Tatuażysta z Toruń: Wykształcenie plastyczne w tatuażu to jest tak samo jak muzyczne grając w zespole. Daje pełne zrozumienie rysunku, kompozycji, bryły itd. Pozwala na pełną kontrolę nad całym procesem tworzenia projektu. To tutaj rozgrywa się tak naprawdę ten „Kunszt i talent” każdego z nas.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Tatuażem zajmuję się już 21 lat… to ponad pół mojego życia. Cała ta moja przygoda ze zjawiskiem jest jakby wypadkową mojej fascynacji rysunkiem i malarstwem (moja mama maluje półprofesjonalnie) i muzyką heavy metalową. Nie mogło być innej, lepszej kombinacji tych dwóch pasji jak właśnie tatuaż.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Tatuaż pochłania 95% mojego życia tak naprawdę. Jeśli nie tatuuję to projektuję, maluję lub tworzę grafiki. Wielką moja pasją jest też muzyka – gram na gitarze no i w wolnych chwilach oddaję się też wędkarstwu. To takie moje dwie odskocznie.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż który wykonałem to oczywiście tribal. W sumie nie ma czym się chwalić, ale sam proces przekonał mnie do tego, że właśnie to jest ta droga, którą chcę podążać dalej przez życie.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Wykształcenie plastyczne w tatuażu to jest tak samo jak muzyczne grając w zespole. Daje pełne zrozumienie rysunku, kompozycji, bryły itd. Pozwala na pełną kontrolę nad całym procesem tworzenia projektu. To tutaj rozgrywa się tak naprawdę ten „Kunszt i talent” każdego z nas.
- Z drugiej strony samo wykształcenie nie jest potrzebne do pracy. Nie każdy musi mieć ambicje, może robić tylko prace z katalogów lub napisy i też żyć z tatuażu choć dla mnie to mało ambitne podejście do sprawy i nie chcę na to tracić czasu.
- W moim przypadku największy wpływ od samego początku ma Tofi. Cenię sobie Jego pracowitość i podejście do tematu najbardziej. Mam przyjemność być bliskim przyjacielem z Tomkiem i z charakteru jak się okazuje też jesteśmy bardzo podobni do siebie. To od Niego dostałem kiedyś największego kopa (zresztą ciągle tak jest) jak i wiedzy plastycznej. Tomek – DZIĘKUJĘ!!!!
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Powinien być konsekwentny i systematyczny. To te dwie cechy pozwalają się rozwijać, a to jest chyba najważniejsze!!! Ciągły rozwój… i nie mówię tutaj już tylko o samym tatuażu… resztę dopowiedzcie sobie sami, każdy indywidualnie.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Oczywiście, że tak. Nigdy nie wytatuuje męskich narządów, a już na-pewno imienia małżonki na penisie….
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Teoretycznie z powodów zdrowotnych nie bo używany wszystkich materiałów sterylnych i jednorazowych, ale jeśli jesteś nosicielem to proszę odpuść tak samo jak my odpuszczamy teraz z powodu coronavirusa….. Też odmawia się wykonywania tatuażu o treściach „niewygodnych”, ale to już indywidualna sprawa tatuatora.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Zawsze mówię, żeby odrobić „pracę domową” – tatuaż powinien być decyzją świadomą, a nie spontaniczną. Każdego tatuatora można sprawdzić na instagramie więc teoretycznie nie powinno być problemu ze złym wyborem. Pamiętajcie tylko, że tani tatuaż nie może być dobry…. A sam tatuaż to nie tylko rysunek na skórze, ale też higiena i Wasze zdrowie.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Skąd tylko się da. Książki, muzyka, film, gry, rozmowy z ludźmi, podróże. Wszystko co przyjdzie mi do głowy notuję i później wykorzystuję do projektów.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Ja już od 7 lat staram się być ukierunkowany w moim LEGOLISM`ie, który stworzyłem w 2013 roku!!! Jestem z tym kojarzony i niech tak zostanie. Zawsze zależało mi na indywidualnym podejściu do tematu. Każdy realista, który wykonuje po prostu portrety, sowy, wilki i inne lasy jak dla mnie jest mało ciekawy i nie skupiam na tym uwagi…
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Myślę te wszystkie mity związane z tatuażami już zanikają i nikt bardziej się nad tym nie zastanawia. A na starość będziemy wyglądać super – staro i kolorowo!!! Dzisiaj ludzie bez tatuażu wyglądają dziwnie.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Dobrze by było gdyby klient był jakoś emocjonalnie z tatuażem związany choć są też tzw. kolekcjonerzy, którzy zbierają tatuaże tak samo jak się zbiera obrazy. Na zasadzie nazwisk i styli, w jakiś artyści pracują.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Każdy tak samo hehehe, sesja całodniowa, a w domu praca nad projektami do późnych godzin nocnych – no przynajmniej w moim przypadku tak jest…
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Myślę, że coś w tym jest. Każdy podkreśla swój indywidualny charakter.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Tatuaż na pewnym poziomie przestaje być już tylko zawodem, zajawką i dobrą zabawą. Staje się stylem życia, który pochłania wszystko. Dlatego jest tak wielu rozwodników czy singli w naszym zawodzie. Pracujemy 24h i nie każdy partner potrafi to zrozumieć – to są tylko jednostki.
- A plusy? Oczywiście to najlepszy sposób na życie, nie mówiąc tutaj o kwestiach materialnych, ale poznawanie ludzi i podróże to tylko kilka kwestii dla których warto się poświęcić tej branży.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Jeśli nie jesteś gotowy się poświęcić, nie masz ambicji pozostawić po sobie wyraźnego znaku na mapie tatuażu to odpuść bo takich jak Ty jest tutaj już za dużo.