Tatuażysta z Łódź: Pierwszy tatuaż robiłam mojemu nadzwyczaj odważnemu koledze z klasy. Dziarka miała CAŁE 5cm i robiłam ją aż 3 godziny haha. Nie wyszedł aż tak źle, ale jego dziewczyna nadal nie wierzy, że ten cały czas tylko dziarałam „to coś”. Jestem typowym „domorosłym” artystą bez żadnego artystycznego wykształcenia. A z racji, że całe życie uważałam, że to nie papier się liczy, tylko umiejętności, to w dziedzinie tatuażu podtrzymuje to w pełni. Jest przecież tylu świetnych tatuażystów, którzy nie pobierali lekcji.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Moja wielka przygoda zaczęła się na początku klasy maturalnej, przyszłam na tatuaż do studia i… trafiłam na świetnych ludzi, którzy nieoczekiwanie stwierdzili, że mogę zostać u nich praktykantką. Miałam więc to szczęście zaczynać pod okiem profesjonalistów. Pierwszą dziarkę zrobiłam jakoś na samym początku 2019, czyli dobieram się ludziom do skóry od nieco ponad roku.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Lubię próbować nowych rzeczy i angażować się w ciekawe projekty. Miałam chwile przygody z pisaniem, kręceniem filmów, malowaniem obrazów na zamówienie … aktualnie bawię się w bycie „modelką”.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
Pierwszy tatuaż robiłam mojemu nadzwyczaj odważnemu koledze z klasy. Dziarka miała CAŁE 5cm i robiłam ją aż 3 godziny haha. Nie wyszedł aż tak źle, ale jego dziewczyna nadal nie wierzy, że ten cały czas tylko dziarałam „to coś”.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Jestem typowym „domorosłym” artystą bez żadnego artystycznego wykształcenia. A z racji, że całe życie uważałam, że to nie papier się liczy, tylko umiejętności, to w dziedzinie tatuażu podtrzymuje to w pełni. Jest przecież tylu świetnych tatuażystów, którzy nie pobierali lekcji. Jasne, to zawsze może pomóc, ale nie jest dla mnie żadnym wyznacznikiem.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Nie jest to do końca cecha, ale myślę, że żeby być dobrym trzeba mieć zajawkę na to, lubić to robić. To jest nasza praca, ale jeśli ktoś traktuje to tylko jako sposób na zarobek i nie czuje zajawki, to odbija się to potem na tatuażach.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Szczerze nie pamiętam. Zazwyczaj staram się rozmawiać z klientem, jeśli coś w projekcie uniemożliwia z jakiegoś powodu jego wykonanie, dążymy do kompromisu.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Istnieje wiele takich przeszkód poczynając od stanu klienta i jego skóry… Zdecydowanie odradzam osobom bardzo młodym i wahającym się, to jest jednak na całe życie i pochopne decyzje często kończą się zakrywaniem, bądź usuwaniem tatuażu.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- To nie jest wbrew pozorom tak trudne, w końcu żyjemy w czasach ogólnego dostępu do Internetu. Przede wszystkim należy poświęcić temu trochę czasu, a nie iść „tam gdzie tanio”, szukać artystów pracujących w studiach tatuażu, którzy publikują swoje prace – zarówno świeże jak i zagojone.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Inspiracją dla mnie może być wszystko – film, który obejrzałam, książka, obrazy… Bardzo lubię fantastyczne, baśniowe motywy, które czerpię z bajek opowiadanych przez mamę.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Dalej popularne są wzory realistyczne i oldschoolowe, ale jednak coraz więcej klientów przychodzi na tatuaże w rozmaitych stylach i ciężej jest określić jeden klimat prac. Mojemu stylowi najbliżej do mrocznego graficznego, robię też kolorowy mikrorealizm.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- W ramach odpowiedzi przytoczę historie o mojej babci, która w wieku 70 lat przez pół roku prosiła mnie o tatuaż. Poprosiła o sztylet na całe przedramię z napisem „i tak do piachu, i tak do piachu”. Zgodnie z jej założeniem i tak wszyscy się zestarzejemy, trafimy do tej samej ziemi, zjedzą nas robaki. Umówmy się, pomarszczeni będziemy wyglądać słabo nie ważne czy z dziarkami, czy bez.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Ludzie zazwyczaj dzielą się na dwa typy – zwolenników tatuaży ze znaczeniem i zwolenników samego zdobienia ciała. Każde podejście jest dobre, bo każdy ma prawo decydować o swoim ciele w własny sposób. To samo tyczy się wyboru wzoru idealnego, jeden wybierze na spontanie przysłowiowe logo Nutelli, drugi przez kilka lat będzie myślał o wzorze idealnym, obie opcje są spoko.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Wstajesz, zapierdalasz, idziesz spać, ale przy tym ładuje cię zajebista energia klientów, studia i tego, że robisz to co lubisz.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Hahaha… cóż, może te kilkanaście lat temu jeszcze tak było. Na pewno wtedy to było przełamanie utartego sposobu myślenie o ciele i pięknie. Tym bardziej, że kiedyś tatuowali się w większości kryminaliści, teraz jednak jest to coś tak powszechnego jak farbowanie włosów.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Jednych i drugich jest wiele. Największymi plusami są na pewno praca ze wspaniałymi artystami i klientami, i to, że robię to co lubię. Minusy to ci „mniej wspaniali klienci” i ciągły ból pleców haha
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Rysować, rysować, nie poddawać się, szukać kogoś od kogo można się uczyć, bo samemu często można zrobić klientowi krzywdę…No i rysować.