Tatuażysta z Warszawa: Rysunek był obecny w moim życiu już zanim poszedłem do przedszkola. Mój ojczym pokazał mi jak szkicować oraz zapoznał z podstawowymi technikami malarskimi za co bardzo mu dziękuję! Jak każdy popełniłem wiele błędów w życiu i jednym z nich było to, że przestałem rysować na bardzo długi czas, bo z każdej strony słyszałem że to mi się do niczego nie przyda. Gdyby wtedy szedł w zaparte może teraz przychodziło by mi wszystko łatwiej, ale powoli nadrabiam zaległości.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Moja przygoda w świecie tatuażu zaczęła się całkiem przypadkiem i przy odrobinie szczęścia…
- Zacząłem swój oldschoolowy rękaw u pewnej utalentowanej artystki, jednak ta osoba popadła zbyt głęboko w swoje nałogi i gdy na jednej z sesji zobaczyłem ją pod dużym wpływem używek, postanowiłem nie pojawiać się w jej studiu. Pozostał mi po niej kontur tatuażu na ramieniu.
- Jeden ze znajomych polecił mi studio, w którym dokończyłem mój tatuaż w bardziej profesjonalnych warunkach. Od razu umówiłem się z nową artystką na kolejną dziarke – tym razem na wrocławskim konwencie. Po udanym wyjeździe okazało się, że to studio wrzuciło post że szuka praktykanta. Nie zastanawiając się długo zgłosiłem się i zostałem przyjęty. Był to czerwiec 2016 roku. A więc tatuuje już od ponad trzech lat.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Poza studiem, w wolnych chwila głównie rysuje projekty. Dodatkowo uczęszczam na lekcje śpiewu i gitary akustycznej, jeżdżę na deskorolce, żongluje lub gram na konsoli. 🙂
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszym tatuażem, który wykonałem była czaszka w cylindrze na tle kości do gry i karcianego symbolu wina/pik . Wielkością nie przekraczał rozmiaru dłoni, jednak mimo to zajęło mi to dwie sesje 8 godzinne i efekt był mizerny: krzywe kreski, źle wbita czerń a dodatkowo sam projekt miał defekt, którym był brak symetrii. Ogólnie tragedia, ale klient wiedział na co się pisze, w związku z tym nie miał do mnie żalu a nawet pojawiał się regularnie po kolejne karykatury.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Rysunek był obecny w moim życiu już zanim poszedłem do przedszkola. Mój ojczym pokazał mi jak szkicować oraz zapoznał z podstawowymi technikami malarskimi za co bardzo mu dziękuję!
- Jak każdy popełniłem wiele błędów w życiu i jednym z nich było to, że przestałem rysować na bardzo długi czas, bo z każdej strony słyszałem że to mi się do niczego nie przyda. Gdyby wtedy szedł w zaparte może teraz przychodziło by mi wszystko łatwiej, ale powoli nadrabiam zaległości.
- Wykształcenie artystyczne nie jest niezbędne, ale napewno ułatwi wdrążyć się w wspaniały świat tatuaży. Wiedza na temat kolorów, kompozycji czy fotografii pozwoli stworzyć interesujący profil na instagramie/Facebooku.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Dobry tatuażysta, powinien być przede wszystkim wyrozumiały i cierpliwy. Możesz tworzyć najpiękniejsze pracę, ale co z tego jak klienta męczy twoja obecność, lub narzucasz mu swoje wizje nie uwzględniając tego co jemu się podoba.
- Pozatym powinien dbać o higienę i sterylność pracy.
- Pewność siebie jest dobra cechą, klient powinien czuć że wiesz co robisz, czuć się bezpiecznie.
- Dodatkowo : punktualność, duża wyobraźnia i szczerość będę miłym dodatkiem do artysty idealnego.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak, często zdarza mi się odmawiać gdy klient chce kopie tatuażu innego artysty lub tatuaż jest obraźliwy dla jakiejkolwiek subkultury, rasy, orientacji seksualnej etc.
- Odmawiam również gdy klient jest pod wpływem używek, kobietom w ciąży, karmiącym matkom, nieletnim, osobom agresywnym.
- Czasami osoba nie jest do końca przekonana, czy chcę konkretny tatuaż, lub czy w ogóle chce. Wtedy dajemy sobie czas i po jego upływie podejmujemy wspólnie decyzję – wykonujemy, czy jednak odpuszczamy.
- Odmawiam również osobom, które wymagają pierwszego tatuażu w kontrowersyjnym miejscu (dłoń, szyja, twarz etc.).
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Przeszkód może być wiele, ale jeśli pasujesz do opisu osób którym odmawiam (lista zawarta w odpowiedzi na poprzednie pytanie) to wiedz że jeszcze nie pora na tatuaż. Przede wszystkim skupiłbym się na swoim zdrowiu. Jeśli masz chorobę w której tatuaż nie jest wskazany to po co sobie robić krzywdę. Spytaj o opinie swojego lekarza!
- Osoby nieletnie też powinny wstrzymać się z tatuażami. Ja rozumiem, że niektórzy mają „nowoczesnych” rodziców, którzy pozwalają dzieciom na wszystko. Ale zarówno nastolatek jak i rodzic musi być świadomy że tatuaż to nie chwilowa zachcianka. On zostaje na całe życie. W młodym wieku bardzo szybko zmieniają się poglądy i upodobania. Gdybym zrobił sobie tatuaż w wieku 16 lat prawdopodobnie byłby to odwrócony pentagram z krwistym 666 i teraz baaaardzo bym tego żałował!
- Tak jak wspomniałem przy poprzednim pytaniu… Osoby niezdecydowane lub osoby pod presją otoczenia. Jeśli nie jesteś pewien wzoru, lub np. partner zmusza cię do zrobienia powiedzmy swojego imienia bo jesteście taaaak bardzo zakochani i zawsze będziecie ze sobą forever and ever …. Nie… Nie rób tego. Przemyśl tatuaż do tego stopnia, aby mieć pewność, że budząc się codziennie rano i patrząc na niego powiesz „kurde fajna ta dziarka”.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Tatuażystę najlepiej wybierać bazując na jego portfolio i opinii publicznej. Jeśli tatuaż ma Ci się podobać, wybierz artystę którego styl Ci odpowiada. Spotkaj się z nim w studio. Porozmawiaj, posłuchaj tego co on myśli o twojej wizji. Jeśli uda wam się znaleźć kompromis pomiędzy twoim zadowoleniem a jego satysfakcją artystyczna to prawdopodobnie ta osoba będzie strzałem w dziesiątkę. Warto też pamiętać o tym że większość artystów specjalizuje się w jednym stylu. Więc jeśli piszesz do kogoś kto specjalizuje się w pracach realistycznych to nie spodziewaj się że zrobi Ci piękna i oryginalna geometrie na całe plecy – oczywiście może mu się udać, ale uwierzcie, że każdy artysta woli robić w swoim stylu. Nie dlatego bo to się sprzedaje tylko dlatego że wie na co go stać, czuję się swobodnie w danej stylistyce i stworzy najlepsze dzieło na jakie go stać.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Inspiracje czerpie z niekończącej się rzeki japońskich kreskówek tzw. Anime oraz z mangi.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Pracuje w stylu który nazwałbym po-prostu anime lub kreskówka. Wciąż próbuje wyrobić swój oryginalny styl aby jakoś wyróżnić się na polskiej scenie tatuatorskiej.
- Trendy? Ciężko powiedzieć. Moim zdaniem tatuaż nie powinien być wybierany pod względem trendów. Nie uważam też, że każdy tatuaż ma mieć jakieś znaczenie. Najbardziej popularnymi wzorami są zdecydowanie: las wokół przedramienia i wszelakie wilki. Do tego dochodzą małe tatuaże typu piórko, znak nieskończoności , napisy 'carpe diem’ i serduszka. Nie lubię robić tych powtarzalnych wzorów i staram się zawsze namówić na coś innego. Kiedyś „trendy” były tribale a teraz 90% z tych osób próbuje je zakryć – więc może lepiej sobie zrobić coś oryginalnego ?
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Znam parę osób w podeszłym wieku które mają tatuaże zarówno wojenne, więzienne jak i świeże z tego roku. Teraz zrobisz sobie hiperrealistyczny portret, ale z wiekiem zamieni się w surrealistyczny portret w stylu Slavadora Dali a to też forma sztuki!
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Tatuaż nie musi mieć oczywistego znaczenia. Ja osobiście wybieram tatuaże tylko i wyłącznie pod względem estetycznym, a dopiero po wykonaniu przypisuje im jakieś znaczenie, jednak posiadam parę prac które zrobiłem, bo poprostu mi się podobały lub chciałem dać możliwość poćwiczyć nową technikę jednemu z praktykantów.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Mój dzień zaczyna się od mocnej kawy i papierosa. W drodze do studia staram się zrelaksować słuchając ulubionej muzyki. W studiu witam się z całą ekipą, następnie przygotowuje sobie stanowisko zanim pojawi się klient. Po jego przybyciu siadamy wspólnie na kanapie, omawiamy wcześniej przygotowany wzór. W wprowadzeniu ewentualnych korekcji – odbijamy kalkę i siadamy do dziarania.
- Po skończonym tatuażu i pożegnaniu zadowolonego klienta, zabieram się za sprzątanie swojego stanowiska oraz jego otoczenia. Następnie żegnam się z ekipą, wracam do domu, gdzie tworze następne wzory i ciesze się kolejnym udanym dniem.
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Ciężkie pytanie… Na-pewno jest to rewolucyjna forma sztuki, jednak stereotypy odnośnie osób posiadających tatuaże wciąż są obecne jednak słabną z każdym rokiem.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Plusem jest przede wszystkim kontakt ze sztuką. Każdy tatuaż jest jak autograf na skórze. Codziennie mamy szansę poznać wspaniałych i ciekawych ludzi z bogatym bagażem doświadczeniem którym często chętnie się dzielą.
- Za minus można uznać jedynie uciążliwych klientów oraz ból pleców i nadgarstków.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Zanim zaczniecie kaleczyć ludzi w domu, zacznij od okaleczenia swojego ciała pierwszymi tatuażami. Spróbuj dostać się na praktyki do studia zanim zaczniesz tatuować w domu. Nie zamykaj się na jeden styl- próbuj wszelkich technik, a dopiero potem określ swój własny, na podstawie sumy doświadczeń.