Tatuażysta z Bielsko-Biała: Moim zdaniem, nie potrzeba wykształcenia artystycznego, by tatuować; ważne jest by mieć nad sobą osobę, która zna się na sztuce, by była w stanie wyłapać wszystkie błędy i nakierować na dobrą drogę. Moja przygoda rozpoczęła się w 2017 r. Kończąc szkołę plastyczną, nie chciałam rozstawać się ze sztuką.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty? Jak długo się tym zajmujesz?
- Moja przygoda rozpoczęła się w 2017 r. Kończąc szkołę plastyczną, nie chciałam rozstawać się ze sztuką. Pragnęłam wybrać zawód, który nie pozwoli mi się nudzić i da możliwość rozwoju artystycznego. Okazało się, że podjęłam dobrą decyzję i cieszę się, że idę taką ścieżką w życiu.
2) Czym zajmujesz się na co dzień poza sztuką tatuażu?
- Rysunek. Od dziecka coś bazgrałam po zeszytach i do tej pory czas wolny spędzam z ołówkiem lub pędzlem w ręku. Niekiedy zamieniam to na długopis, by spisywać różne dziwne historie.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałaś.
- Na pierwszy ogień poszła moja noga! Byłam własnym królikiem doświadczalnym. Wzór to mała gałązka z listkami, którą wykonałam nad kostką. Tatuaż mam do dziś, jednak czeka go wkrótce nowe życie.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
4) Czy pobierałaś gdzieś lekcje rysunku? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą?
- Od przedszkola do końca podstawówki uczestniczyłam w dodatkowych zajęciach artystycznych, a po gimnazjum wybrałam szkołę plastyczną. Moim zdaniem, nie potrzeba wykształcenia artystycznego, by tatuować; ważne jest by mieć nad sobą osobę, która zna się na sztuce, by była w stanie wyłapać wszystkie błędy i nakierować na dobrą drogę. Poza tym wiele zależy od chęci nauki podstaw rysunku, które są najważniejsze, by iść dalej w kierunku zawodów artystycznych. Silna motywacja i sporo pracy są w stanie zastąpić papierek ukończenia szkoły artystycznej.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Kreatywność, która jest ważna przy pracy z klientem oraz przy tworzeniu projektów. Również pokora, cierpliwość oraz chęć samorozwoju.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi?
- Tak i to nie raz. Mam swój styl i nie wykonuję projektów w których nie czuję się pewnie; wtedy odsyłam takie osoby do tatuatorów specjalizujących się w danej tematyce. Również nie wykonam nigdy tatuażu osobie, która nie jest w 100% przekonana do narysowanego przeze mnie wzoru lub pragnie wykonać kopię znalezioną w internecie.
- Różnego rodzaju zastrzeżenia zdrowotne, alergie czy zły stan skóry też się przyczyniają do takiej sytuacji.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu? Jeśli tak, to podaj jakie./ Komu odradziłabyś wykonanie tatuażu i dlaczego?
- Wiele czynników zdrowotnych uniemożliwia ten zabieg; choroby, zażywanie silnych leków, zła kondycja skóry czy alergie oraz, jak wspomniałam wcześniej, osoba, która nie jest w pełni przekonana do zaprojektowanego wzoru, nie powinna się decydować na jego wykonanie.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty?/ Jak wybrać dobrego tatuażystę?
- Podstawa w wyborze, to zapoznanie się z całym dostępnym portfolio artysty; zaznajomienie się z jego stylem oraz motywami w których się specjalizuje. Jeżeli znaczna większość prac przypada nam do gustu – mamy to. Jeżeli podoba nam się 1-3 prace, to powinniśmy szukać dalej, nie kierując się lokalizacją studia ani kosztami.
9) Skąd czerpiesz inspiracje?
- Natura. Las, szamańskie obrzędy oraz mitologia słowiańska, to główne motywy w moich pracach.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- W dzisiejszych czasach mamy ogromny wybór artystów i stylów w których pracują. Nie uważam, by panowały jakiekolwiek trendy w tej sztuce; aktualnie każdy może mieć, co tylko zechce od minimalizmu przez graficzne, dotworkowe wzory, po malarskie, realistyczne obrazy.
- Pracuję we własnym „lichym” stylu, któremu najbliżej do graficznych oraz dotworkowych stylów.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuażu, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat?
- Żaden z moich klientów nie uważał, że na starość będzie źle wyglądał z winy tatuażu. Większość uważa, że właśnie to te obrazy na skórze sprawią, że będą czuć się atrakcyjniej w już starym i pomarszczonym ciele. Również ja tak sądzę. Na starość nie będę myśleć, czy wyglądam ładnie czy paskudnie, a czy osiągnęłam wszystko, to co pragnęłam, a jeżeli nie to czy jeszcze będę w stanie coś zdziałać.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie? Jak wybrać idealny wzór?
- Kiedy wybierasz wzór, który zgadza się z twoją estetyką, chcesz go mieć na całe życie, to jest to spore znaczenie, tego co lubisz, jaki masz gust czy charakter. Tatuaż nie musi mieć idealnego znaczenia, które znalazło się w internecie, iż gołąb to pokój, a jaskółka nadzieja… Wystarczy, że to, co nosisz na sobie, podoba ci się!
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- KAWAAA, zdecydowanie na początku dnia musi znajdować się kawa. Następnie: powitanie się ze wszystkimi w studiu, rozmowa z klientem, papierologia, przygotowanie stanowiska,przymierzanie wzoru i wybór odpowiedniej wielkości, kalkowanie, tatuowanie (w międzyczasie zdarzają się przerwy dla klienta na papierosa lub posiłek), sprzątanie stanowiska i pożegnanie klienta.
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Coraz częściej tatuaż jest traktowany, jako sztuka, a nie bazgroł z kryminału, więc myślę, że idzie to powolutku w dobrym kierunku.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Ogromnym plusem jest to, iż nie jest to dla mnie praca, a pasja. Robię, to co kocham i mogę się w tym rozwijać oraz poznaję wspaniałych ludzi i ich historie. Minusem jest zdecydowanie ból rąk oraz kręgosłupa.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami?
- Duuużo tworzyć, ćwiczyć, być pokornym oraz chcieć się rozwijać – to dla mnie podstawa.