Tatuażysta z Warszawa: Pierwszy tatuaż pozwoliła wykonać mi na sobie moja mama, która musi mnie bardzo kochać, albo po prostu jest szalona. Po jednej próbie na sztucznej skórze uznałam, że jest to super proste. Bardzo się zdziwiłam po wbiciu igły w moją biedną mamę, kiedy okazało się, że to nie do końca to samo.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Od kiedy pamiętam w moim życiu zawsze obecna była sztuka. Wiele lat zajmowałam się rysunkiem i malarstwem, jednak czułam, że czegoś brakuje mi do pełni satysfakcji wynikającej z tworzenia. Tatuaż interesował mnie od dziecka, przyglądałam się z podziwem tej dziedzinie sztuki, jednak bycie tatuatorem wydawało mi się totalnie odległym i nierealnym marzeniem. Niecałe dwa lata temu postanowiłam zmienić swoje życie, rzuciłam pracę, studia, wyprowadziłam się z mojego ukochanego Wrocławia i zaczęłam podążać za tym marzeniem. Nie było łatwo ale uważam, że to najlepsza decyzja w moim życiu.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Tatuaż to nie tylko moja praca ale również pasja, która pochłania większość mojego czasu. Ciągły rozwój wymaga poświęcenia w wielu dziedzinach życia. Dla oczyszczenia umysłu i oderwania się od projektów maluje lub spędzam czas z bliskimi.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż pozwoliła wykonać mi na sobie moja mama, która musi mnie bardzo kochać, albo po prostu jest szalona. Po jednej próbie na sztucznej skórze uznałam, że jest to super proste. Bardzo się zdziwiłam po wbiciu igły w moją biedną mamę, kiedy okazało się, że to nie do końca to samo.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Tak, uczęszczałam na indywidualne i grupowe lekcje rysunku i malarstwa. Studia również związane były ze sztuką nowoczesną i designem. Nie mam tytułu i potwierdzonego kawałkiem papieru wykształcenia artystycznego, a jednak wykonuje ten zawód, więc uważam, że nie jest to koniecznością. Sam talent to trochę za mało, warto znać chociaż podstawy rysunku, kompozycji, kanonów. Na początku trzeba nauczyć się zasad, żeby móc je łamać i tworzyć swój indywidualny styl.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Dobry tatuator powinien być ambitny ale mieć w sobie dużą dawkę pokory. Powinien mieć w sobie chęć do ciągłego rozwoju. Nigdy nie zapominam również o tym, że to przede wszystkim praca z klientem i to on powinien być dla dobrego tatuatora na pierwszym miejscu. Najważniejsza jest miłość do swojej pracy!
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Oczywiście, niejednokrotnie. Nie wykonuje tatuaży momencie, kiedy nie jestem pewna czy podołam. Staram się zawsze doradzić i wypracować kompromis co do wielkości i miejsca, które często bywa nieadekwatne do możliwości.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Istnieje cała lista przeciwwskazań wynikających ze stanu zdrowia, między innymi choroby skóry, choroby zakaźne, karmienie piersią itd. Tu apeluje o szczerość podczas podpisywania dokumentów przed sesja. Dbajmy o zdrowie swoje i innych. Poza tym aspektem odradzam wykonanie tatuażu osobom, które nie są w pełni przekonane, wahają się lub są pod wpływem osób trzecich.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Przed wyborem artysty warto rozeznać się w rynku, porównać prace wielu osób. Nie polecam podejmować decyzji pod wpływem chwili, nie sugerować się ceną, a portfolio. Warto zwrócić uwagę czy dana osoba pokazuje również swoje prace po wygojeniu. Piękne, retuszowane zdjęcia na instagramie nie zawsze mają wiele wspólnego z rzeczywistością.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Inspiracje czerpię przede wszystkim z zawiłych zakamarków mojej wyobraźni. Pozytywnie moją kreatywność pobudza sztuka od starożytności po współczesność, której wpływy lubię miksować z codziennością.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- W trendach mocno osadzony jest styl minimalistyczny. Nie da się ukryć, że znaczna większość klientów wyznaje zasadę „im mniej tym lepiej”. Ja staram się łączyć styl linearny z dotworkiem, opierając się na kontrastach z nich wynikających.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Wydaje mi się, że to bardzo indywidualna kwestia i wynika z podejścia do życia. Ja nie zastanawiam się jak będę wyglądała z wytatuowaną twarzą będąc babcią Kaliną, tak samo jak nie myśle teraz o nieuniknionych zmarszczkach. Oczywiście, ze tatuaż zmienia się razem z naszym ciałem i jeśli nie mamy pewności czy będziemy w stanie to zaakceptować to po prostu powinniśmy sobie odpuścić.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- To kolejna indywidualna kwestia. Dla mnie tatuaż nie musi mieć znaczenia, powinien być zgodny z naszą estetyką, być wizualnie atrakcyjny. Pamietajmy, że wraz z naszym życiem zmieniają się nasze poglądy i wzór, który teraz jest dla nas ważny i odzwierciedla idee za którymi podążamy w przyszłości może mieć dla nas zupełnie inny wydźwięk.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Praca tatuażysty to praca z ludźmi, co za tym idzie nie możemy się spodziewać tego co przyniesie nam dany dzień. Dla mnie każdy jest wyjątkowy i unikam pojęcia „zwyczajny”.
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Według mnie to wygórowane określenie. Stereotypy wciąż istnieją i będą istnieć tak długo jak istnieje ludzkość. Cieszy mnie natomiast to, że zmienia się świadomość społeczeństwa i sztuka tatuażu staje się coraz bardziej doceniana.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Chcąc być dobrym tatuatorem nie powinniśmy szukać plusów i minusów. Tyczy się to każdej innej pracy. Dla mnie najważniejsze jest to, że mogę robić to co kocham i spełniać się każdego dnia. Czasem sama sobie tego zazdroszczę.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Przede wszystkim nie bać się i nie poddawać, przy niepowodzeniach, które z pewnością będą stały nam na drodze. Nie skupiać się na zarabianiu pieniędzy, tylko na rozwoju. Jak najwięcej rysować i rozwijać swój warsztat. Na początku polecam jak najszybciej znaleźć praktyki w studio, siedzieć w nim ile się da i patrzeć jak pracują inni. Nie bójcie się pytać, nie wszyscy tatuatorzy to zapatrzeni w siebie artyści i chętnie Wam pomożemy.