Tatuażysta z Kraków: Kilka dni po kupieniu maszynki podczas małej domówki na pięknie owiniętym folią stole w salonie zrobiłam przyjacielowi mojego chłopaka bojówkarza rzucającego bukietem kwiatów Banksy’ego.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Sztuką tatuażu zaczęłam interesować się podczas studiów. Na ostatnim roku poznałam mojego obecnego narzeczonego, który już wtedy miał kilka tatuaży. To on zmotywował mnie do działania. Na początku uprosiłam właściciela jednego ze studiów tatuażu żebym, w zamian za pomoc w sprzątaniu, mogła podglądać artystów przy pracy. Wtedy jeszcze nie wiedziałam na co patrzeć, nie miałam maszynki w rękach, starałam się rysować projekty, które w większości nie nadawały się do wykonania na skórze, ale była to dla mnie ogromna lekcja. Po kilku miesiącach za stypendium kupiłam mój pierwszy sprzęt. Spłukałam się do zera ale to była najlepsza decyzja w moim życiu. To był koniec listopada 2016 roku. W maju 2017 byłam już pod skrzydłami Rafała z Chawran Tattoo w Tarnowie. Tam to dopiero wszystko się zaczęło. Tutaj nauczyłam się wszystkiego od początku o sztuce tatuażu, o projektowaniu i przede wszystkim o pracy z klientem. Gdybym tam nie trafiła i gdyby Oni we mnie nie uwierzyli to najprawdopodobniej nie byłabym w tym miejscu w którym teraz jestem.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Do niedawna nie miałam zbyt wiele czasu poza projektowaniem i tatuowaniem, dlatego każdą wolną chwilę spędzałam z rodziną i relaksowałam się malując.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Kilka dni po kupieniu maszynki podczas małej domówki na pięknie owiniętym folią stole w salonie zrobiłam przyjacielowi mojego chłopaka bojówkarza rzucającego bukietem kwiatów Banksy’ego. Bardzo jestem mu wdzięczna, że był spokojniejszy ode mnie i że mnie dopingował. Tatuaż na szczęście ma się lepiej niż przypuszczaliśmy haha
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Przed studiami uczęszczałam na lekcje w szkole rysunku TOTU w Krakowie. Przed samymi egzaminami wstępnymi wzięłam udział w miesięcznym maratonie podczas którego przygotowałam teczkę potrzebną do rekrutacji. Skończyłam wzornictwo w tarnowskiej PWSZ gdzie miałam wspaniałego nauczyciela rysunku Pana dr. Romana Fleszara. To on nauczył mnie wielu zasad, których echo mam w głowie, jak np. “jak wszystko ważne to nic nie ważne”. Wykształcenie projektowe na pewno bardzo mi ułatwiło początki w zawodzie tatuażysty, ale nie wydaje mi się ono priorytetem. Znam kilku artystów którzy nie potrzebowali tego aby osiągnąć wysoki poziom i wciąż się rozwijają. Uważam jednak, że warsztat rysunku lub malarstwa jest bardzo ważny przed wzięciem maszynki do ręki. Ale do tego wystarczy cierpliwość, ciekawość i zaangażowanie, nie potrzeba studiów.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Różne cechy przyciągają innych klientów, ale według mnie każdy z nas powinien być przede wszystkim uczciwy.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak, jeśli wiedziałam, że tatuaż będzie wyglądał po prostu źle, kiedy motyw był oklepany lub kiedy stylistyka wykraczała poza moje umiejętności.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu doradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- “Dmuchając na zimne” jest wiele przeciwwskazań do wykonania tatuażu. W każdym studiu przed wykonaniem tatuażu powinniśmy wypełnić umowę, w której zawarte są pytania dotyczące naszego stanu zdrowia, pełnoletności. Wykonanie tatuażu odradziłabym przede wszystkim osobom niezdecydowanym. Kiedy nie jesteś pewien wzoru, miejsca czy zaufania do artysty to lepiej jeszcze raz przemyśleć, żeby później nie żałować, ale też dlatego żeby nie denerwować się i miło wspominać sam proces tatuowania.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Przede wszystkim sprawdzić portfolio. Najlepiej też zobaczyć jak wyglądają jego prace po wygojeniu. Unikać jak ognia jeśli odpisze “jasne, wykonam Ci dokładnie taki sam tatuaż jaki mi wysłałeś”. Jeśli nie wiemy kto mógłby najlepiej wykonać tatuaż, który sobie wymarzyliśmy, jest to np. nasz pierwszy tatuaż i nie wiemy jak się do tego zabrać, to dobrze jest znaleźć studio w którym pracują artyści w różnych stylistykach i zapytać czy któryś z nich czuje się dobrze w takich pracach. Wydaje mi się, że najczęstszym błędem w wyborze tatuażysty jest to, że wydaje się, że jeśli tatuaż ma być malutki, czy ma być to napis lub same proste linie, to że każdy da radę to zrobić. Takie tatuaże najczęściej zakrywałam.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Staram się nie zamykać na jeden temat. Inspiruje mnie sztuka, natura, muzyka, ludzie, ale chyba od zawsze przewija się u mnie secesja. Graficzne obrazy których ozdobność wynika z formy. Kiedy brakuje mi inspiracji wtedy staram się odpocząć, oderwać, zająć czymś innym i wrócić z czystą głową. Motywacja to najlepsza inspiracja.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Mówiąc o tatuażu nie chce myśleć w kategoriach trendów, bo trendy przemijają. To piękne, że można zaobserwować wiele stylów, że każdy z tatuażystów dostając ten sam rzeczownik zinterpretuje go inaczej. Scena tatuażu jest tak rozmaita dzięki temu, że ludzie otwarci są na nowe oryginalne projekty i wykonania.
- Pracuje w dotworku, realistycznym i graficznym. Cały czas staram się rozwijać. Trzymam się tego, że najpierw muszę nauczyć się wszystkiego żeby później wybrać w czym czuje się najlepiej. Jeszcze wiele przede mną i cieszę się, że mogę robić różne rzeczy i powoli doskonalić swoje umiejętności.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Cieszę się, że moje tatuaże będą ze mną do końca życia. Mam nadzieję, że moi klienci myślą tak samo.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Tatuaż może być sentymentalny, zabawny, po prostu ładny. Ważne żeby pasował do nas i nie zaprzeczał naszym wartością.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Wstajesz w poniedziałek a tu już sobota haha a tak serio to kawa, rozłożenie stanowiska, rozmowa z klientem, projekt, tatuowanie, kawa, może jakiś obiad międzyczasie, kawa, powrót do domu i przygotowywanie do projektu na kolejny dzień. Tak mniej więcej 😀
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Myślę, że z biegiem wielu lat tatuaż stopniowo rozwijał się i dlatego rewolucja to za duże słowo. Nie potrafię odnieść się do stereotypów ponieważ na co dzień otaczam się ludźmi, którzy pod względem tej estetyki są podobni do mnie, mają tatuaże, a osobiście nie spotkałam się z przykrymi stereotypami w związku z moimi tatuażami od osób, których zdanie do mnie w jakikolwiek sposób dociera.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Największym plusem jest brak monotonii, brak limitu rozwoju i kontakt z ludźmi. Przez codzienne poznawanie nowych ludzi, spędzanie z nimi kilku godzin i rozmawianie można się wiele nauczyć. Minusem jest to, że czas płynie szybko kiedy praca to przyjemność.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Tatuowanie to nie tylko praca. Nie da się też tego robić hobbystycznie. Jeśli chce się być dobrym trzeba dużo pracować nad samym sobą, trzeba to naprawdę kochać i po prostu w to wejść całym sobą, być w tym, nie bywać.