczona purchawka;)
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Tatuaż może mieć znaczenie, ale nie musi. Chcesz mieć wytatuowaną żabę na rowerze, to to zrób. Nie trzeba do tego dopisywać żadnej historii i to jest super.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- W dużym skrócie praca, a po pracy dalej praca. Bo to co widzą klienci w studio to tylko część naszej pracy. Poza przygotowywaniem stanowiska i samym tatuowaniem jest jeszcze reszta, której nie widać. To przede wszystkim rozmowy z klientami, prowadzenie terminarza i social mediów oraz codzienne siedzenie po nocach i rysowanie wzorów.
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Na pewno tak, zdecydowanie jest lepiej niż te paręnaście lat temu. Ale i tak jeszcze dużo się musi zmienić w myśleniu naszego społeczeństwa, by rzeczywiście przełamać stereotypy. Niemniej myślę, że jesteśmy na dobrej drodze.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Minusy to na pewno ból kręgosłupa.
- A plusem jest to, że to ciekawa praca dla ludzi z pasją, którzy chcą się cały czas rozwijać i dążyć do pewnego rodzaju samodoskonalenia.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Rysować, rysować i jeszcze raz rysować, zbierać swoje prace do portfolio, żeby mieć potem co pokazać, kiedy poczujecie się już na siłach, żeby szukać praktyk.