Tatuażysta z Gdańsk: Nigdy nie uczęszczałem na lekcje rysunku. Wszystkiego uczyłem się sam. Po prostu bardzo dużo rysowałem, a z czasem te rysunki zaczęły przypominać rzeczy które chciałem narysować. Nie wydaje mi się, żeby wykształcenie w tym kierunku było koniecznością, aczkolwiek niewątpliwie pomaga.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Myślę, że łącznie tatuuje od 4 lat. Pierwsze tatuaże robiłem po pokojach na kilku bardziej odważnych znajomych i sobie. Potem na ponad rok maszynka poszła w odstawkę, ponieważ wyjechałem do Anglii. Po pewnym czasie wróciłem do tatuowania weekendami i w końcu zebrałem się na odwagę wysłać portfolio do kilku studiów tatuażu. Udało się. Od tego momentu minęło 3 lata i nie wyobrażam sobie życia bez tatuowania.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Rysuje, czytam, dużą uwagę poświęcam muzyce ( kolekcjonuje winyle, kasety, cd, koszulki ).
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy, pierwszy tatuaż zrobiłem sobie na stopie koło kostki. Obrzydliwie straszny pająko-kleszcz.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Nigdy nie uczęszczałem na lekcje rysunku. Wszystkiego uczyłem się sam. Po prostu bardzo dużo rysowałem, a z czasem te rysunki zaczęły przypominać rzeczy które chciałem narysować. Nie wydaje mi się, żeby wykształcenie w tym kierunku było koniecznością, aczkolwiek niewątpliwie pomaga.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Kreatywność, sumienność i cierpliwość
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Oczywiście. Między innymi odmówiłem bardzo młodemu chłopakowi, którego pierwszy tatuaż miał wylądować na twarzy.
Osoby, które bardzo uparły się na tatuaż znaleziony w sieci i nie sposób było je przekonać do innej formy tego tatuażu.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Osoby nietrzeźwe, niepełnoletnie, kobiety w ciąży. Zdecydowanie odradzałbym wykonanie osobom niezdecydowanym z milionem pomysłów na jeden tatuaż.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Każdy z nas pracuje inaczej. Dlatego bardzo ważne jest, żeby zapoznać się z portfolio artystów i wybrać osobę, która stylistycznie najbardziej odpowiada naszym wymaganiom.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Malarstwo, kino grozy, muzyka i oczywiście inni artyści.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Pracuję w realiźmie. Jeśli chodzi o trendy to co kilka lat się to zmienia. Były tribale, łapacze snów, mandale, lasy i wilkeły. Czort wie co przyniesie jutro.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Niepotrzebne zawracanie sobie głowy. Nie mam zielonego pojęcia po co wybiegać tak daleko w przyszłość. Na dobrą sprawę mając 70 lat koło nosa mi będzie latać to co ktoś myśli o moim wyglądzie.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Nie wydaje mi się, żeby musiał mieć jakieś znaczenie. Po prostu musi to być coś co Ci się podoba i z czym będziesz czuł się dobrze.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Pobudka po 7. Kawka, wyjście z pieskiem i myk do studia. Po powrocie do domu siadam do projektu na następny dzień. Staram się też rysować jak najwięcej, chociaż z tym niestety jest czasami problem.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Uważam, że tak. Stereotyp wytatuowanego kryminalisty poszedł do lamusa. Coraz mniej jest osób negatywnie nastawionych do tatuażu.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Największym plusem jest to, że to nie jest dla mnie pracą. Tatuowanie jest moją pasją i tym co kocham robić, nigdy nie traktowałem tego jako obowiązku. Jedynym minusem może być delikatny brak czasu to przyjemności poza artystyczne.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Nigdy się nie zniechęcaj. Codziennie pracuj nad poprawą swoich umiejętności. Nie uda się raz, czy 10 razy tak jak byś chciał? Nic nie szkodzi. Jest to proces nauki. Konsekwencja w tym co robisz i dużo, dużo cierpliwości.