Tatuażysta z Wodzisław Śląski: Pierwszy tatuaży który wykonałem to był był Tribal w formie koła z ostrymi zębami, mam go cały czas przy sobie na kostce – nie polecam tego miejsca na pierwszy tatuaż. oczywiście że nie trzeba mieć wykształcenia, ponad wykształcenie bardziej cenię doświadczenie, wiedzę, otwartość, sumienność, uczciwość, pracowitość, etykę życiową i zawodową, a to tylko parę cech które kładą na łopatki kawałek papieru.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- W 1997r mając 15 lat zajarałem się graffiti, na maksa wciągnął mnie underground i streetart, to był moment w którym obudził się we mnie buntownik, a tatuaż dla mnie był na tamtem moment najbardziej buntowniczą formą wyrazu, więc już rok później zacząłem się interesować tatuażem. Informacji o tym jak tatuować było mało, w zasadzie ich nie było a tatuażyści byli niedostępni, więc zakup nawet czasopisma branżowego był okraszony nie lada wysiłkiem. Powolutku dojrzewała we mnie decyzja, że może to ten właściwy kierunek na realizację siebie i w wieku 17 lat podjąłem pracę nocą by zarobić na pierwszy sprzęt do tatuażu, niestety nie było łatwo i dopiero w 2001 roku udało mi się go zdobyć. Wtedy to wykonałem pierwsze wbicie pigmentu pod skórę, i pochłonęło mnie na maksa, najfajniejsze jest to że po 19 latach dalej jest to samo uczucie. W 2013 r. ziściło się moje największe zawodowe marzenie – otworzyłem Speak In Color w Wodzisławiu Śląskim, aktualnie jesteśmy na etapie zmiany lokalizacji na nowy lokal.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Tatuaż to moja największa pasja, związane z tym projektowanie ważę na równi z samym wykonaniem tatuażu i z obu mam równy fun, jednakże żebym mógł ten oby wykonać jest to związane z prowadzeniem studio co niestety pochłania sporo energii i czasu. Prywatnie jestem ojcem 4 letniej Lidki, którą uwielbiam i jest moim największym skarbem. Moją pasją są także starocie a w szczególności stare v8, jaram się strasznie motoryzacją. Uwielbiam też ogrodnictwo, siadam na traktorek i zapierniczam parę godzin kosząc trawę. Lubię też poprzesadzać parę kwiatków. Do tego dobra muzyka i film ale to taki standard.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- O rany, był to tribal w formie koła z ostrymi zębami, mam go cały czas przy sobie na kostce – nie polecam tego miejsca na pierwszy tatuaż.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Z wykształcenia jestem nauczycielem plastyki, dyplom broniłem w 2006 r. a tematem obrony była praca: ,, Tatuaż- historia, warsztat, Artystyczny Status,, więc poniekąd trochę tych lekcji rysunku odhaczyłem 🙂 I w moim przypadku wiele mi to dało, poznałem wielu wspaniałych ludzi, poszerzyły się u mnie horyzonty nie tylko te plastyczne ale także otwartość na świat i inne formy wyrazu.
- Co do drugiej części pytania, to oczywiście że nie trzeba mieć wykształcenia, ponad wykształcenie bardziej cenię doświadczenie, wiedzę, otwartość, sumienność, uczciwość, pracowitość, etykę życiową i zawodową, a to tylko pare cech które kładą na łopatki kawałek papieru. Natomiast podczas kształcenia się w kierunku artystycznym nie zamykamy się w grupie społecznej ( tatuażystów), i o tyle cała ta przygoda może być ciekawsza.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Trochę napisałem wyżej, ale do tego mogę dodać bardzo ważną cechę jaką jest zaangażowanie i pracowitość, dla mnie jedną z nadrzędnych cech dobrego tatuażysty jest etyka!
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Oczywiście i to nie raz z różnych powodów, od tych związanych ze zdrowiem po te ideologiczne, czy estetyczne.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Generalnie to wszystkie przeciwwskazania zdrowotne, ciąża / karminie piersią, ale o tych chyba wszyscy już powinni wiedzieć. Odradziłbym przede wszystkim młodym osobom ze względu na niedojrzałość biologiczną i emocjonalną. Ja sam zrobiłem sobie tatuaż w wieku 17 lat i pomalutku to już będzie 3 cover. Natomiast jeżeli czujesz że chcesz zrobić sobie tatuaż, ale szef, teściowa mówią nie, to zrób go – to Twoje życie. Jeżeli nie jesteś pewien nie rób – przyjdzie na to czas albo i nie.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Nie patrzeć na ilość laików, czy fejmu – bo to nie wyznacznik dobrego tatuażysty.
- Co do drugiej części pytania to według mnie studio powinno być odebrane w sanepidzie, a tatuażysta powinien regularnie się badać, powinien trzymać się zasad higieny i bezpieczeństwa. To fundament ponieważ Nasza praca jest powiązana mocno ze zdrowiem. Kolejnym fundamentem są oczywiście prace – musza być na odpowiadającym tobie, wysokim poziomie plastycznym i technicznym. Ostatnim wg mnie fundamentem jest tzw. chemia – po rozmowie przez maila czy też fizycznie musicie się czuć dobrze i komfortowo z tatuażystą – w końcu będziesz jego pracę nosić do końca życia. Pozytywne emocje podczas wykonania, przed i po tatuażu to podstawa.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Oh rany, nie wiem samo przychodzi, ale jak mam temat do zrealizowania, na którym się nie znam, to biorę się za jego poznanie i traktuje to jak wyzwanie.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Nie do końca obchodzą mnie trendy, i nigdy w zasadzie nie obchodziły, sami powinniśmy znaleźć w sobie to czym chcemy się zajmować.
- Co Do stylistyki to… człowiek cały czas się rozwija, ale przede wszystkim lubię prace solidnie wykonane technicznie. Stylistycznie to neotrad + ekspresyjny malarski, czasami zachodzący pod realistyczny.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Ja zdecydowanie bardziej żałuję tych rzeczy, których nie zrobiłem.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Tatuaż może ale nie musi mieć znaczenia. Może być po prostu dziełem, bez symboliki, natomiast jeżeli ją posiada to jego wartość wzrasta, przynajmniej dla mnie. Ja akurat bardzo lubię symbolikę w tatuażu i każdy, który sobie wykonałem takowy jest. Emocje są ważne w życiu, a tatuaż to fajna forma ich przedstawienia. Natomiast absolutnie nie neguje funkcji ozdobnej w tatuażu.
- A jest coś takiego jak idealny wzór? To chyba wspólna praca z tatuażysta, a jakby miał być ten ,,idealny” to chyba trzeba znaleść idealnego tatuażystę, wtedy się to zepnie.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- 8.15 wstaje – banan na twarzy, odwożę dziecko na 8.30 do przedszkola wtedy ledwo ogarniam, potem wbijam do mojego chevela z 1969r i kolejny banan, 9.30 ląduję na bazie, stencilek, odbitka, pyk i lecimy, ale z rana jakoś nie mogę się napędzić więc zaczynam tatuować o 11.30 po dwóch partyjkach tekkena, kawce, i szamie. Tempo dosyć szybkie więc o 15.00 kończę pierwszą sesję chyba że podwójna to tycze do 18.00, kolejny banan – od tak życie jest super, wbijam na domową meta i znów banan bo czeka córka, coś tam z córą zmalujemy, porysujemy się długopisami i znów banan bo wiedzę że moja córka idzie w dobrym kierunku:), Podłubie coś w warsztacie, czy na ogrodzie bo lubię, i pyk juz 20 , szama, kompanko, bajka z córa i wbijam do pracy – tak 21-22 to moment gdzie ogarniam dokumenty, maile , projekty , posty itp. Jest 1 w nocy odpalam netflixa i ,,Przyjaciół,, zanim wbije na wyro jest już następny dzień i znów banan. Chyba zostanę producentem bananów.
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Nie jest rewolucją, w tatuażu widać wiele inspiracji z innych dziedzin sztuki, w zasadzie to od paru tysięcy lat, natomiast od dwóch dekad prostujemy zaściankowe myślenie o tatuażu w naszym rodzimym społeczeństwie.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Jeżeli jest się tatuażysta z pasji to samo to w sobie jest największym plusem, niezależność, możliwość podróżowania i poznawania niesamowitych osób, jeżeli nie chodzi się do zwykłej ,,pracy,, świat jest bardziej pozytywny.
- Do minusów należy niebezpieczeństwo związane ze zdrowiem, odpowiedzialność, bóle pleców, choroba wibracyjna stawów. No i jakby nie było to po prostu ciężka, bardzo wymagająca praca, choć z zewnątrz na taką nie wygląda. Przy tym wszystkim jeżeli się jest tatuażystą i właścicielem studia to odbija się to często na rodzinie – często brakuje czasu nawet na zwykła rozmowę przy kolacji.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Zacząć od higieny, bezpieczeństwa na równi z plastyką, a dopiero potem zabierać się za tatuaże. Dużo wytrwałości! a jeżeli to kochacie to róbcie to i podnoście nam wszystkim poprzeczkę!