Tatuażysta z Sosnowiec: Praktycznie tatuaże to moje życie, ale jak inni mam też czas dla siebie i dla znajomych. Staram się swój wolny czas tak organizować aby ćwiczenia na siłowni też były wpisane do rytmu życia codziennego.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Moja przygoda z tatuażem rozpoczęła się w 2017 roku w lipcu.
W domu po pracy tworzyłem portfolio które następnie mogłem przesłać do studia tatuażu. Dostałem się na praktyki do obecnego studia w Sosnowcu w którym jestem do dziś. Jeśli doliczymy te praktyki to już 3 lata jak jestem w zawodzie tatuażysty.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Praktycznie tatuaże to moje życie, ale jak inni mam też czas dla siebie i dla znajomych.
- Staram się swój wolny czas tak organizować aby ćwiczenia na siłowni też były wpisane do rytmu życia codziennego.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwsze swoje tatuaże wykonywałem na sztucznej skórze. Jednak największe emocje były kiedy wykonywałem tatuaż na pierwszym kliencie. Nie zapomnę tego dnia 5 stycznia 2018 roku. Wtedy tak naprawdę zaczęła się moją fantastyczna przygoda z zawodem tatuażysty.
- Wykonałem wtedy jaskółka w stylu tradycyjnym na łydce niewielkich rozmiarów. Niewielki tatuaż a jego wykonanie zajęło mi sporo czasu, przy tym jeszcze stres był ogromny.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Lekcje rysunku i malarstwa pobierałem prywatnie będąc w gimnazjum. W późniejszym czasie mogłem nabyte umiejętności wykorzystać w szkole średniej o profilu technik reklamy.
- Moim zdaniem brak wykształcenia artystycznego nie zamyka drogi aby zostać tatuażystą. Nie ukrywam, że talent i pasja mają tu duże znaczenie, a wykształcenie artystyczne może tylko pomóc w rozwinięciu tych zdolności.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Dobrego tatuażystę cechują cierpliwość, komunikatywność, kreatywność, chęć rozwoju oraz samodoskonalenia się, bo nie zapominajmy jaki nie byłbyś dobry zawsze jest ktoś lepszy.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Jasne , że tak często gdy nie czuje danego klimatu i nie chce tego robić bo tatuowanie ma być przyjemnością a nie przymusem, ale również gdy widzę że definitywnie z danym klientem nie idzie się zrozumieć.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu doradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Przeszkody istnieją. Taką pierwszą i podstawową to wiek klienta. Nie wykonuje się tatuaży kobietom w ciąży i oczywiście osobom nietrzeźwym. Choroba klienta (np. skóry) uniemożliwia także wykonanie tatuażu.
- Wykonanie tatuażu doradziłbym wszystkim tym którym podobają się tatuaże ale nie są zdecydowani aby wykonać je na swoim ciele lub tatuaż był jednym z ich marzeń – to warto je spełnić.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Po pierwsze, drugie i trzecie sprawdzić portfolio i jeśli jesteś zdecydowany to do dzieła!
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Inspiracje można czerpać ze wszystkiego reszta to wizja i kreatywność.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Wydaje mi się, że realizm jest obecnie faworytem.
- Styl w jakim pracuje to realizm, ale w moim kalendarzu goszczą też tatuaże komiksowe.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Uważam, że z tatuażem czy bez będę wyglądać tak samo jak każdy w tym wieku tylko, że będę nieco bardziej kolorowy.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Tak naprawdę nie ma tatuażu do którego nie możemy przypisać jakiegoś znaczenia, ale nie uważam, że muszą mieć znaczenie. Wystarczy, że nam się podobają reszta to kwestia mentalności. Idealnym wzorem dla jednej osoby będzie kropka a dla innej jakieś zwierzę lub postać z ulubionego filmu wszystko jest kwestią indywidualną. Jednak najważniejszą kwestią
w wyborze wzoru jest to, że ma podobać się osobie która będzie go nosić a nie piętnastu innym bo dla polowy będzie super wzorem a dla drugiej połowy będzie nieciekawy, dlatego dobry wzór to taki który podoba się TOBIE!
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Nie ma zwyczajnych dni procedury przygotowawcze są takie same natomiast ludzie i wzory się zmieniają każdy wnosi coś nowego.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Uważam, że tak. Wiemy, że tatuaż nie jest żadną nowością. Zmieniło się jedynie postrzeganie tatuaży jak i możliwości estetycznego wykonania oraz to, że Polska zaczęła być bardziej otwarta na tego typu sztukę.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Plusem jest to, że samorealizujesz się, robisz to co lubisz a przy tym poznajesz wspaniałych ludzi i to właśnie jest świetne.
- Jedynym minusem jest czas, bo dobry tatuaż wymaga precyzji i dokładności, a to z kolei pociąga za sobą długie godziny w pracy, zarówno w studio jak i w domu bo w tym zawodzie praca w domu to norma bo projekty tego wymagają.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Jasne dwie kluczowe, jeśli zegarek na ręce jest ważniejszy od tatuażu i interesują cię tylko pieniądze, które zarabiasz to ta profesja nie jest dla Ciebie.