Tatuażysta z Kraków: Pierwszym tatuaż zrobiłem mojej dziewczynie. Był to mały, bardzo uproszczony pająk na kostce. Miał być jedynym tatuażem który wykonam, ale jak widać poszło to dalej.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Tatuowaniem zajmuje się trochę ponad dwa lata. Wszystko zaczęło się za namową mojej dziewczyny Patrycji, którą rok wcześniej ja pchnąłem w ten fach. Oko za oko (Śmiech).
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Tatuowanie angażuje większość mojego czasu, ale dzień zaczynam zazwyczaj od siłowni.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszym tatuaż zrobiłem mojej dziewczynie. Był to mały, bardzo uproszczony pająk na kostce. Miał być jedynym tatuażem który wykonam, ale jak widać poszło to dalej.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Jeśli chodzi o rysunek jestem samoukiem. Moi rodzice, są z wykształcenia plastykami. Teoria i praktyka artystyczna, przy dzisiejszym poziomie branży to absolutna konieczność, więc na pewno łatwiej i szybciej jest we właściwej szkole.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Cierpliwość i empatia. Im lepiej zrozumiemy klienta, tym lepszy tatuaż stworzymy.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Do tej pory nie trafił mi się temat, który musiałbym odrzucić . Klasycznie odpadają boki palców. Jeśli nie zgadzam się z klientem na temat umiejscowienia, projektu, zawsze staram się wytłumaczyć, że mamy wspólny cel i oboje chcemy zrobić jak najlepszy tatuaż. Jak na razie to działa.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Wszystkie przeszkody medyczne. Odradzam wykonanie tatuażu , każdemu, kto nie wie czego chce. Taki klient prędzej czy później i tak nie będzie zadowolony.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- No i to jest trudne pytanie. Wybrać renomowane studio, w nim na podstawie portfolio, artystę którego pracę nam najbardziej odpowiadają. Nie kierować się tylko ceną. Jeśli idziemy na większą pracę, np rękaw, myślę że fajnie podejść na konsultacje, porozmawiać, poznać człowieka.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- W kwestiach technicznych, inspiruje się wieloma genialnymi tatuatorami. W projektach, w miarę możliwości staram się na swój sposób oddać historie, emocje, która przynosi mi klient.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Na co dzień zajmuje się czarno szarym realizmem i dotworkiem. Staram się przemycać nietypowe kombinacje, mieszać realizm z grafiką, geometrią.
- Jeśli chodzi o aktualne trendy, to coraz mocniej dominuje tatuaż artystyczny, jest coraz mniej schematów i większą swoboda dla artystów.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Jeśli tatuaż, ma odpowiednią wielkość, jest właściwie wykonany, zaprojektowany dobrze do specyficznego materiału jakim jest skóra, zachowa atrakcyjny wygląd na długo.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Wszystko zależy od klienta. Tatuaż absolutnie nie musi mieć głębokiego znaczenia. Najważniejsze żeby był ozdobą ciała, a nie jego zniszczeniem i korespondował z właścicielem. Niestety nie ma idealnego wzoru, dobrze mieć pomysł co chciałoby się na tatuażu przedstawić, a resztę zostawić tatuatażyscie. No i warto kierować się kompozycja wobec ciała.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Wchodzę do studia, pije kawę(najważniejsze!) , przygotowuje stanowisko. Po rozmowie z klientem przygotowuje/dopracowuje projekt i lecimy.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Chyba nie. Myślę, że te stereotypy to tylko drobne odchylenie w całej tradycji tej sztuki.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Zacznę od minusów – brak. Poświęcam jej zbyt dużo czasu, może angażuje się zbyt mocno i ambicjonalnie – ale to cena rozwoju.
- Jeśli chodzi o plusy, to mega satysfakcjonujące zajęcie, daje uczucie wolności, spełnienia i wolności.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Dużo rysować, malować, znaleźć dobrego mentora który to zweryfikuje i będzie przekazywać rzetelna wiedzę. Początki tatuowania to ogrom pracy i mało efektów.