Tatuażysta z Łódź: Rysuję odkąd pamiętam i zdarzyło mi się chodzić na jakieś dodatkowe zajęcia plastyczne kiedy byłam mała. Później już rysowałam we własnych zakresie i tak zostało.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Tatuażem zainteresowałam się dzięki kilku osobom. Przyjaciółka, która miała już jeden tatuaż wybierała się na następny i zapytała, czy nie chciałabym z nią iść, by dotrzymać jej towarzystwa. Spodobał mi się przygotowany dla niej wzór i cała atmosfera w studio. Mniej więcej w tym samym czasie poznałam mojego obecnego chłopaka, a niedługo później jego przyjaciela, który tatuował – namawiali mnie, żebym zaczęła robić coś w tym kierunku, skoro umiem rysować. Zbierałam się do tego ponad rok! A niedawno minął rok odkąd sama wzięłam maszynkę do ręki.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Uwielbiam fotografię analogową, a zwłaszcza eksperymenty z podwójnym naświetleniem (nałożone na siebie dwa obrazy). Poza tym ostatnio odkryłam, że mam rękę do roślin i powoli tworzę swoją domową dżunglę.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Śnieżynka nad kostką na mojej nodze. Uznałam, że najpierw należy popróbować na sobie. O dziwo nie jest tragiczna, wyszło trochę tuszu, ale nie chce mi się jej poprawiać. Pierwszy tatuaż na innym człowieku to bardzo uproszczony flaming na nodze mojego chłopaka. Przy pierwszych tatuażach ja byłam o wiele bardziej zestresowana niż osoby, na których ćwiczyłam.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Rysuję odkąd pamiętam i zdarzyło mi się chodzić na jakieś dodatkowe zajęcia plastyczne kiedy byłam mała. Później już rysowałam we własnych zakresie i tak zostało. Sam papier z uczelni nie jest najważniejszy i nie gwarantuje lepszego startu – można być świetnym artystą bez oficjalnego stopnia, jeśli tylko pracuje się nad swoimi umiejętnościami.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- W tej pracy ważna jest przede wszystkim kreatywność, ale również cierpliwość i wytrwałość. I odpowiednie podejście do ludzi.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Jasne! Ostatnio najczęściej zdarza mi się odmawiać wykonania tatuażu ze względu na wielkość, jakiej życzy sobie klient. Maleńkie wzorki z milionem szczegółów, najlepiej na palcu albo innym miejscu niesprzyjającym trwałości tatuażu. Zawsze staram się wyjaśnić, dlaczego proponujemy większy rozmiar, inną technikę wykonania lub miejsce. Nie chcę, by za 5 lat mój klient miał plamę zamiast ozdoby, ale jeśli człowiek się uprze – odmawiam.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Na pewno choroby skóry, choroby zakaźne, ciąża. Ale weźmy np. przeziębienie – nawet jeśli klient czuje się dobrze i ma „tylko katarek”, to może zarazić inne osoby w studio, więc warto najpierw myśleć o zdrowiu swoim i innych, a dopiero później o tatuażu.
- Nie tatuuję niepełnoletnich. A odradzam tatuaż osobom niezdecydowanym – lepiej się wstrzymać niż później żałować.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Po pierwsze przejrzeć dokładnie portfolio artysty – jeśli podoba Ci się większość prac, to jesteś na dobrym tropie. Dodatkowe punkty, jeśli artysta ma w swojej galerii zdjęcia zagojonych tatuaży – niestety klienci rzadko wysyłają nam zdjęcia zagojonych prac, ale kilka zwykle powinno się znaleźć. Zdarzają się też kradzieże prac innych artystów, więc dla stuprocentowej pewności można napisać post na którejś z grup poświęconych tatuażom na FB – czy polecają artystę, który Ci się podoba.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Oglądam dużo obrazków. Najczęściej ilustracje vintage, ryciny, malarstwo tradycyjne i cyfrowe, rośliny, wzory okultystyczne i geometryczne.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Zauważyłam, że te trendy szybko się zmieniają, ale osobiście nigdy nie ciągnęło mnie do tego, co jest obecnie modne. Pewne elementy różnych styli cały czas mi się podobają – np. linework, dotwork. Ważna jest też dla mnie trwałość tatuażu. Staram się cały czas wypracować styl, który będzie łączył te elementy, które do mnie przemawiają.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Skóra człowieka starzeje się bez względu na to, czy zdobią ją tatuaże czy nie. Czy stara skóra bez tatuażu prezentuje się lepiej niż taka z tuszem – kwestia gustu. Osobiście uważam, że starsi ludzie z tatuażami wyglądają badass!
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Uważam, że to kwestia indywidualna – róbmy sobie takie tatuaże, jakie nam się podobają, bez względu na to, czy mają jakieś znaczenie, czy nie.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Trudno mi nie przyjść do studia trochę wcześniej i wyjść od razu po skończonej pracy, bo mamy bardzo zgraną ekipę i chyba każdy z nas traktuje studio jak drugi dom. Osobiście wolę trochę wcześniej narysować wzór i wysłać wstępny szkic (oczywiście jeśli został wpłacony zadatek – chyba każdy doświadczył niepojawiającego się bez słowa klienta…) i już w dniu sesji wprowadzamy w razie potrzeby poprawki i działamy.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Podoba mi się, że artyści tworzą coraz to piękniejsze tatuaże. Mam nadzieję, że więcej osób będzie potrafiło docenić piękno sztuki na skórze.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Na pewno nie da się nudzić, bo każdy następny projekt to nowe wyzwanie. Odkąd zainteresowałam się tatuażem poznałam niesamowitych ludzi z pasją i dużo się nauczyłam, nie tylko w kwestii tatuowania i rysowania. Kilka lekcji było oczywiście mniej przyjemnych, np. o obowiązkowym zadatku czy dwulicowości w branży, ale ogólny bilans jest pozytywny. Najważniejsze to znaleźć miejsce pracy, w którym dobrze się czujesz i otaczają Cię życzliwi ludzie.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Najpierw nauka rysowania, później tatuowania! Ćwicz na sztucznej skórze, dopiero później na ludziach. Oczywiście, sztuczna skóra bardzo różni się od prawdziwej, ale przyzwyczaisz się do ciężaru i wibracji maszynki i później będzie Ci łatwiej. Znajdź studio, w którym będzie fajna atmosfera i życzliwi ludzie. Bądź wytrwała/y!