Tatuażysta z Wrocław: Po kilku miesiącach praktyk nareszcie mogłam zacząć tatuować na ludzkiej skórze, postanowiłam, że spróbuję na sobie. W tamtym czasie namiętnie słuchałam Depeche Mode więc zrobiłam sobie różę na nodze z okładki płyty Violator. Oczywiście byłam bardzo zestresowana i spodziewałam się, że zrobię sobie januszowego potworka ale wyszło całkiem dobrze.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Moja koleżanka kiedyś stwierdziła, że moje rysunki dobrze by wyglądały jako tatuaże, wtedy też zaczęłam się bardziej interesować tym tematem. W międzyczasie znajoma odstąpiła mi swój bilet na warsztaty z tatuowania na bananach. Zagadałam dziewczynę, która je prowadziła i tak oto znalazłam się w studiu jako praktykantka.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Jestem na czwartym roku scenografii na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Mogłoby się wydawać, że robienie tatuaży to całkiem inna bajka ale w obu zawodach ważne są umiejętności rysunkowe i dobry kontakt z ludźmi.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Po kilku miesiącach praktyk nareszcie mogłam zacząć tatuować na ludzkiej skórze, postanowiłam, że spróbuję na sobie. W tamtym czasie namiętnie słuchałam Depeche Mode więc zrobiłam sobie różę na nodze z okładki płyty Violator. Oczywiście byłam bardzo zestresowana i spodziewałam się, że zrobię sobie januszowego potworka ale wyszło całkiem dobrze.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Wykształcenie artystyczne na pewno pomaga, skończyłam liceum plastyczne, dodatkowo nadal mam zajęcia z rysunku na uczelni. Myślę jednak, że wiele można się nauczyć samemu jeśli chodzi o rysunek, tylko jest to o wiele trudniejsze. Jednak podstawowe umiejętności w tym zakresie są potrzebne w zawodzie tatuatora.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Moim zdaniem powinien być właściwie przygotowany do pracy, zawsze przestrzegać zasad bezpieczeństwa, dla dobra swojego i klienta. Byłoby świetnie jeśli jego twórczość wynikałaby z pasji i artystycznej samorealizacji, nie tylko chęci zarobku ale może jestem zbytnią idealistką.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Oczywiście, zdarzają się ludzie którzy chcą żebym skopiowała pracę innego tatuażysty, czego nie akceptuję. Mogę podjąć podobny temat jeśli chodzi o projekt ale zawsze interpretuję go po swojemu, nie robiąc kopii. Odmówiłabym także wykonania wzoru, który zawiera symbole nawołujące do nienawiści. Czasem też pewne tematy po prostu nie są w moim stylu, zawsze staram się zaproponować wtedy kolegę/koleżankę tatuatora, który będzie do tego bardziej odpowiedni.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Istnieje kilka stricte medycznych przeciwwskazań do zrobienia tatuażu, warto zawsze skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym a także z tatuażystą czy nasz stan może się pogorszyć w wyniku przeprowadzenia zabiegu tatuowania. Pewne wzory i umiejscowienia na ciele warto przemyśleć dwa razy lub spytać o opinię kogoś zaufanego.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Warto zorientować się jak powinien wyglądać prawidłowo przeprowadzony zabieg tatuowania, w dobie internetu nie jest to trudne. Możemy o wszystko wypytać osobę mającą zrobić nam tatuaż jeżeli mamy wątpliwości. Artyści publikują swoje prace na instagramie i facebooku, tak możemy zdecydować czy odpowiada nam styl i tematyka, w której się obracają.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Na pewno mocno stymulujące jest obcowanie ze sztuką jeśli szukam inspiracji, jednak czasem wystarczy, że jestem w dobrym nastroju, pomysły pojawiają się same. Chciałabym żeby zawsze tak było ale zdarzają się niestety okresy niemocy twórczej, wtedy trochę pomarudzę mojej manager i koleżankom z pracy.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Cieszy mnie to, że sztuka tatuażu jest teraz tak różnorodna. Artyści pracujący w mocno charakterystycznym stylu mają możliwość do większej ekspresji, wielu klientów szuka właśnie czegoś oryginalnego. Jeśli o mnie chodzi jest zakres tematów, w których czuję się dobrze ale ciągle chciałabym próbować czegoś nowego. Sama nie potrafię dokładnie określić mojego stylu. Robię prace w czerni, trochę szkicowych, linework, czasem dodaję elementy w kolorze. Chciałabym jednak jeszcze trochę poeksperymentować, żeby sprawdzić co mi odpowiada.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Poglądy społeczeństwa na temat tatuażu ciągle ewoluują, coraz więcej ludzi odbiera tatuaże pozytywnie lub chociaż mają do nich neutralny stosunek. Tak szczerze to nie sądzę żebyśmy jako pomarszczeni staruszkowie mieli się tym przejmować.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Według mnie to nie jest ważne, większość moich tatuaży zrobiłam sobie tylko dlatego, że wzory mi się po prostu podobały. Mam też takie, które mają dla mnie większe znaczenie i oba podejścia do tego tematu są ok. Jeżeli wzór nam się podoba to nie potrzebujemy przypisywania do niego jakiegoś większego znaczenia. Wybór wzoru to kwestia indywidualna, możemy wybrać z dostępnych projektów u tatuażysty, którego prace nam się podobają. Można też zgłosić się do tatuażysty, który zaprojektuje nam indywidualnie, wyjątkowy wzór na podstawie nadesłanych inspiracji.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Poza pracą mam jeszcze studia, one wypełniają większość mojego dnia. W wolnym czasie szkicuję projekty, odpisuję na wiadomości od klientów, zarządzam kalendarzem i moją stroną na instagramie i facebooku. Raz na jakiś czas wpadnę do studia tatuować i to jest najprzyjemniejsza część pracy. Wtedy na kilka godzin mogę się skupić na tym co naprawdę lubię robić.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Uważam, że jest to na pewno jakiś nurt w estetyce, niekoniecznie zawsze przełamuje stereotypy. Z biegiem czasu pewna moda na tatuaże pojawiała się i znikała, na pewno jest on ważną częścią kultury.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Uwielbiam tatuować, przygotowywać projekty, jednak muszę pozyskiwać nowych klientów, żeby pracować. Wiąże się z tym dużo nudnych rzeczy z zakresu promowania swojej marki itp a nie jest to moje ulubione zajęcie. Moja praca polega też na kontakcie z ludźmi, dzięki czemu poznaje wiele nowych i ciekawych osób ale zdarzają się też czasem mniej przyjemne sytuacje.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Powinni ćwiczyć rysunek, wiedza z zakresu kompozycji też się przyda. Od razu mogę powiedzieć, że na początku jest ciężko, potrzeba dużo determinacji ale jeśli jest to coś, co naprawdę chcemy robić to warto poświęcić temu tyle pracy.