Tatuażysta z Warszawa: Chodziłam do 6 letniej szkoły plastycznej w Krakowie,uważam ze trzeba mieć warsztat artystyczny,trzeba to pokochać co się robi,nie dla pieniędzy a dla pasji,wtedy przychodzi tatuowanie z większa łatwością. Moja kochana mama podłożyła mi się jako ‚,model” :p ma piękna czarna plamę,która miała być róża,dziś nawet nie chce żebym jej usunęła to laserem bo ma do tej róży sentyment .
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Zaczęłam interesować się tatuażem mając 16 lat, tuż po tym jak zrobiłam sobie pierwszy tatuaż na zebrach. W tamtym czasie byłam w szkole plastycznej w Krakowie i stwierdziłam ze jest to super zajawka, fajny wyuczony zawód i zaczęłam tatuować w domu na znajomych i mamie, ale bardzo szybko przerwałam bo nie uważałam ze jest sterylnie oraz chciałam się nauczyć od kogoś lepszego żeby szybciej wzrosnąć. Miałam przerwę na ok dwa lata i po tym czasie znalazłam praktyki we Wrocławiu,dostałam się do studia Matata i w tym samym czasie byłam pod okiem Asi Fąferko, potem było z górki i zaczęłam prace w innym studio.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Aktualnie zajmuje się dziaraniem oraz uczę się usuwać tatuaże laserem.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Moja kochana mama podłożyła mi się jako ‚,model” :p ma piękna czarna plamę, która miała być róża, dziś nawet nie chce żebym jej usunęła to laserem bo ma do tej róży sentyment.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Chodziłam do 6 letniej szkoły plastycznej w Krakowie,uważam ze trzeba mieć warsztat artystyczny, trzeba to pokochać co się robi, nie dla pieniędzy a dla pasji, wtedy przychodzi tatuowanie z większa łatwością. 🙂
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Od strony artystycznej na pewno być wyczulony na piękno, mieć zmysł estetyczny.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Oczywiście, nie raz, z różnych powodów, albo pomysły klienta były nierealne a on się upierał przy swoim, albo ja nie byłam w stanie zdołać zadaniu, ale najważniejsza jest rozmowa, pomysły, alternatywy i dojście do porozumienia.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Oczywiście osoby chore na choroby typu HIV, kilka, chlamydii i inne, nie mogą być tatuowane, jeśli maja któraś z chorób powinny poinformować tatuatora o tym.
- Osoby z chorobami skory, przeziębione i biorące antybiotyki.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Trzeba zastanowić się czego chcemy, w jakim rozmiarze, nie każdy tatuator pracuje w tym samym stylu, ważne jest żeby przeglądać wszystkie social media artysty, poczytać opinie, zapytać znajomych, lajki i followersi często są złudni.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Inspirują mnie inni artyści, nie tylko tatuatorzy, oglądam dużo obrazów, przeglądam książki ze starymi rycinami, oglądam dużo portretów i patrze jak można pozmieniać twarz i co dodać żeby zrobić z tego tatuaż.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Myślę ze na zawsze już na topie zostanie realistyki oraz oldschool ale aktualnie ,,modne” są kobiece wzory z kropkami, bardzo minimalistyczne małe wlepki, oraz ,,ignorant style” sama nie wiem jak ten styl można teraz nazwać, już chyba nikt się z tego nie śmieje.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- TO SE USUNĘ NA STAROŚĆ. A tak na poważnie,to co raz więcej osób starszych ma tatuaże, mentalność w stosunku do tatuaży bardzo się zmienia, myślę ze większość osób w średnim wieku już domyśliła się ze i tak będzie brzydka i pomarszczona wiec tatuaże już nic nie zmienia.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Nie ma idealnego wzoru, czasem robi się pomyłki życiowe, ale od czego jest laser?
- Sama usuwam sobie stare tatuaże bo aktualnie mi się nie podobają, bardzo dużo moich znajomych robi tatuaże na spontanie, często napisy z głupim przesłaniem, ale każdy tatuaż ma swój klimat i te głupie i te stare i wytarte.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Przychodzisz na 12 do pracy,pijesz kawę,siadasz na kanapie i przeglądać instagram. A tak serio, myślę ze każde studio jest inne,każde ma inna politykę, na pewno inaczej wygląda praca u siebie a u kogo, w małej pracownik a wielkim studio które podciąga pod korpo. Na pewno praca tatuatora nie jest tak łatwa jak każdemu się wydaje, jest tak samo męcząca jak praca jako kelner(byłam), jest wymagająca bo pracujesz fizycznie w ciągu dnia a po pracy robisz projekty, zajmujesz się social media, odpisywaniem klientom i tak na prawdę ta praca nigdy się nie kończy.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Tatuaże były zawsze, Indianie naznaczali się tatuażami, po mimo tego faktu na przykład w Polsce uważam ze nastąpił przełom, kiedyś uważano ze tylko maja tatuaże osoby z kryminału lub osoby nie dbające o swój wygląd, teraz tatuaż posiada prawie każdy bez względu na to jaki zawid wykonuje/kim jest. Polacy w końcu zrozumieli ze tatuaż nas wyróżnia w jakiś sposób.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Minusy to brak czasu dla siebie, praca z klientem ale z drugiej strony medalu, osobiście poznałam bardzo fajne osoby w mojej pracy które są w moim życiu do dziś i z którymi mam świetny kontakt.
- Możliwość podróżowania po całym świecie, rozwój artystyczny który chyba nigdy się nie zatrzymuje.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Obecnie jest tyle już tatuatorów ze ciężko jest zacząć prace w fajnym studio i moc nauczyć się od kogoś lepszego, ciężko jest się tez przebić i wybić przez innych, ale jeśli ktoś jest zdolny to musi rysować i pogłębiać wiedzę teoretyczna oraz praktyczna w dziedzinie tatuażu, nie patrzeć tylko na zarobek,bo i tak są bardziej opłacalne zawody, ale zawód tatuatora wiąże się z jedna z większych odpowiedzialności, trzeba pamiętać ze jest to ingerencja w skore i swoją ,,wizja artystyczna” możemy komuś zniszczyć skore.