Tatuażysta z Brzeg: Pierwszy tatuaż, który wykonałem, to oko opatrzności, wzór około 5x5cm. Po pierwszej linii zmazała mi się spora część kalki i musiałem dorysować proste linie markerem na skórze. Praktycznie cały tatuaż zrobiłem igłą 3rl. Generalnie było pod górkę, ale wszystko skończyło się dobrze. Tatuaż wciąż jest w mojej galerii na Facebooku.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Tatuować zacząłem około 6 lat temu. Będąc na studiach, poznałem kolegę Łukasza, który tatuował od czasu do czasu. Stwierdziłem, że też mógłbym spróbować, szczególnie, że miałem opanowane podstawy rysunku. Dość spontanicznie kupiłem sprzęt i chwilę później rzuciłem szkołę. Na początku tatuowałem znajomych. Po pewnym czasie zacząłem szukać studia, które pozwoliłoby mi się rozwijać, było to około 5 lat temu. W tym samym czasie niespodziewanie zadzwoniła do mnie Asia Fąferko i zaproponowała współpracę. No i pracujemy razem do dziś.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Poza tatuowaniem, jeśli jest czas, spędzam go z dziewczyną i znajomymi. Moje hobby to jedzenie, więc często wychodzimy na miasto w tym właśnie celu. Poza tym ostatnio wkręciłem się w seriale, więc Netflix/HBO, czasem gram w planszówki, w Fifę, jadę z ekipą w góry. Dodać do tego mogę jeszcze kino i sport w nie za dużych ilościach. Zdarzy mi się też przeczytać jakąś książkę.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż, który wykonałem, to oko opatrzności, wzór około 5x5cm. Po pierwszej linii zmazała mi się spora część kalki i musiałem dorysować proste linie markerem na skórze. Praktycznie cały tatuaż zrobiłem igłą 3rl. Generalnie było pod górkę, ale wszystko skończyło się dobrze. Tatuaż wciąż jest w mojej galerii na Facebooku.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Przed studiami chodziłem chwilę na lekcję rysunku. Później studiowałem architekturę, co też pozwoliło mi rozwinąć trochę umiejętności. Nie mam wykształcenia artystycznego. Uważam, że nie liczy się papier, a to co ktoś potrafi. Myślę, że żeby zacząć tatuować, dobrze byłoby mieć już jakiś warsztat rysunkowy lub malarski, to naprawdę ułatwia sprawę i pozwala nie zrobić komuś krzywdy.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Nie wiem, pierwsze co przychodzi mi na myśl, to cierpliwość. Poza tym staranność i poważne podejście do tematu oraz otwarta głowa.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Przeszkodą mogą być alergie, choroby skórne itp. Jeśli są wątpliwości, najlepiej wtedy skonsultować to z lekarzem.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Myślę, że dobrze jest zrobić naprawdę konkretne rozeznanie. Znaleźć tatuażystę, którego prace będą najbliższe naszej wizji. No i wybrać artystę, który specjalizuje się w stylu, na którym nam zależy.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Inspirację czerpię głownie z fotografii. Czasem jedno ciekawe zdjęcie podsuwa mi pomysł na całą kompozycję, składającą się z wielu elementów.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Obecnie poziom sceny tatuażu jest bardzo wysoki. Ciężko mi określić, w kierunku jakiego stylu zmierzają trendy w tej branży. Wciąż bardzo popularny jest realizm i myślę, że to się nie zmieni póki co. Tatuaż graficzny również. Tatuaży tradycyjnych i neotradycyjnych też widzę bardzo dużo. Myślę, że aktualnie każdy styl ma wzięcie.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Nie przejmuję się tym.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Dla mnie priorytetem jest kompozycja, estetyka wzoru i to jak będzie współgrał z daną częścią ciała. Znaczenie tatuażu to drugorzędna sprawa, ale oczywiście to tylko moje zdanie. A jak wybrać idealny wzór? Ciężko mi powiedzieć, na pewno warto dać duuużo swobody zaufanemu artyście w tworzeniu projektu.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Każdy dzień jest trochę inny i to w tym zawodzie bardzo mi się podoba. Pozwala to uniknąć rutyny.
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Każdy dzień jest trochę inny i to w tym zawodzie bardzo mi się podoba. Pozwala to uniknąć rutyny.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Do plusów na pewno mógłbym zaliczyć możliwość podróżowania oraz pracy w wielu miejscach na świecie. Szansa na nawiązanie nowych znajomości i wymiana doświadczeń z innymi tatuażystami. Minus, to intensywna eksploatacja pleców i oczu.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Ciężka praca i znalezienie dobrego studia, które pozwoli się szybciej rozwijać.