Tatuażysta z Częstochowa: Mój pierwszy tatuaż to był duszek z Pac-mana na ręce mojego kumpla, nie wiedziałam nawet jak złożyć do kupy maszynkę cewkową. Udało mi się to dzięki jakiemuś tatuatorowi, cała sesja trwała chyba z półtorej godziny, duszek wyszedł całkiem spoko ale ja przeżyłam w trakcie chyba z 3 załamania. Nie pobierałam nigdy żadnych lekcji rysunku, jak jak napisałam powyżej, dopiero kończę szkole średnia więc sama nie mam jeszcze wykształcenia, nie sądzę żeby lekcje czy jakakolwiek szkoła się tutaj liczyły, po prostu trzeba mieć jakieś poczucie estetyki, wyobraźnię i przede wszystkim talent plastyczny który non stop należy szlifować.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- W zasadzie to nigdy nie przeszło mi przez myśl żeby zostać tatuatorem, raz pojechałam do swojej przyjaciółki w odwiedziny, byłam wtedy kelnerką i żaliłam się jej, że jest mi ciężko, wtedy spytała mnie czemu nie zostanę tatuatorką skoro umiem dobrze rysować. Nie podeszłam do tego na poważnie, ale z dnia na dzień coraz bardziej się do tego przekonywałam. W zasadzie nie mam za dużego stażu w tej branży, zajmuję się tym od ponad roku.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Aktualnie kończę szkołę średnią, został mi jeszcze rok, poza tym na porządku dziennym są wypady ze znajomymi, co chwilę dzieje się coś nowego, w weekendy znajduję czas na malowanie obrazów
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Mój pierwszy tatuaż to był duszek z Pac-mana na ręce mojego kumpla, nie wiedziałam nawet jak złożyć do kupy maszynkę cewkową. Udało mi się to dzięki jakiemuś tatuatorowi, cała sesja trwała chyba z półtorej godziny, duszek wyszedł całkiem spoko ale ja przeżyłam w trakcie chyba z 3 załamania.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Nie pobierałam nigdy żadnych lekcji rysunku, jak jak napisałam powyżej, dopiero kończę szkole średnia więc sama nie mam jeszcze wykształcenia, nie sądzę żeby lekcje czy jakakolwiek szkoła się tutaj liczyły, po prostu trzeba mieć jakieś poczucie estetyki, wyobraźnię i przede wszystkim talent plastyczny który non stop należy szlifować.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Dobry tatuator musi być cierpliwy przede wszystkim, komunikatywny i na pewno spostrzegawczy. Tu nie ma miejsca na błędy, ale w razie pomyłki powinien być też opanowany, oraz tak jak wspomniałam wcześniej, kreatywny i utalentowany.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Nie, jeszcze nigdy, do tej pory udawało mi się przekonywać klientów do swoich wizji, lub dochodziliśmy do kompromisów.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Myślę że największą przeszkodą są zmiany skórne na ciele, odradzam robienie tatuaży pod wpływem używek, potem może się to skończyć usuwaniem laserowym lub coverem, nie należy robić tego dla kogoś lub pod czyjąś presją, należy się minimalnie chociaż zastanowić się nad tym co będzie się nosić na ciele, nie polecam robienia sobie tego co jest teraz “modne” bądź tym bardziej imion swojego partnera czy partnerki.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Przede wszystkim należy obejrzeć portfolio artysty, sprawdzić czy dany styl mu pasuje, oraz zasięgnąć opinii ludzi którzy się u niego tatuowali.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Nie jestem w stanie określić skąd dokładnie czerpię inspiracje, wydaje mi się że wszytko co mnie otacza jest piękne. Każda rzecz na swój indywidualny kolor i fakturę z której można wymyślec nowy obraz lub tatuaż.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Sztuka tatuażu jest obecnie na tyle zróżnicowana że nie jestem w stanie określić jej trendów, co chwilę góruje coś innego, jeśli chodzi o mój styl aktualnie bardzo lubię rysunkowy/graficzny, bardzo dobrze mi się w nim pracuje i najlepiej mi on wychodzi, nie wiem czy zostanę przy nim już zawsze, ponieważ tak naprawdę wciąż szukam swojego stylu, myślę że mam na tyle mały staż, że nie ma tutaj jeszcze co gdybać nad określonym kierunkiem.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Nie zastanawiam się nad tym co będę myśleć w podeszłym wieku( nawet nie wiem czy dożyję) Myślę że będę miała za sobą tyle różnych przeżyć że nie będę się przejmować tym jak wygląda mój tatuaż.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Niekoniecznie, to kwestia indywidualna ale według mnie nie musi mieć znaczenia. Uważam że ma to po prostu ładnie wyglądać na ciele, jeśli chodzi o moje dziarki które noszę, są związane z tylko z moją osobą a nie z wydarzeniami z mojego życia ponieważ z roku na rok mam inne spojrzenie na różne sprawy.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Przychodzę do studia, siadamy z klientem, przygotowujemy wspólnie projekt, zazwyczaj trwa to do 2 godzin jeśli tatuaż jest duży, gdy projekt zostanie zaakceptowany, wtedy naklejam wzór na ciało, w między czasie szykuję swoje stanowisko pracy i do dzieła! Zawsze łapie dobry kontakt z swoim klientem, podczas sesji często jest tak że poznaję nie mały kawał historii z życia swojego pacjenta,myślę że dzięki temu nabieram nowego spojrzenia na świat.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Myślę że stereotyp mówiący o tym że tatuaże noszą kryminaliści zanikł już prawie całkowicie, teraz jest to raczej przejaw artyzmu, sztuka dzięki której każdy może pokazać swój styl i uzewnętrznić siebie lub poddać się całkowicie inwencji twórczej swojego tatuatora.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Minusem jest na pewno presja jaką nakładają na nas ludzie, często oczekują naprawdę cudów, nie zdając sobie sprawy z tego że skóra to nie kartka a artysta to nie drukarka, zawsze istnieje ryzyko że coś może pójść nie tak, chodzi o to że każda skóra reaguje inaczej, goi się inaczej. Do tego ciągły ból pleców, pospinane mięśnie nawet w dłoniach. Na szczęście o wiele więcej jest plusów, nie dam rady wszystkich tutaj wymienić, najbardziej podoba mi się to ze robię to co kocham, rozwijam się artystycznie, podróżuję po Polsce i poznaję wiele ciekawych osób. Nigdy nie czuję się jakbym przychodziła do “roboty” a do drugiego domu.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Ćwicz ćwicz i jeszcze raz ćwicz rysunek a przede wszystkim anatomie, przygotuj się na to że nie zawsze będzie kolorowo, daj sobie czas na zobaczenie jakichkolwiek postępów w swoich pracach i nie przejmuj się jeśli czasem Twoje dzieło nie wyjdzie tak jakbyś tego chciał.