Tatuażysta z Kutno: Jestem samoukiem, aczkolwiek miałem dwu letnią przygodę z Akademią Sztuk Pięknych. Myślę że wykształcenie artystyczne nie jest niezbędne ale zdecydowanie pomaga.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Zacząłem dość dawno temu, jeszcze nie było rotarek ani kartridżu. Po swój pierwszy sprzęt pojechałem specjalnie na konwent do Krakowa.
- Tatuowałem z przerwami i różnym skutkiem (dziaranie w domu , odkrywanie koła na nowo). Jakieś 5-6 lat temu wróciłem do dziarania. Od rok prowadzę własną pracownię.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Dzień tatuatora jest bardzo długi. Moja praca pochłania mnie bez reszty. Jeśli mam wolną chwilę to uwielbiam majsterkować. Tworzę też własną markę Atom Step , buduje customowe kick-bike (hulajnogi).
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Prawdę powiedziawszy już nie pamiętam czy pierwszy tatuaż to był malutki tribal na nodze, czy od razu rzuciłem się na plecy kolegi.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Jestem samoukiem, aczkolwiek miałem dwu letnią przygodę z Akademią Sztuk Pięknych. Myślę że wykształcenie artystyczne nie jest niezbędne ale zdecydowanie pomaga.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Cierpliwość, samokrytyka i przede wszystkim umiejętność pracy z ludźmi.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Jasne że się zdarzyło. Nigdy nie robię tatuażu na siłę. Zawsze staram się tworzyć wspólnie z przyszłym właścicielem.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Jest wiele przeciwwskazań związanych z chorobami czy zmianami skórnymi. Jeśli ktoś nie jest w 100% zdecydowany na tatuaż też powinien się wstrzymać.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Najbardziej zwyczajnie udać się do osoby której tatuaże nam się podobają.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Wszystko co mnie otacza. Zwykła codzienność, ludzie.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Trendy jak to trendy cały czas się zmieniają. Realizm moim zdaniem jest zawsze aktualny. Na co dzień pracuje uniwersalnie. Od jakiegoś czasu pracuje nad własnym stylem który trywialnie nazywam oldschoolowym, dotworkiem. Uwielbiam kontur, symetrie i czerwone akcenty.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Zawsze śmieszyło mnie to pytanie jak będziemy wyglądać na starość z tatuażami. Na starość i tak już nie jesteśmy tacy apetyczni więc tatuaże mogą nam dodać tylko uroku. Poza tym życie trwa tu i teraz.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Uważam że tatuaż nie musi mieć znaczenia. Chwili obecnej jest to przede wszystkim ozdoba. Ma nam się przede wszystkim podobać.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Mój dzień zaczyna się klasycznie od kawy i papierosa. Pomimo tego że dzień pracy wygląda podobnie to ludzie którzy odwiedzają pracownię sprawiają że każdy dzień jest inny.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Nie uważam że tatuaż jest rewolucją, ponieważ ta forma ozdabiania ciała istnieje od bardzo dawna. W ostatnich latach rozwinął się bardzo sprzęt do tatuażu i style w jakich pracują artyści. Tatuaż ówcześnie jest na pewno ważnym elementem popkultury i sposobem wyrażania siebie.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Największym plusem jest to że pasja jest twoją pracą i stylem życia. Ja najbardziej uwielbiam sam proces tatuowania i ludzi. Świadomość tego że ktoś nosi twoje rysunki na ciele jest mega satysfakcjonujące. Mimo wszystko jest to praca siedząca czasem doskwiera ból pleców, brak ruchu i stres. Prowadząc studio dzień tak naprawdę nigdy się nie kończy.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Nie jestem właściwą osobą żeby komuś dawać rady. Trzeba być cierpliwym i angażować się bez reszty. Początki są bardzo trudne zwłaszcza jeśli do wszystkiego musimy dojść samemu.