Tatuażysta z Brzeg: Od dziecka sztuka była dla mnie formą ucieczki z nieciekawego domu. Od 12 do 16 roku życia uczęszczałam na zajęcia z grafiki do jednego z moich obecnych autorytetów w dziedzinie sztuki – pana Andrzeja Sznejweisa.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Tatuowaniem zajmuje się około 8 lat. Moja przygoda z tatuażem zaczęła się nietypowo a droga do robienia dobrych prac była długa i pełna niespodzianek.
- Przypadek sprawił, że lokalny tatuator zobaczył moje grafiki i zasiał w mojej głowie pomysł zajęcia się tatuażem. Jednak minęło kilka lat zanim się za to zabrałam. Z momentem kiedy zaczęłam, wiedziałam, że tatuaż będzie częścią mojego życia. Wylałam hektolitry łez w poduszkę i zawsze byłam dla siebie najbardziej surowym sędziom. Sporo czasu upłynęło zanim zaczęłam się tym bawić i czerpać radość z własnych projektów i rozwiązań.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Po pierwsze jestem mamą i większość moich pasji dzielę z moją córką. Lubimy spędzać aktywnie czas, mamy swojego konia i kochamy kontakt z przyrodą.
- Lubimy też podróże, są one nieodłączną częścią mojego zawodowo – rodzinnego życia.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Niedawno miałam okazję go zakryć (Śmiech). Pierwszy tatuaż przyjął mój ówczesny chłopak – obecny mąż. Został wykonany w niezbyt sprzyjających warunkach.
- Była to kopia dużego i skompilowanego wzoru z internetu. Kalka zmyla mi się po 5 minutach, a cienie, które miały po wygojeniu być jaśniejsze – posadziłam tak solidnie, że całość wyglądała jak ciemno – szara kupa. We wrześniu 2019 rozpoczęłam projekt – TattooSeminar, podczas którego prowadziłam część związaną z coverami. Chcąc pokazać wszystkim uczestnikom moją długą drogę rozwoju – od samego początku do teraz – zdecydowałam się zakryć podczas seminariów swój pierwszy tatuaż (co nie było łatwe).
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Myślę, że nie jest to konieczne, ale wskazane. Nie każdy miał możliwość rozwijać się artystycznie jako dziecko, ale jako dorośli ludzie sami decydujemy o naszej drodze edukacji. Decydując się na zdobywanie wiedzy o sztuce, ułatwiamy sobie rozwój artystyczny. Wiele aspektów bardzo przyda nam się w pracy – chodzi mi przede wszystkim o kompozycję, kontrast, perspektywę i kochaną przeze mnie teorię barw.
- Od dziecka sztuka była dla mnie formą ucieczki z nieciekawego domu. Od 12 do 16 roku życia uczęszczałam na zajęcia z grafiki do jednego z moich obecnych autorytetów w dziedzinie sztuki – pana Andrzeja Sznejweisa – który zamiast skupiać się na technice i powielanych tematach, otwierał nam głowy i uczył wychodzić poza wszystkie szablony, oraz pobudzał wyobraźnię i kreatywność. Wielokrotnie uczestniczyłam też w ogniskach plastycznych i warsztatach rysunku.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Zaradność, samodzielność i niekończąca się pasja – moim zdaniem te cechy są najważniejsze. Nawet jeśli ktoś posiada wielki warsztat artystyczny a brakuje mu zajawki i zaradności, to może szybko stanąć w miejscu. W tej branży chodzi o wychodzenie poza wszelkie strefy komfortu w celu znalezienia własnej drogi – stylu, techniki, najlepszych dla siebie materiałów i sprzętu. Oczywiście wszystko jest kwestią treningu, uczymy się przecież przez całe życie. Znam wielu tatuatorów, którzy nigdy nie ukończyli żadnych artystycznych szkół a swoja przygodę rozpoczynali w mega nieprofesjonalnych studiach, lub w domu. Dzięki ich uporowi, pasji i zaradności nie tylko tatuują na światowym poziomie, ale również cudownie rysują, projektują i nieustannie się rozwijają.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tatuator ma za zadanie edukować swoich klientów. Niezależnie od wielkości tatuażu powinniśmy do klienta zawsze podchodzić z szacunkiem – wtedy zazwyczaj działa to w obie strony. Klient, któremu poświecimy czas jest w stanie nam zaufać. Zdarza się jednak, że spotykamy ludzi mających swoją wizję, która jest sprzeczna nie tylko z naszym warsztatem, ale również z systemem naszych wartości. Kiedy widzę, że tak się dzieje i nie jestem w stanie spełnić wyobrażeń klienta wolę powiedzieć „nie” i spać spokojnie. Do tego również mamy prawo.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Po pierwsze wiek – uważam, ze do tatuażu powinno się dojrzeć. 18 lat to absolutne minimum. Kolejnym punktem są choroby wrodzone, nabyte, bądź problemy skórne nie do przeskoczenia. Zawsze kiedy mam wątpliwości związane z tym czy tatuaż wykonać, czy nie – konsultujemy je z lekarzem specjalistom. Dzięki temu sama poszerzam swoja wiedzę na ten temat, a klient czuje się bezpiecznie.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Czasami mam wrażenie, ze dopiero jak popełnimy błąd i nosimy na skórze coś z czego nie jesteśmy zadowoleni to zaczynamy świadomie zastanawiać się nad doborem kolejnego artysty. Dziś tatuaż jest ogólnodostępny i wykonuje go bardzo wiele osób.
- Kiedy chcemy mieć ten pierwszy – to albo spędzamy wiele czasu nad szukaniem inspiracji i artysty, albo chcemy zrobić go tu i teraz. Dochodzi do tego aspekt finansowy.
- Kiedy wiemy jaki motyw nas interesuje kluczem do sukcesu jest znalezienie tatuatora, sprawdzenie jego portfolio, oraz opinii o nim i studiu w którym pracuje. Celowo pisze studiu – uważam, ze tatuaże powinno wykonywać się tylko i wyłącznie w sterylnych warunkach jakie zapewni nam profesjonalne studio tatuażu. Kolejnym krokiem jest kontakt z potencjalnym studiem (nie każdy tatuator kontaktuje się sam z klientami). Jeżeli już znajdziemy wyjątkową osobę, która będzie w stanie zrealizować nasz pomysł – trzeba dać sobie trochę czasu i możliwość uzbierania odpowiedniego budżetu, oraz pozostać otwartym na wskazówki i propozycje tatuatora.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Inspirują mnie przed wszystkim inni artyści. Często kiedy czuje, ze stanęłam w miejscu rozmowy ze znajomymi z branży pomagają. Największego kopa daje mi możliwość obserwacji jak rozwijają się inni. Jak wychodzą poza standardy, kombinują ze stylami. To mnie bardzo nakręca, pokazuje, że taki rozwój wciąż jest możliwy, że znalezienie swojego stylu i rozwijanie go zależy tylko od nas samych.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Aktualnych trendów jest tak wiele, że staram się je na spokojnie obserwować, ale nie kombinuje z moim stylem po to żeby się w nie wcisnąć i na 2 min być gdzieś na topie. Głęboko wierzę w to, że jeśli skupię się na tym co robię dobrze, podejdę z zaangażowaniem i kreatywnością nawet do najbardziej oklepanego tematu na świecie – to jestem w stanie zrobić go w sposób wyjątkowy. Lubię słuchać historii klientów i wcielać je w życie po swojemu. Zajmuję się realizmem, a dokładniej – jest on główną częścią moich prac. Czasami dodaje elementy graficzne.
- Nie stawiam sobie granic.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Na starość każdy z nas staje się mniej atrakcyjny fizycznie. Skóra traci elastyczność i tego efektu się nie odwróci, możemy go tylko nieco opóźnić dbając o siebie. Myślę, że jako babcia, nie będę myślała o tym jak prezentują się moje tatuaże, tylko cieszyła się każdym momentem (Śmiech).
- Jeśli ktoś obawia się o wygląd tatuaży na starość nie musi ich robić. Ta forma sztuki nie jest dla każdego.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Dla jednych tatuaż ma symboliczne znaczenie , lub wartość kolekcjonerską, dla innych jest formą wyrażenia siebie. Są też Ci, dla których tatuaż to zachcianka.
- To kwestia bardzo indywidualna i nie musimy z tym walczyć. Idealnym wzorem powinien zająć się wybrany przez nas artysta – na podstawie wszystkich informacji i referencji, które mu dostarczymy. Kluczem jest oczywiście dobór tatuatora. Ale o tym już pisałam wcześniej (Śmiech).
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Ilu tatuatorów – tyle scenariuszy. To co widzę odnośnie mojej własnej osoby (obserwacja z kwarantanny) to fakt, ze im mniej mam czasu – tym bardziej jestem produktywna (Śmiech). Pracuję we wszystkie dni robocze i to jak wygląda mój dzień zależny od tego czy jestem w domu i pracuje w moim studiu, czy jestem na guest spocie (a tu co inne studio, to inny plan dnia, godziny otwarcia, towarzystwo itd.). Tak jak większość ludzi wstaję , szykuję się, jem, idę do pracy, jeśli jestem w domu – to ogarniam córkę, psy i zawsze jestem spóźniona. Z momentem kiedy wchodzę do studia czas staje w miejscu i przestaję go liczyć. Po powrocie do domu zajmuje się życiem rodzinnym i zwykłymi obowiązkami. Podczas wyjazdów pracuje do momentu kiedy czuje, ze tracę jakość. Często do 1-2 w nocy. Kiedy jestem u siebie, staram się kończyć w granicach 18-19 (często nie idzie to zgodnie z moim planem, ale tak to wygląda kiedy praca związana jest z pasją i ambicją). Dla równowagi w trakcie tygodnia mam również krótsze sesje, a kiedy wracam z wyjazdów planuje więcej wolnych dni – dla rodziny.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Dziś tatuaż jest bardziej elementem obecnej kultury. Nie wzbudza już bardzo negatywnych odczuć, podejście ludzi się zmienia.
- Czy tatuaż jest rewolucją? Myślę, że w pewnym sensie jest częścią wielkiej rewolucji społecznej, przez którą obecnie przechodzimy. Jestem dzieckiem lat 90 i sama przestaje już nadążać za obecnymi trendami. Często mam też wrażenie, że chciałabym się cofnąć w czasie choćby na chwile.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- To znów zależy od osoby i sposobu w jaki pracuje. Dla mnie w każdym plusie jest minus, np: robię to co na prawdę lubię i mogę się w tym rozwijać = poświęcam na to znacznie więcej czasu niż pracując na normalny etat i muszę szukać kompromisów, aby połączyć pracę z życiem prywatnym.
- Zarabiam bardzo dobre pieniądze = jestem samo zatrudniona i w zależności od tego ile pracuję – tyle zarabiam. Jeśli jadę na urlop, bądź jestem chora, lub w przypadku obecnej pandemii – moje życie zależy od gospodarności i tego jak zarządzam finansami. Wielkim plusem jest możliwość podróży i poznawania wielu ciekawych ludzi, którzy stale poszerzają moje horyzonty. Minusem: rozterki artysty, momenty poczucia, że stanęłam w miejscu i niekończący się głód samorozwoju.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Podejdźcie do tematu z szacunkiem, poznajcie korzenie. Skupcie się najpierw na aspekcie bezpieczeństwa i higieny. Nie poddawajcie się i uczcie się na każdym błędzie – inwestujcie w edukacje, po to żeby się rozwijać a nie zostawać w wygodnym miejscu. Rysujcie i cieszcie się tym.
- Jeśli już na poważnie wejdziecie w rolę tatuatora – zadbajcie o swoja firmę i zatrudnienie jak należy – nigdy nie odkładajcie tego na ostatnią chwile.