Tatuażysta z Katowice: Pierwszy tatuaż który wykonałem był to napis od barku do barku „Dum Spiro Spero” zaraz po wydziaraniu dwóch grejpfrutów. O dziwo nie było dramatu, ale nie jednego babola w życiu posadziłem.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Moja przygoda z tatuowaniem zaczęła się trzy lata temu. Po kilku wartych i mniej wartych pracach po namowie znajomego rzuciłem
wszystko z dnia na dzień i poszedłem w dziary. Zajawa była odkąd pamiętam. - Dzień w dzień rysowanie liter, które doprowadziło mnie do tego miejsca, w którym aktualnie się znajduje.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Na co dzień zajmuje się wszystkim co otacza szerokopojętą sztukę tatuowania. Płotna, ściany, customowe ubrania, projektowanie logówek, oraz wszystko na czym można zostawić po sobie ślad. Malowanie zazwyczaj pokrywa się z wzorami, które mogę przenieść na skórę.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż… Był to napis od barku do barku „Dum Spiro Spero” zaraz po wydziaraniu dwóch grejpfrutów. O dziwo nie było dramatu,
ale nie jednego babola w życiu posadziłem.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Nie trzeba mieć wykształcenia artystycznego, co nie zmienia faktu, że z nim na pewno łatwiej. Lekcji rysunku nie pobierałem.
Bazowałem na internecie, książkach, tonach pobazgranych kartek i nie tylko.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Cierpliwość, otwarta głowa, precyzja i dobre podejście do klienta.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Jasne, że mi się zdarzyło. Małolaty z jobkiller’ami na twarzach to raczej słaba perspektywa na przyszłość.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Przeszkód jest wiele. Problemy zdrowotne i niezdecydowanie to raczej dwa główne powody, dla których odradzałbym dziary. Już po krótkim wywiadzie da się poznać czy ktoś jest zdecydowany czy się jeszcze waha. Wszystkim niezdecydowanym radze wstrzymać się z tą jakże poważną decyzją.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Radzę sprawdzić media społecznościowe, zobaczyć wykonane prace i wpaść na konsultacje. Nie zaszkodzi, a sprawdzisz czy załapiesz flow z tatuatorem/tatuatorką.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Inspiracje czerpie z ulicy. Witryny, wrzuty, reklamy, neony, tagi. Litery są wszędzie.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Co do aktualnych trendów – kwestia gustu, ale nie jestem w stanie pojąć „specjalnie” pokrzywionego i nie dobitego konturu. Głównie zajmuje się darkletteringiem. Innymi literami też nie pogardzę, ale mroczne abstrakcje i litery to jest to co czuje.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Każdy ma prawo do swojego zdania. Warto się nie zamykać, ale i nie ograniczać. Skóra sama w sobie się starzeje i marszczy, więc co za różnica. Kwestia osobowości.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Tatuaż nie musi mieć znaczenia. Każdy wymaga czegoś innego. Myślę, że to bardzo indywidualna kwestia.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Tatuowanie do wieczora, w międzyczasie oglądanie tatuaży, rozmawianie o tatuażach, powrót do domu i robienie projektów tatuaży.
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Osobiście nie nazwałbym tego rewolucją, a już z pewnością nie bezsprzeczną. Poziom akceptacji w Polsce się zmienia, ale nie jest to jakiś szybki proces. Popularny stereotyp kryminalisty w naszym kraju wziął się od wytatuowanych kryminalistów, także tatuaż sam w sobie nie może być łamaczem stereotypów.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Minusem na pewno jest trudność oddzielenia życia prywatnego od życia zawodowego. W szczególności jeśli nie zajmujesz się tylko dziaraniem, a rzeczami bliskimi całej tej sztuce. Plusem jak dla mnie jest wolna ręka w bardzo wielu kwestiach. Łączenie podróżowania z pracą i poznawanie ludzi z klimatu to duża zaleta.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Bardzo prosta rada – rysuj na papierze, nie na tablecie. Przynajmniej na początku. Po drugie inspiruj się, nie kopiuj.