Tatuażysta z Kraków „Agnieszka Agrypa Rypinska”, pracująca w studio tatuażu „Schiza Tattoo”. Pobierałam lekcje rysunku tylko w szkole podstawowej oraz liceum, dodatkowo dorastałam w rodzinie artystycznej więc różne formy artystycznego wyrazu (muzyka, rysowanie, malowanie nawet lutowanie i praca w drewnie) były na porządku dziennym i nie wyobrażam sobie życia ani dni bez jednego z nich. Tatuowanie było czymś co spontanicznie zaczęło się rozwijać w moim życiu w 2003, rok po ukończeniu liceum.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Tatuowanie było czymś co spontanicznie zaczęło się rozwijać w moim życiu w 2003, rok po ukończeniu liceum. Miałam wtedy niecałe 20 lat i zrobiłam sobie swój pierwszy tatuaż w nowym lokalnym studio Jasona Jacenko 'Atomik Tattoos’ w Melbourne Australia. Zaprzyjaźniłam się z ekipą i z czasem stałam się jej częścią. Pomagałam ze wszystkim – sterylka, sprzątanie, klienci, ustawianie stanowisk, robiłam zamówienia, w końcu nauczyłam się kolczykowania i w wolnych momentach siedziałam i rysowałam. Zycie w studio było dla mnie bardzo naturalne i wypełniało moja rzeczywistość od rana do wieczora od poniedziałku do niedzieli. Jason rozpoznawał u mnie talenty artystyczne i zaoferował naukę abym mogła poszerzyć swoja funkcjonalność w studio. Zaczęłam się uczyć o maszynkach cewkowych, jak je rozkładać i stroić, lutowałam po kilkaset igieł tygodniowo którymi tatuowaliśmy, naprawiałam przyłącza i stopki. W styczniu 2006 roku wykonałam swój pierwszy tatuaż na kliencie a reszta to historia.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu?
- Mam dużo zainteresowań których niestety nie jestem w stanie w pełni rozwijać ponieważ sztuka tatuażu sporo czasu zabiera a dzień ma tylko 24 godziny i ja lubię sobie pospać. Ale na serio, to gram na gitarze klasycznej, kocham jeździć na rowerze i przebywać w naturze i podróżować, lubię czytać książki w tematach parapsychologicznych, psychologicznych i filozoficznych, naukowych, mistycznych oraz religijnych. Uwielbiam gotować, łazić z moimi bliskimi na koncerty, zwiedzać kościoły i średniowieczne zamczyska.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż który wykonałam to tribal wokół dolnej części nogi nad kostką. Studio wtedy było typowym męskim studiem, byłam jedyną kobietą a wokół mnie wisiało kilka chłopów palących papierosy, pijących browary i śmiejących się z mojej trzęsącej się ręki, ciekawi czy kobieta podoła. Ale w momencie kiedy wbiłam igły do skóry zafascynowała mnie fizyczność tej pracy, ta odpowiedzialność i precyzja. W studio było motto 'lepiej aby się rozlało niż wypadło’ wiec na wystającej trójce ciągnęłam kontury bezlitośnie które wyglądały jakby sejsmograf je rysował, dodatkowo klient się strasznie wiercił i narzekał na ból, był trochę podpity i dużo krwawił. Pamiętam tylko ten niezmierny stres i mało profesjonalne warunki ale było śmiesznie i siadło!
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Pobierałam lekcje rysunku tylko w szkole podstawowej oraz liceum, dodatkowo dorastałam w rodzinie artystycznej więc różne formy artystycznego wyrazu (muzyka, rysowanie, malowanie nawet lutowanie i praca w drewnie) były na porządku dziennym i nie wyobrażam sobie życia ani dni bez jednego z nich. Od samego początku znalazłam się w profesjonalnym studio gdzie uczono mnie od podstaw kwestii technicznych i więcej na to było nacisku niż na rysunek. Rysunek wtedy był drugorzędny z racji takiej ze głównie powtarzaliśmy gotowe wzory (flashe) i rzadko kto pytał o customowe projekty. Dziś to się trochę zmieniło i rysunek jest tak samo ważny wiec trzeba obie umiejętności rozwijać, szkoły rysunku są ważnym krokiem ale też dobrze jest mieć natchnienie artystyczne bo bez tego nic ciekawego się nie rozwinie.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Pracowitość, szczerość, i dbać o zdrowie swoje oraz klienta.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak zdarzyło się odmówić ponieważ nie czułam klimatu projektu i wiedziałam ze będę się męczyć przy danej pracy. Czasami też z kwestii technicznych odmawiałam kiedy wzór jest nie do wykonania albo jest pomysłem pod którym nie chce się podpisywać. Na szczęście rzadko takie sytuacje się zdarzają.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego?
- Bywają przeszkody techniczne, artystyczne, zdrowotne oraz moralno/etyczne. Jeżeli projekt będzie za jakiś czas wyglądał źle nie zamierzam się w to angażować, tatuaż jest na życie a nie na parę lat, niestety dużo ludzi tego nie rozumie. Kwestie artystyczne są bardziej szarą strefą ponieważ tu wchodzą subiektywne upodobania aczkolwiek niektórych rzeczy po prostu nie da się zrobić ani przeskoczyć i trzeba trzymać się pewnych zasad. Zdrowie ogólne oraz stan skóry danego klienta może dużo zakazać albo na dużo pozwolić. Tatuaż to otwarta rana wiec trzeba być w najlepszym stanie zdrowotnym aby się tatuować, skóra nie może być spalona słońcem ani okaleczona albo pokryta jakąś wysypka itd. Pieprze i znamienia się unika i niektóre leki oraz alergie mogą tez uniemożliwić akt tatuowania. Co do kwestii moralnych i etycznych to oczywiście unikam wykonywania wzorów ofensywnych i dyskryminujących ale tez nie wytatuowałabym szyi, twarzy albo dłoń młodej osobie która nie ma tatuaży i przez swoja nieświadomość albo ignorancje mogłaby zaszkodzić sobie tym na przyszłość.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę?
- Najpierw trzeba sprecyzować co ma być wytatuowane i szukać profesjonalisty który w tym stylu się specjalizuje. Zainspirowanie artysty do pracy jest połowa sukcesu i nie ma sensu wciskać kółka w kwadraty. Po znalezieniu tatuażysty najlepiej się z nim/nią spotkać osobiście aby poczuć klimat – to będzie osoba która oznaczy ci skore do końca życia i jest szansa że ten moment będzie zapamiętany przez bardzo długi czas więc warto zwrócić uwagę na to jak się czujemy z dana osoba bo to wszystko przełoży się na tatuaż.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
9) Skąd czerpiesz inspirację?
- Głównie ze świata natury ale tez z historii, mitologi, filozofii, sztuki plemiennej, oraz muzyki.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Trendy w sztuce tatuażu mnie nudzą przez ich powtarzalność mimo że często są naprawdę dobrze wykonane i fajnie się je ogląda. W każdym nurcie aczkolwiek znajdzie się grono tatuatorów/artystów którzy szukają swojej indywidualnej drogi i wnoszą coś bardziej unikatowego. Osobiście nigdy nie potrafiłam wtopić się w jakieś gotowe style, raczej korzystam trochę z tego i z tamtego. Mam coś swojego bardzo charakterystycznego co przelewa się naturalnie na każdą prace i na tym zatrzymam się w opisie mojego 'stylu’, po prostu trzeba przeglądnąć portfolio i wyczuć o co chodzi.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat?
- Uważam że to jest kolejna bardzo subiektywna opinia. Tak owszem tatuaże z wiekiem się starzeją notabene tak jak reszta ciała ale jak człowiek da sobie z tym rade głownie zależy od podejścia do życia, starości i śmierci. Ja osobiście nie widzę w tym problemu i uważam że życie jest za krótkie aby się takimi rzeczami zamartwiać. Wole trzymać się zdrowego trybu życia bo to o wiele mocniej wpłynie na lepszą prezentacje niż brak posiadania starzejących się tatuaży.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór?
- Znaczenie w tatuażu może być ale wcale nie musi. Dużo sztuki na świecie zostało stworzonej aby spełnić tylko role estetyczna, tatuaż też może być tylko dekoracją bez głębszego znaczenia. Jak wybrać idealny wzór – czy jest w ogóle taka rzecz? Człowiek się zmienia i ewoluuje, to co jest dla nas idealne w danym momencie na przestrzeni czasu może okazać się nieodpowiednie. To jest ryzyko i część całej decyzji tatuowania się. Klienci wybierają wzory które albo przedstawiają jakieś osoby lub momenty w życiu które chcą zapamiętać i czcić, albo po prostu wzory które są odzwierciedleniem jakieś pasji albo estetyki i noszą je dumnie mimo ubiegu lat. Czasami w przeciągu tygodnia ten 'idealny wzór’ chcą już usuwać, różnie to bywa.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Bardzo normalnie i rutynowo, chyba że jest się w podróży to wtedy codziennie inaczej. Ale na ogół to wstaje rano jem śniadanko i poświęcam około dwóch godzin na maile, projekty i promocje. W studio jestem od około 11:00 do 19:00 i większość dnia jest wypełnione tatuowaniem. Robię przerwy tylko na wyprostowanie się lub jedzonko, za to wieczory w domu czasami wypełniam praca (zależne od tego jakie projekty się zbliżają) albo gram na gitarze lub relaksuje się przy książce albo filmie.
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Wiele kultur istniało które miały przeróżne poczucia estetyczne i ukształtowane stereotypy. W niektórych tatuaż spełniał ważną i istotną role i był nieoderwalną częścią życia, w innych kulturach był tabu. W ramach naszej obecnej zachodniej kultury można stwierdzić że tatuaż rewolucjonizuje estetykę ale to są opinie ukierunkowywane przez wąski pryzmat naszych czasów. Tatuaż to narzędzie ekspresji człowieka i tyle jest i było podejść do tego tematu ile ludzi i kultur.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Plusy i minusy stoją plecy w plecy. Jak masz fajny projekt i fajnego klienta praca jest cudowna, jak ciężko klient znosi tatuowanie zmienia się to w męczarnie wysysającą całe siły. Zadowolenie klienta jest ogromnym plusem oraz możliwości poznawania nowych ludzi. Długie godziny przy sesjach lub projektach mogą być minusem zwłaszcza że często wchodzą w życie prywatne ale jak się ma pasje do pracy to wiele tych nadgodzin są nadal przyjemnością. Fizyczne oraz psychiczne wyczerpanie potrafi dokuczyć mocno więc trzeba mieć dużo samokontroli aby wiedzieć kiedy przestać, odmówić, odpocząć oraz fundować sobie jakiś fizyczny ruch. Kolejny plus są też możliwości podróżowania i pracowania w różnych studiach w Polsce i za granicą oraz prowadzenia swojego studia/pracowni. Codziennie 'płótno’ jest inne więc trzeba dopasowywać się do potrzeb danego klienta co nie zawsze idzie w parze z tym jak lubimy/preferujemy pracować, dla niektórych to jest plus bo jest wyzwanie, inni będą narzekać i się stresować.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Znajdź profesjonalne studio i zacznij naukę od podstaw. Nie zniechęcaj się, nie jest to łatwa technika i nawet po latach można się potykać i robić błędy. Nie bój się uczestniczyć w konwnecjach i nawiązuj kontakty z ludźmi z branży, to pomoże w rozwoju technicznym i artystycznym. Staraj się nie kopiować gotowych stylów, szukaj swojej drogi.