Tatuażysta z Warszawa: Pierwszy tatuaż który wykonałam na człowieku to dość prosty wzorek dłoni z kwiatkami w bardzo małym (zdecydowanie za małym) rozmiarze, wykonałam go koleżance z byłej szkoły, w studiu gdzie rozpoczęłam praktyki. Uważam że wykształcenie nie jest potrzebne, zaliczanie egzaminów nie czyni z nikogo artysty. Jestem całkowitym samoukiem jeśli chodzi o rysunek, niemniej jednak kurs na pewno byłby na plus.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Moja przygoda z tatuażem zaczęła się na początku 2018 roku, były to całkowite początki i poszukiwania swojego miejsca, regularnie tatuuję od roku 2019.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Poza wykonywaniem tatuaży pełnię rolę właściciela studia które prowadzimy razem z narzeczonym. W wolnym czasie lubię planować i realizować artystyczne wizje związane z fotografią/modelingiem i makijażem.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż który wykonałam na człowieku to dość prosty wzorek dłoni z kwiatkami w bardzo małym (zdecydowanie za małym) rozmiarze, wykonałam go koleżance z byłej szkoły, w studiu gdzie rozpoczęłam praktyki.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Uważam że wykształcenie nie jest potrzebne, zaliczanie egzaminów nie czyni z nikogo artysty. Jestem całkowitym samoukiem jeśli chodzi o rysunek, niemniej jednak kurs na pewno byłby na plus.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Na pewno uczciwość, kreatywność, pasja do tego co się wykonuje, pokora, życzliwość jeśli chodzi o klientów.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Raczej nie zdarzyła mi się dosłownie taka sytuacja, częściej było to raczej przekierowanie do odpowiedniego artysty.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Przeszkodą w wykonaniu tatuażu na pewno będą wszelkie kwestie zdrowotne potwierdzone przez lekarza. Niepełnoletność bez zgody rodzica, lub niezdecydowanie pod tytułem „chcę jakiś tatuaż ale nie wiem jaki” chociaż to bardziej utrudnienie niż sama przeszkoda.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Przede wszystkim portfolio, to chyba główna kwestia na którą powinniśmy spojrzeć przy wyborze tatuażysty jeśli szukamy już czegoś konkretnego, zarówno projekty jak i prace wykonane na skórze. Porównanie czy stylistyka pasuje do tego co chcemy mieć, wykonanie tatuażu który nam się spodobał u pierwszej lepszej osoby tylko dlatego że się zgodziła za ileś $$ zwykle kończy się coverem.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Inspiracją od zawsze były dla mnie zwierzęta, a szczególnie wilki które od najmłodszych lat darzyłam szczególną miłością, to one były głównym tematem rysunków w przeróżnych odsłonach. Wszelkie uniwersa fantasy, postaci z gier gdzie jest dużo magii, mitologia i tego typu rzeczy.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Styl w jakim sama pracuje to połączenie sketchu, watercoloru i neotraditionala, lubię zachowywać w swoich wzorach charakterystyczne elementy które powtarzam i wpisuje we własny styl. Jeśli chodzi o trendy w tatuażu to ciężko mi powiedzieć, aczkolwiek zapadło mi w pamięci kiedy pojawił się hype na „ignorant style”, myślę że to można nazwać trendem który znalazł dobry target i wciąż się utrzymuje.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Kompletnie się tym nie przejmuje, uważam że dobrze wykonany tatuaż będzie dobrze wyglądał po wielu latach, a skóra jak skóra, czy wytatuowana czy nie to i tak się zestarzeje.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Znaczenie to już kwestia indywidualna, tatuaż może po prostu ładnie ozdabiać ciało i być dziełem, może być tym co się nam podoba a jak przedstawia coś o większym znaczeniu to też spoko. Jak wybrać idealny wzór? na pewno nie szukać na siłę i nie próbować powtarzać czegoś co się widziało gdzieś u kogoś, ten na pewno nie będzie idealny a już na pewno nie oryginalny. Jeśli już wiemy jaki tatuaż(motyw) chcemy wykonać to połowa sukcesu, by wzór był idealny szukamy odpowiedniego tatuatora i ten już pomoże w reszcie, a jeśli nie wiemy co chcemy za to u kogo chcemy to np trafiamy na wolny projekt (dla nas idealny, bo się podoba) i też już wiemy. 😀
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Zwykle wychodzę z domu za późno więc w pośpiechu jadę do studia, swoje sesje zapisuje na godzinę później żeby ogarnąć studio, innych klientów i przygotować swoje stanowisko. Wzór na swoją sesję mam już zwykle przygotowany i dogadany z klientem, dobieramy rozmiar odbijamy kalkę, chwila przerwy na papierosa i herbatę i działamy. na koniec przekazuję informacje jak dbać, robimy zdjęcie, sprzątam po sobie i w studiu i wracam do domu.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Myślę że tak, tatuaż zawsze był sztuką a w dzisiejszych czasach jest na dużo wyższym poziomie. Myślę że czasy kiedy tatuaże kojarzyły się z wiezieniem już dawno minęły.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Jak dla mnie plusów jest dużo, zdecydowanie to że jest to praca którą się lubi, można spełnić się artystycznie przenosząc na skórę swoje twory, jednocześnie uszczęśliwiając tym innych, wciąż szlifuje się swoje umiejętności i widać wyraźny progres w projektach i tatuażach co bardzo motywuje i napędza. Jest to na pewno praca o której myślę że fajnie że mogę z tego żyć. Minusem zdecydowanie jest odczuwalny przy całodziennych sesjach ból pleców, a robię głównie duże projekty i zwyrodnienie nadgarstków. Czasem się późno wraca do domu a trzeba jeszcze przygotować projekt na kolejny dzień.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Na pewno jedną największą, nie bierz się za to jeśli jedynym bodźcem jest to że można zarobić, albo to że fajnie by było być tatuatorem. Jeśli jest zajawka na tatuowanie, dużo rysuj, twórz portfolio, im więcej swoich prac masz przy sobie tym łatwiej o praktyki w studiu, nie polecam brać się za dziaranie w domu na nieświadomych znajomych. Nie bój się pytać, poznałam dużo tatuatorów który z chęcią przekazywali i przekazują mi swoją wiedzę w kwestii dziarania i rysunku.