Tatuażysta z Wrocław: Nie pobierałem, jestem pełnym samoukiem. Zresztą do tej pory się uczę i jeszcze długo będę. Jak wiele przykładów pokazuje, nie trzeba mieć takiego wykształcenia.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Zajmuję się tym 4 lata, tyle ile ma moje studio, przygoda z zawodem zaczęła się w tym studiu, jak i nauka i rozwój.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Jeśli chodzi o hobby, to mam ich naprawdę wiele. Przede wszystkim bawię się w MTB, spędzam sporo czasu na strzelnicy, czytam komiksy, odsłuchuje płyty ( głównie winyle, zbieram je od dziecka ) ew. czasem wracam do gitary.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Klasyka gatunku czyli napis „Never Give Up”.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Nie pobierałem, jestem pełnym samoukiem. Zresztą do tej pory się uczę i jeszcze długo będę. Jak wiele przykładów pokazuje, nie trzeba mieć takiego wykształcenia. Znam takich tatuatorów co projekt robią tylko przez tzw. sklejki, a wyciągają z nich tatuaże na najwyższym poziomie.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Być cierpliwym i kreatywnym
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Przynajmniej 5 razy w tygodniu komuś odmawiam. Z różnych powodów, od tego, że nie wykonuje danego stylu, po kwestie symboli jakich nie szanuje i pomysły, w których nie szło przetłumaczyć brak estetyki bądź możliwości wykonania w dany sposób.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Jest to już bardzo szeroki temat do rozmowy. By na to odpowiedzieć musiałbym wkleić regulamin mojego studia. W skrócie wszelkie problemy zdrowotne mogą być dużą przeszkodą w tatuażu (studia właśnie po to mają regulaminy i proszą by się z nimi zapoznać, bo właśnie tam jest wszystko wyjaśnione dokładnie tak byśmy mieli jasność-moja rada, czytać tak owe, ukrócicie sobie i komuś problemów). Odradziłbym tatuaże sobą niezdecydowanym, nie ma sensu robić tatuażu jak się nie jest pewnym co się chce mieć.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Przede wszystkim nie bazować na żadnych „spottet” itd. Ludzie zadają pytanie tam o tatuażystę, a inni się przekrzykują u kogo lepiej. Nikt nigdy nie zapyta tej osoby „a jakiego stylu poszukujesz ?”Macie Internet, możecie przeglądać studia i artystów dowoli, aż znajdziecie to co wam się podoba. Nie patrzcie na liczbę lików pod zdjęciem czy profilem. To, że zdjęcie pokazuje gołe dupy nie jest wyznacznikiem jakości. Patrzcie na wykonanie i estetykę pracy. Oglądajcie profile fb, instagram itp., do porzygu, aż stwierdzicie, że to jest to. Nie zamykajcie się. Wiele osób zrobi dziarkę u jednego tatuatora i już na zawsze zawiśnie na nim. Poszerzajcie swoje spectrum. I pamiętajcie, jest wielu zaje* artystów, którzy mają zaledwie 1k obserwujących na instagramie i nie potrzebują promować swojej sztuki poprzez goliznę.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Bardzo często ze snów, dzięki nim najczęściej znajduje rozwiązania bądź możliwość rozwinięcia swoich prac. Oczywiście dużą inspiracją i bazą referencji są dla mnie komiksy. Lubię oglądać prace i rozwiązania innych artystów. Prawda jest taka, że bazę inspiracji świat ma obecnie ogromną, nazywa się ona internetem.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Ciężko mi powiedzieć cokolwiek, bo jest ogrom stylistyk wykonywanych przez artystów i każda z nich ma swoje trendy i swoje ciągłe w nich zmiany. Po prostu wszystko się zmienia, czasem na lepsze, czasem na gorsze.
- Ja pracuje głownie w newschoolu, anime, cartoon i comics, chociaż dość często zdarza mi się też robić coś na bazie neotradycyjnej bądź oldscoolowej.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Nie jestem jeszcze stary, więc ciężko mi patrzeć na perspektywę czasu.
Na pewno będę miał na skórze jakąś nie opowiedzianą historię i to mi wystarczy.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Każdy tatuaż ma jakieś znaczenie, w końcu pokazują one nasze upodobania stylistyczne i tematyczne. Jak wybrać idealny wzór… Nie ma takiego, ale na pewno najlepsza opcja to przeszukać własną głowę pod względem tematyki, a internet pod względem stylu pracy.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- O matko, każdy dzień jest inny. Jedyne co się nie zmienia to postura kręgosłupa i jego ból.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Nie wiem, stereotypy dalej panują, a wręcz się odradzają. Ludzie dalej często myślą, że jak masz tatuaże to nie możesz mieć dobrego wykształcenia.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Plusy to na pewno brak rutyny w pracy oraz możliwość poznawania ciekawych ludzi.
- Podstawowe minusy to problemy zdrowotne oraz to, że każdy syf zwalany jest na tatuatora.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Jak już zaczniecie, to przed dotknięciem maszynki, skupcie się na higienie.
- Często ona kuleje, czego świadkiem byłem nie raz.
Jak już nauczycie się odruchów i zachowań zapewniających higienę, to ćwiczcie, ćwiczcie, ćwiczcie. Co równie ważne myślcie nad każdym planowanym działaniem. - Nie słuchajcie na początku waszej drogi pochwał, a skupcie się na krytyce (oczywiście tej konstruktywnej, a nie przypier* się). Mi na początku wszyscy mówili, że jest super „że to, że tamto” co bardzo spowolniło to mój rozwój, bo sam musiałem dojrzeć jakie popełniam błędu.