Tatuażysta z Łódź: Studiowałem na Ukrainie (z tam tond jestem) projektowanie graficzne. Mieliśmy lekcje z rysunku i malarstwa. Ale żeby być tatuatorem nie powinieneś mięć specjalnego wykształcenia.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Zaczęło się od szkoły, kiedy mazałem markerami po rekach kolegów i ziomuś mi powiedział:”stary, ku*wa, musisz się nauczyć tatuować!”. Chyba gdzieś to zapadło mi do głowy i wróciłem do tematu już po kilku latach jak studiowałem tutaj w Polsce. Przyjąłem od jednego dobrego tatuatora swój pierwszy tatuaż i bardzo mnie to wszystko wtedy podjaralo. Kupiłem pierwszy spszet i porobiłem trochę babolow po swoim znajomym. Jak zrobiłem parę prac za które wtedy się nie wstydziłem, to poszedłem szukać studia. Miałem farta, otwierało się nowe studio w Lodzi i załapałem się tam. Z tej pory dużo się zmieniło, ale jeżeli moja pamieć nie wprowadzam mnie w błąd, to dziaram w studio około 3.5 – 4 lat.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Gram na konsoli albo PC, czasami biorę do reki książkę, uwielbiam jeździć na rowerze. Kocham góry, staram się co roku gdzieś pojechać i odpocząć od miasta.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Chiński znaczek na nodze u kolegi. Nawet nie pamiętał co musiał oznaczać. Chyba typowa sytuacja kiedy trzęsą się ręce i nie rozumiesz jak to tak goście sprawnie robią na filmikach.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Studiowałem na Ukrainie (z tam tond jestem) projektowanie graficzne. Mieliśmy lekcje z rysunku i malarstwa. Ale żeby być tatuatorem nie powinieneś mieć specjalnego wykształcenia. Było by dobrze żeby ono było, ale znam sporo dobrych tatuatorów, które są samoukami.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Powinien być odpowiedzialny za to co robi, umieć prowadzić konstruktywna rozmowę z klientem i być po prostu wyrozumiałym do ludzi
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak, zdarza się, to jest normalna sprawa. Czasami klient chce od Ciebie czegoś, czego nie robisz. On może nie widzieć o stylach tatuażu, nie znać o innych tatuatorach. Wtedy zawsze możesz pomoc jemu i polecić kogoś ze swoich znajomych, kto na tym się specjalizuje i zrobi to lepiej.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- More być alergia ta niektóre tusze, szczególnie kolorowe. Bardzo opalona skora również nie jest najlepszym materiałem do tatuowania, czasami to uniemożliwia tatuowanie w ogóle, trzeba czekać jak zejdzie opalenizna. Oraz świeże blizny nie polecam zakrywać tatuażami.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Nie robić tatuaże w warunkach domowych. Teraz sporo dobrych tatuatorów pracują w dobrze wyposażonych studiach. Oczywiście, ziomuś na chacie zrobi taniej, ale moj drogi, skąpy dwa razy traci. Za parę lat będziesz zakrywać tą dziarke i jednak przyjdziesz do normalnego studia. A co do wybory tatuatora, to prace po wygojeniu mówią sami za siebie.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Muzyka, filmy, książki, gry, przyroda, czasami coś kradnę u innych (przepraszam, teraz to się nazywa inspirować się (Śmiech) ).
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Trendach? Każdemu podoba się coś innego, trudno mi dać odpowiedz. Wiem ze tribale wracają (Śmiech).
- Osobiście ja pracuje w neotradzie i prawie dwa lata zajmuje się kaligrafia i teraz cisnę bardziej w tym kierunku.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Mam to w dupie i polecam to każdemu. Jaka różnica jak to będzie wyglądać na starość? Aby człowiek był adekwatny i zdrowy. Wiem, ze będzie fajnie patrzyć na pokolenie wytatuowanych dziadków.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Nie powinien. Uważam ze czasami tatuaż to tylko unikalne akcesorium.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Pobudka, prysznic, śniadanko, czasami trochę poszkicowac przed praca. Potem cały dzień w studio i wracając do domu, to często szkicowanie projektów. Ale staram się nie skupiać się tylko na tatuażach, tak ze zostawiam czas na osobiste rzeczy i po prostu życie. Nie tylko praca człowiek żyje?
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Oczywiście! To jest coś fajnego, co nie potrzebujesz nagle jak jedzenia. Ale co raz więcej ludzi w rożnym wieku tatuują się i czuja się dobrze w swoich pomazanych ciałach.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Plusy: samorealizacja, co dzień robisz coś innego, nowe znajomości, luźny klimat, fajne ludzie.
- Minusy: mogą pojawić się problemy z plecami i wzrokiem od codziennego siedzenie przy tatuażach czy projektach.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Wierzyc w siebie i naprawdę szczerzo chcieć tatuować i tym się zajmować. Nie idźcie ta droga jeżeli uważacie ze to dobre zarobki czy teraz jest to modne. Temu trzeba poświęcać sporo czasu również poza godzinami pracy. A jak już w to się wkręciłeś, to więcej rozmawiać z doświadczonymi tatuatorami, nie wstydzić się i podchodzić na festiwalach tatuażu, zadawać jak najgłupsze pytania związane z tematem, które Ciebie interesują. Uwierz mi ze naprawdę mało osób, które Ci odmówią, jeżeli w ogolę ktoś taki się znajdzie.