Tatuażysta z Wrocław: Chodziłam na prywatne lekcje, ale w dużej mierze jestem też samoukiem. Nie uważam, że konieczne jest wykształcenie (zdobyty tytuł), natomiast sam talent i wyobraźnia nie wystarczą, potrzebna jest wiedza i dużo praktyki. Pierwszy tatuaż wykonałam na sobie i była to hybryda czaszki sowy i poroża jelenia.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Moja przygoda z tatuowaniem rozpoczęła się cztery lata temu w Walentynki. Zaczęłam praktyki w studio po odejściu ze studiów lekarskich. Na początku rysowałam sporo anatomii, głównie kości, ale również twarze, wszystko w szarościach. Zamiłowanie do koloru przyszło nieco później.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Skupiam się przede wszystkim na tatuowaniu. Wolny czas poświęcam na rysowanie, malowanie, szlifowanie rzemiosła. Nie jest to dla mnie jedynie praca, a moje życie. Lubię podróżować i spacerować, z piękna przyrody czerpię wiele inspiracji.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż wykonałam na sobie i była to hybryda czaszki sowy i poroża jelenia.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Tak, chodziłam na prywatne lekcje, ale w dużej mierze jestem też samoukiem. Nie uważam, że konieczne jest wykształcenie (zdobyty tytuł), natomiast sam talent i wyobraźnia nie wystarczą, potrzebna jest wiedza i dużo praktyki.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Pokora i cierpliwość.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Oczywiście, wiele razy. Ze względów zdrowotnych (przeciwwskazania), a nieraz przez pomysł, który nie do końca mi odpowiadał.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Ciąża/karmienie piersią, choroby skórne, nowotwory, różne alergie, osłabienie organizmu, przyjmowane leki. Odmawiam osobom niepełnoletnim i niezdecydowanym, aby nie żałowały decyzji.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Tatuator musi trafić swoją stylistyką w gust klienta. Koniecznie należy zwrócić uwagę na higienę w studio oraz na kontakt z tatuatorem.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Głównie z otoczenia i natury.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Wszystko idzie bardzo szybko do przodu, dzięki zdrowej konkurencji/rywalizacji mamy szanse efektywnie się rozwijać. Rynek narzuca nam przyjemne tempo. Pracuję łącząc szkic z akwarelą.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Piękno dla każdego znaczy co innego, a najpiękniejszy jest szczęśliwy człowiek. Jeśli komuś jest dobrze ze swoimi tatuażami to i na starość będzie wyglądał ładnie.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Nie musi mieć konkretnego znaczenia, jest to modyfikacja ciała, więc ważny jest również walor estetyczny. Mimo to uważam, ze idealny wzór to taki, który nie jest wybrany pochopnie.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Bardzo przyjemnie. Przedstawiam projekty w dniu sesji, więc zaczynamy od ich edycji lub dopasowania rozmiaru. Zazwyczaj przyjmuję jednego lub dwóch klientów dziennie, żeby poświecić im wystarczająco dużo czasu. Czasem jest trochę stresu, kiedy ból sięga kryzysowej granicy, ale satysfakcja na koniec wykonanej pracy to wynagradza.
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Nie uważam tego za rewolucje, ponieważ ta forma modyfikacji ciała towarzyszy nam już od wielu lat i cały czas rozwija się w pięknym kierunku.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Największym minusem jest ból pleców. Plusem jest przede wszystkim satysfakcja z pracy i zadowolenie moich klientów.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Jest to ciężka praca, w której cały czas trzeba stawiać na rozwój. Moim kluczem jest pokora i cierpliwość, której każdemu życzę.