Tatuażysta z Lublin: Pierwszy tatuaż wykonałam mojej przyjaciółce mając za sobą zaledwie kilka prób na sztucznej. Było to małe serduszko, dosłownie 1cmx1cm. Wyszło raczej niezbyt genialnie, rozlany kontur, a na tamten czas naprawdę myślałam, że potrafię wiele. Na szczęście przyjaciółka mnie za to nie zabiła w zamiarze mamy zakryć serduszko słodkim minionkiem. Nigdy nie pobierałam, żadnej nauki rysunku tyle co w szkole na plastyce. Jestem samoukiem, korzystałam zazwyczaj z książek plastycznych. Nie uważam za konieczność posiadania wykształcenia artystycznego jednak z pewnością cofnęłabym się kilka lat wstecz i wybrała szkołę plastyczną.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Zaczęłam tatuować już ponad rok temu. Na stronie z akcesoriami zamówiłam zestaw startowy do nauki- maszynka i najbardziej potrzebne rzeczy. Przez dłuższy czas uczyłam się na bananach i sztucznej skórze. Pierwsze próby były naprawdę tragiczne. 😂
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- W wolnym czasie uwielbiam pochłaniać seriale i filmy na Netflixie, najbardziej te fantasy, sc-fi i horror. Czasami zdarza mi się napisać wiersz 😁 na ogół prowadzę spojone życie przepełnione pasją, rysuję nie tylko projekty, ale tak tylko dla siebie bo to kocham.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż wykonałam mojej przyjaciółce mając za sobą zaledwie kilka prób na sztucznej. Było to małe serduszko, dosłownie 1cmx1cm. Wyszło raczej niezbyt genialnie, rozlany kontur, a na tamten czas naprawdę myślałam, że potrafię wiele. Na szczęście przyjaciółka mnie za to nie zabiła w zamiarze mamy zakryć serduszko słodkim minionkiem.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Nigdy nie pobierałam, żadnej nauki rysunku tyle co w szkole na plastyce. Jestem samoukiem, korzystałam zazwyczaj z książek plastycznych. Nie uważam za konieczność posiadania wykształcenia artystycznego jednak z pewnością cofnęłabym się kilka lat wstecz i wybrała szkołę plastyczną.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Myślę, ze na pewno powinien być cierpliwy , asertywny i wyrozumiały. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy klient jest zestresowany przed tatuażem. Osobiście lubię stwarzać rodzinną i ciepłą atmosferę, wiem z doświadczenia, że to bardzo pomaga, gdy druga osoba może czuć się swobodnie, stres magicznie znika!
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak, jak najbardziej. Zwłaszcza, gdy chodzi o tatuaże na twarzy lub gdy ktoś kto nigdy nie miał robionego zabiegu chce tatuaż naprawdę sporych rozmiarów. Zazwyczaj tłumaczę i próbuję nakierować na mniejszy projekcik.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Na pewno tatuażu nie powinny wykonywać osoby które mają problemy zdrowotne, przeziębienie, grypa, choroby skóry, choroby układu krążeniowo-oddechowego, padaczka, HCV czy nowotwory. Przeciwwskazań jest wiele i jeśli ktoś ma obawy najlepiej by udał się do lekarza przed zabiegiem. Ważne by nie zatajać tez takich informacji przed tatuatorem. Jednak zdrowie mamy tylko jedno i jest najważniejsze !
Na pewno odradzam też wykonywanie tatuaży zakochanym osobom, życie jest nieprzewidywalne.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Najważniejsze i mówię tu z własnego doświadczenia (tak, tak właśnie błędy młodości i nieobeznanie)- zapoznaj się z pracami artysty, w sumie teraz każdy ma Facebooka lub instagrama. Ważne by wiedzieć w jakim stylu robi dana osoba i jak wyglądają wykonane prace , nie tylko projekty. Nie oszczędzać na tatuażu, jeśli artysta zna się na rzeczy i zrobi to naprawdę dobrze to lepiej poczekać dłużej, uzbierać całą sumę niż iść do Seby, który zrobi dziarę za półdarmo a efekty będą opłakane.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Przeglądam dużo prac innych artystów, obserwuję jak wykonują swoją pracę przy okazji tż uczę się nowych rzeczy. Jednak największą inspiracją są dla mnie gatunek ludzki. To, że jesteśmy tak inni a jednak podobni. Uwielbiam też zwierzęta! Zwłaszcza lisy i koty, dobra na koty mogę patrzeć godzinami. 😹
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Ilu ludzi na świecie tyle trendów, każdemu podoba się co innego. Ja kocham prace graficzne, pracuje głównie w linework, blackwork i dotwork. Zauważyłam, że wiele osób bardzo interesują się tzw.ignorantami.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Ja bardzo podziwiam osoby, które są starsze i posiadają tatuaże lub co jeszcze piękniejsze robią sobie je mając troszkę więcej lat za sobą. Może i będzie trochę wyblakły i pomarszczony, jednak to wspomnienia uwiecznione na skórze, znak przeżytych radosnych chwil i ogrom wspomnień jakie się z nimi będą wiązały.😊
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Zdanie na ten temat jest podzielone, jedni uważają, że jak już to tatuaż musi coś oznaczać inni natomiast robią go dlatego, że wzór im się podoba. Osobiście mam tatuaże znaczące coś dla mnie jak i takie, które po prostu mi się podobały.
- Idealny wzór ? To już efekt współpracy z artystą, wykona Twoją wizję, która będzie dla Ciebie idealna.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Przychodzisz do studia, troszkę śmieszków z ekipą, trochę dobrej muzyki. Rozkładam stanowisko, dopasowuję wzór z klientem, odbijam kalkę i zaczynamy dziarać. Niektóre czynności to rutyna, coś czego się nie przeskoczy w całym procesie. Jednak mimo, ze wykonuję je w kółko za każdym razem, nie nudzą mi się bo lubię to robić. 😊
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Tak, widać to po osobach które mają tatuaże w „kontrowersyjnych” miejscach jak twarz, szyja ,palce itd. Ludzie różnie na to reagują co jest najlepszym dowodem rewolucji w społeczeństwie.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Jak dla mnie jednym z największym minusów to bóle pleców i przemęczenie wzroku.
- A plusów jest dużo dużo więcej, po pierwsze praca z ludźmi, poznawanie nowych osób i nawiązywanie kontaktów. Praca w świetnym zespole , dużo radości i frajdy z tego co robię wynagradza mi wszelakie bóle. 🤪
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Na pewno bądź wytrwały, cierpliwy, nie zatrzymuj się w jednym miejscu. Nawet gdy myślisz, ze już wszystko umiesz okazuje się, że są wciąż, rzeczy których musisz się nauczyć. Nie bój się pytać jeśli czegoś nie wiesz i po prostu kochaj to co robisz!