Tatuażysta z Wrocław: Skończyłam gimnazjum i liceum plastyczne we Wrocławiu, później studia graficzne. Nie, nie trzeba mieć wykształcenia artystycznego. Trzeba mieć zdolności. Pierwszy tatuaż który wykonałam to był szerszeń na koledze z pracy, to było traumatyczne przeżycie. Bałam się, że zrobię krzywdę. Później już poszło lepiej, chyba.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Pierwszy tatuaż zrobiłam dwa lata temu i wtedy również rozpoczęła się moja przygoda. Nieprzerwanie od dwóch lat jestem w tym zawodzie. Wysłałam portfolio do jednego studia we Wrocławiu i zostałam przyjęta.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Dużo rysuję, więc łączę przyjemne z pożytecznym. Uwielbiam gry komputerowe i to moje główne hobby, oprócz tego spędzam dużo czasu z przyjaciółmi i jeżem.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- To był szerszeń na koledze z pracy, to było traumatyczne przeżycie. Bałam się, że zrobię krzywdę. Później już poszło lepiej, chyba.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Skończyłam gimnazjum i liceum plastyczne we Wrocławiu, później studia graficzne. Nie, nie trzeba mieć wykształcenia artystycznego. Trzeba mieć zdolności.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Elastyczność, empatia i cierpliwość. Umieć słuchać klienta,a przy okazji być asertywnym. Czasami mi tego brakuje.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak. Przede wszystkim odmawiam gdy coś jest w nie moim stylu lub gdy klient jest niepełnoletni.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Są różne przeszkody np. nowotwory lub choroby skórne. Czasami odradzam gdy klient na pierwszy tatuaż wybiera bolesne miejsce, wtedy szukamy innej alternatywy.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Przede wszystkim trzeba przejrzeć portfolio artysty. Zobaczyć w jakim stylu robi tatuaże. Jeżeli gdzieś są wygojone prace to też warto na to zwrócić uwagę. Tatuatorzy chętnie odpowiadają na wszelkie pytania, więc warto napisać z wątpliwościami.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Uwielbiam ilustrację dla dzieci, fantastykę, wszelaką naturę no i jeże. Jeże to moja główna inspiracja.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Teraz tatuatorzy to wymiatacze. Tworzą niesamowite prace pełne pasji i oryginalności. To małe dzieła sztuki. Jestem pod wrażeniem rozwoju tej branży. Więc trendem jest rozwój i oryginalność.
Staram się żeby mój styl przypominał ilustrację z książek.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Świadomość ludzi na temat tatuażu staje się coraz większa, więc i takie obawy schodzą na dalszy plan. Jak ktoś ma takie podejście, to nie musi robić sobie tatuaży. Na pewno nie można nikogo obrażać za to, że posiada jakieś tatuaże. To okropne.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Nie musi mieć znaczenia. Idealny wzór to taki, który nam się podoba.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Przychodzę do studia, robię sobie kawę i przygotowuję stanowisko. Rozmowa z klientem, a później praca. Lubię rozmawiać z klientami, zawsze jest o czym.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Chyba nie, tatuaże były od dawna więc rewolucją nie są. Rozwój tatuatorów i techniki ich prac jest rewolucją w samej branży.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Plusem jest samorealizacja, praca połączona z pasją i kontakt ze wspaniałymi ludźmi. Samodyscyplina i świadomość tworzenia czegoś swojego. Minusy to niekiedy stres i ból pleców.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Nauczyć się rysunku, bez tego ani rusz. Wypracować własny styl. Wybrać dobre studio do odbycia praktyk. Zainwestować w dobrą maszynkę na początek, wtedy będzie łatwiej się nauczyć. Na początku jest ciężko i moment kiedy zacznie się robić coś sensownego może trwać kilka dobrych miesięcy.