Tatuażysta z Kalisz: Zanim dostałam się na studia, intensywnie uczyłam się rysunku oraz malarstwa, można powiedzieć że pracowałam nad warsztatem całe dnie i noce.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz?
- Pierwsze kroki w nauce tatuowania stawiałam w 2014 roku, jednak ze względu na pracę i studia miałam dość spore przerwy, czasami trwały miesiąc, a czasami i pół roku. Uczyłam się sama, szukałam informacji w internecie, czasami podpytywałam o coś znajomych tatuażystów. Pracę w studiu podjęłam w sierpniu 2019 roku, od tego momentu tatuuję regularnie.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Jestem malarką, więc w wolnym czasie tworzę obrazy, czasami coś uszyję, nagram krótki film, kiedyś dużo fotografowałam. Dzięki tym wszystkim dziedzinom podchodzę do sztuki tatuowania wielowymiarowo, staram się znajdywać nowe punkty odniesienia i perspektywy.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwsze tatuaże na prawdziwej, ludzkiej skórze wykonałam na swoich udach. Natomiast pierwszy tatuaż na innej osobie to neoplastyczny prostokąt, nie byłam świadoma że proste linie są tak trudne! Niestety mój przyjaciel dumnie nosi ten tatuaż i nie jestem w stanie namówić na zakrycie go.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Zanim dostałam się na studia, intensywnie uczyłam się rysunku oraz malarstwa, można powiedzieć że pracowałam nad warsztatem całe dnie i noce. Wykształcenie nie jest potrzebne, ale warsztat rysunkowy jak najbardziej.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Najważniejsza jest skrupulatność i wytrwałość. Początki są bardzo trudne, można się szybko zdemotywować zanim zobaczy się jakikolwiek postęp. Później w pracy z klientem na pewno ważna jest komunikatywność, spokój, no i oczywiście kreatywne podejście do różnych tematów.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak, zdarza się to gdy klient oczekuje tatuażu w stylu, w którym nie pracuję.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Oprócz oczywistych problemów zdrowotnych, skórnych i wieku klienta, nie polecałabym wykonywać tatuażu osobie niezdecydowanej, lub takiej która chce aktualnie modny tatuaż. Przedstawiam wtedy inne wzory, rozmawiam z zainteresowaną osobą i staramy się stworzyć ciekawy, unikatowy wzór.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Najważniejsze jest portfolio artysty. Należy wybrać takiego, którego styl nam odpowiada. Pomogą także zdjęcia wygojonych prac. Jeśli podczas rozmowy z tatuażystą coś nam nie pasuje, nie czujemy zaufania do niego, to nie warto w to brnąć, nikt się nie obrazi jeśli zrezygnujemy ze współpracy.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Inspiracje czerpię głównie od ludzi których poznaję, a przede wszystkim od ilustratorów, malarzy, czy innych artystów. Obserwuję ich podejście do sztuki, ich warsztat, detale prac.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Trendy w sztuce tatuażu mnie przerażają. Oprócz tego, że za parę lat klient obudzi się z tatuażem, który mu się podobał tylko dlatego że jest modny, świadczy to także o poziomie świadomości wizualnej społeczeństwa. Bo są to o dziwo nadal modne lasy wokół ręki, dmuchawce czy inne ptaszki (zwróćcie uwagę że to są te same, które możemy zobaczyć na ekranach akustycznych przy autostradach)!
- Ciężko jest mi określić styl w jakim pracuję. Tworzę głównie projekty abstrakcyjne, geometryczne, coraz częściej także graficzne.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Jeśli dba się o regularne nawilżanie wytatuowanej skóry oraz latem stosuje się kremy z wysokim filtrem, tatuaż długo będzie wyglądał bardzo dobrze. Jeśli natomiast chodzi o tatuaże na pomarszczonej skórze – to i tak będziemy starzy i pomarszczeni. Tatuaże nie pogorszą tego stanu.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Tatuaż nie musi mieć znaczenia. Idealny wzór to taki, który nam się podoba, pasuje do naszej osobowości.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Staram się przychodzić do studia pół godziny przed klientem. Po jego przyjściu dogadujemy wzór, nanosimy ewentualne modyfikacje. Po odbiciu wzoru rozstawiam stanowisko i zabieramy się do pracy! Po wszystkim (albo czasami w trakcie jeśli klient jest niecierpliwy) tłumaczę jak dbać o świeży tatuaż, odpowiadam na wszystkie pytania. Następnie robimy zdjęcie, wysyłam dla pewności całą instrukcję pielęgnacji tatuażu, sprzątam po sobie. Zwykle zostaję dłużej w pracy, aby odpisać zainteresowanym osobom, wstawić zdjęcie na Facebooka czy Instagrama.
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Według mnie tatuaż to kolejna dziedzina sztuki, jak każda inna – otwiera nowe pola do popisu, daje nowe możliwości i rzuca wyzwania.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Plusami bezsprzecznie są możliwości rozwoju, uczenia się pracy z klientem i jego skórą. Rozwijanie kreatywnego podejścia do sztuki tatuażu, odkrywaniu nowych możliwości.
- Minusy mogą się pojawić, gdy nie rozciągamy i nie wzmacniamy mięśni pleców, wtedy czeka nas ból i wizyty u fizjoterapeutów. Warto też odrywać się od codziennego projektowania nowych wzorów, rozwijać się też w innych dziedzinach i dać sobie odpocząć od codziennej pracy.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Podstawową kwestią jest umiejętność rysowania. Bez tego ani rusz. Gdy opanuje się tę dziedzinę, warto poszukać doświadczonego tatuażysty, który zechce wziąć nas pod swoje skrzydła i nauczy warsztatu tatuowania. Ucząc się wszystkiego samodzielnie jest ogromna szansa, że będziemy powielać błędy których nie jesteśmy świadomi, często ciężko jest się ich później oduczyć.