Tatuażysta z Łódź: Sama mam wykształcenie artystyczne, ale nie uważam żeby to miało jakiś kluczowy udział w tatuowaniu. Tak naprawdę w kwestii rysunku czy malarstwa jestem bardziej samoukiem, na studiach miałam trochę zajęć z rysunku, ale wtedy tak naprawdę dopiero wkręciłam się w temat,
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Na żywym organizmie tatuuję prawie 3 lata, nieco wcześniej zaczęłam się bawić maszynką na mniej wymagającym materiale. Zaczęło się bardzo pospolicie, dostałam zestaw do tatuażu z Allegro, poszłam pogadać ze znajomymi tatuatorami, jak się tego w ogóle używa, a potem mi się spodobało. Nic nadzwyczajnego, żadnych nieoczekiwanych zwrotów akcji, niesamowitych przypadków, płonących samochodów, nudna historia.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Jak się tatuuje, to się trochę ciężko sensownie i z rozmachem zająć czymś innym, godziny w studio, godziny pracy w domu. Ale poza tatuowaniem zupełnie niezaskakująco dużo rysuję dla przyjemności, maluję, staram się dokształcać w tej dziedzinie. Gram trochę w Dungeons & Dragons, trochę śpiewam smutne piosenki, jestem zakupoholiczką aliexpresową oraz kocią mamą.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż kiedykolwiek na człowieku to akurat trochę mniej nudna historia. Miałam 15 lat, oglądałam jakiś dokument o amerykańskim wiezieniu i zainspirowało mnie, jak tam sobie ludzie robią dziary. Byłam hardcorową punkówą w tamtych czasach, agrafka w uchu, kolczyk-samoróbka w nosie. Wytatuowałam sobie wtedy na kciuku taką falę, spiralę, coś w ten deseń, oraz 666 na biodrze XD Agrafką i tuszem kreślarskim. Czy byłam głupia i czy tak się nie robi? Owszem.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Sama mam wykształcenie artystyczne, ale nie uważam żeby to miało jakiś kluczowy udział w tatuowaniu. Tak naprawdę w kwestii rysunku czy malarstwa jestem bardziej samoukiem, na studiach miałam trochę zajęć z rysunku, ale wtedy tak naprawdę dopiero wkręciłam się w temat, więc byłam na dość niskim levelu, i dość sporo czasu minęło zanim zaczęłam w ogóle ogarniać, o co chodzi.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Oczywiście kreatywność, uczciwość, fajne nastawienie do pracy z ludźmi….ale tatuator powinien przede wszystkim być bardzo cierpliwy. Bo i sam proces tatuowania jest żmudny i długi, i czasem trzeba mieć dużo cierpliwości do ludzi, bo bywają różni.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Odmawiam, jak pomysł klienta nie wpisuje się w mój styl, zwykle polecam wtedy kogoś, kto zajmuje się konkretnie tego typu tatuażami.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Problemy skórne, z krążeniem, niektóre choroby, branie niektórych leków, jest tego sporo i zawsze doradzam najpierw konsultacje z lekarzem, czy w ogóle można się tatuować z konkretną przypadłością, bo bywa różnie. Przeciwwskazaniem jest też przebyta niedawno jakaś choroba, operacja, ogólnie wszystko, co mogłoby obniżyć odporność organizmu.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Jak się człowiek interesuje tematem, to wie, i kto, i gdzie, i w jakim stylu pracuje, i zwykle nie ma problemu z ocenieniem, czyje prace chce mieć na skórze. Często ludzie bardzo zamykają się na opcje wyjazdu gdzieś poza najbliższą okolicę po tatuaż, więc czasem albo nie znajdą nikogo, kto pracuje w takim stylu, który ich interesuje, albo idą do kogoś kto robi wszystko, tyle że kiepsko. Reaserch to podstawa. Warto poszukać, warto dojechać, i warto nie podejmować decyzji ze względu na cenę.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- To jest dla mnie zawsze bardzo trudne pytanie, bo ciężko mi powiedzieć, jak to wygląda konkretnie. To, co rysuję, to jest wypadkowa bardzo różnych rzeczy. Kocham koty, horrory, dziwną muzykę, filmy animowane, smutne panie, książki fantasy, frytki z serem i majonezem, oglądanie ilustracji na pintereście, i to się jakoś składa na to, co wychodzi spod mojego rysika. Poza tym, ja po prostu cholernie lubię rysować, więc sam proces jest dla mnie niesamowitą frajdą i rysuję co popadnie.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Nie skupiam się jakoś bardzo na trendach, zawsze znajdzie się grupa odbiorców nawet na najbardziej odjechany styl i pomysły.
- W jakim stylu pracuję? Mam zawsze problem z nazwaniem tego co robię- trochę sketch, trochę akwarela, trochę elementów neotradycyjnych.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Na starość będziemy wyglądali staro, wszyscy. Wiadomo że skóra z biegiem czasu traci jędrność, zmienia kolor i strukturę, tatuaże też się zmieniają. I wypadają nam włosy, i psują się zęby, i nie jesteśmy już piękni i młodzi. Nic to nie zmienia, ja będę wyglądała jak stara baba z tatuażami, jestem z tym pogodzona.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Jeden rabin powie tak, drugi powie tak. Są ludzie dla których znaczenie jest istotne, są ludzie dla których to po prostu ma być coś, co im się podoba i tyle, bez podtekstów.
- Jak wybrać idealny wzór? Pogadać z tatuatorem, którego styl nam pasuje, wysłać mu inspiracje, referencje, opisać pomysł, a potem pozwolić mu się wykazać.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Typowy dzień tatuażysty jest super, bo poza dłubaniem w skórze, sprzątaniem i robieniem w ogóle wszystkiego związanego z tatuażem, są zawsze jakieś śmieszki,. kawki, można podglądać co kto robi, pogadać z kimś, kto przyszedł się wydziarać, jest fajnie, intensywnie. Dla mnie tatuowanie to takie wyjście z piwnicy, jestem raczej introwertyczna, ale lubię kontakt z ludźmi w pracy, i to jest w niej tak samo super, jak fakt, że ktoś nosi moje bazgroły na sobie.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Jak się siedzi w tym klimacie, to człowiek ma świadomość, że ta rewolucja w estetyce i łamanie stereotypów to już przeszłość, teraz niesamowicie dużo ludzi ma tatuaże, już coraz mniej to szokuje i zwyczajnie jest mainstreamowi. Jasne, są ludzie, którym nadal kojarzy się to pejoratywnie, z więzieniami czy jakąś ogólną patologią i marginesem, ale mam wrażenie że już zdecydowanie rzadziej. Ja się nigdy nie spotkałam z negatywną reakcją jakiś przypadkowych ludzi na moje tatuaże, więc mam wrażenie, że już coraz mniej jest to czymś niezwykłym.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Plusem jest zdecydowanie to, ze można rysować ile wlezie. Ja bardzo lubię kontakt z ludźmi, więc to dla mnie ogromny plus tej pracy.Lubię zajęcia wymagające precyzji i spokoju, więc samo tatuowanie też jest dla mnie mega przyjemne.
- Minusy? To, że po pracy nadal jesteśmy w pracy, a bycie artystą na akord bywa męczące. Oraz ból pleców i ramion,siedzenie wiele godzin w jakiejś wymuszonej pozycji to dość niefajny element tej pracy.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Najpierw rysunek, portfolio, a potem można przejść się po studiach tatuażu i poszukać praktyk. W międzyczasie przekopać internety, bo wiele informacji jest bardzo łatwo dostępnych i można się uczyć samemu. Teraz wszystko jest bardziej osiągalne niż te kilka lat temu, jest masa tatuatorskich, grup w których można podpytać, dostępność sprzętu też jest większa. To jest praca wymagająca dużej samodyscypliny i doskonalenia umiejętności samemu, jest absorbująca, trzeba się na to nastawić. Tutaj nie ma drogi na skróty i nie jest łatwo.