Tatuażysta z Bielsko-Biała: Nie pobierałem żadnych lekcji rysunku, nawet na lekcjach plastyki w podstawówce nie słuchałem i nie wykonywałem zadań na lekcji wolałem siedzieć w ostatniej ławce i rysować swoje rzeczy na ostatnich stronach zeszytów.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Od dziecka lubiłem rysować nigdy nie myślałem o tatuażu, mimo to dużo osób mi powtarzało żę robię fajne wzorki na tatuaże między innymi nauczycielka od plastyki, oczywiście od małego tatuaże mi się podobały lecz nigdy nie myślałem o wykonywaniu ich, zawsze ktoś mi to powtarzał ale nigdy jakoś tego nie słuchałem i wolałem sobie po prostu rysować do szuflady, w 2009r. Wpadł do mnie znajomy mieliśmy coś porobić z jego komputerem, on miał już wytatuowane całe ręce ale nigdy jego nie pytałem o te tatuaże kiedy je robił czy gdzie, oczywiście na biurku było pełno moich rysunków i jakiś szkiców, widząc to stwierdził że powinienem mu zrobić dziarkę że kiedyś zakupił jakieś tam chińskie maszynki żeby zrobić sobie parę dziarek, tyle lat gdzieś było mi to powtarzane więc stwierdziłem ‘no dobra’ najpierw zacząłem tatuować siebie później jego, po pewnym czasie zaczęły się zgłaszać inne osoby na tatuaż z firmy w której pracowałem, wtedy tatuowałem jedną osobę na parę miesięcy, bardziej poważnie zacząłem tatuować gdzieś od 2012r. Częściej trafiał się klient, więc od tego czasu liczę ile lat już tatuuje.
w 2014r. rozpocząłem już prace w studio.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Zdarza się czasami ciężki klient, po którym muszę się trochę odstresować i wyciszyć, wtedy uciekam do samochodu coś pogrzebać lub chociażby się przejechać np na myjnie, motoryzacja to moja druga pasja zaraz po tatuowaniu, wszystko w nadmiarze potrafi frustrować, naprawdę uwielbiam tatuować ale nawet to potrafi mnie czasami zmęczyć dlatego jak mam tylko chwile wolnego czasu to coś sobie tam dłubie przy samochodzie, ale działa to też w drugą stronę że dłubanie w aucie mnie już denerwuje to wtedy uciekam do projektowania tatuaży lub malowania/rysowania choć to się akurat rzadko zdarza (śmiech).
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwsza 'DZIARA’ która zrobiłem była oczywiście na sobie dokładnie na udzie, jest to trybal bo na czym najlepiej poćwiczyć jak nie na trybalu (śmiech), częściowo już jest zakryty innym tatuażem, mimo iż był to mój pierwszy tatuaż który wykonałem nie mam do niego jakiegoś sentymentu, bardziej było to poświecenie kawałka skóry aby obyć się z maszynką, a że tą maszynką była cewka więc trzeba było ja umieć ustawić to też trzeba było mieć kawałek skóry aby sprawdzać różne ustawienia, wiem że można było ćwiczyć na świńskiej lub sztucznej skórze ale na tamten moment uważałem że ludzkiej skóry tak naprawdę nic nie zastąpi.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Nie pobierałem żadnych lekcji rysunku, nawet na lekcjach plastyki w podstawówce nie słuchałem i nie wykonywałem zadań na lekcji wolałem siedzieć w ostatniej ławce i rysować swoje rzeczy na ostatnich stronach zeszytów, zawsze miałem zamiłowanie do rysowania, choć to dziwne bo nie należę do cierpliwych osób a w rysunku i malarstwie cierpliwość to podstawa, jednak w każdej wolnej chwili rysowałem, uważam że nie trzeba mieć wykształcenia artystycznego aby zostać tatuażystą, oczywiście wykształcenie artystyczne pomaga w tym wszystkim ale nie jest ono niezbędne, znam wiele tatuażystów, którzy nie maja żadnej szkoły artystycznej a tworzą niesamowite prace które niejednokrotnie są nagradzane na różnorakich festiwalach tatuażu, w tym zawodzie najważniejsza jest pasja i determinacja niż sama szkoła.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Przede wszystkim cierpliwy….i spokojny ja akurat nie jestem ani cierpliwy ani spokojny a jednak już od 8 lat tatuuje lecz uważam gdybym miał te cechy było by mi o wiele prościej w tym zawodzie.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- W tatuażu musi Ci się podobać to co wykonujesz w innym wypadku nie zrobisz tego w 100% dobrze miałem już kilka sytuacji że zrobiłem coś co nie do końca mi się podobało lub nie odpowiadało mi i nie jestem w 100% zadowolony z tych prac, jeżeli ja się nie czuje w tej tematyce dobrze wole odesłać klienta do innego tatuatora lub innego studia gdzie wiem że ktoś wykona tą prace dobrze a na pewno zdecydowanie lepiej ode mnie.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Zdecydowanie odradziłbym wykonania tatuażu osobie nie zdecydowanej, która jest podyktowana presją otoczenia i mediów społecznościowych, często spotykam się z sytuacją gdzie klient przynosi zdjęcie swojego idola, który posiada tatuaż w danym miejscu i on chce identyczny w tym samym miejscu, chce dokładna kopie tego tatuażu w takich właśnie sytuacjach odmawiam wykonania lub staram się wytłumaczyć że nie w ten sposób powinniśmy dobierać tatuaż dla siebie, oczywiście jak najbardziej można się inspirować takim tatuażem ale na pewno nie powinniśmy go kopiować kropka w kropkę.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Zdecydowanie powinny nam się podobać prace danego tatuatora, często klienci nie patrzą na prace danego tatuatora, tak samo często zdarza mi się klient który widzi że nie tatuuje w danym stylu ale i tak chce wykonać tatuaż u mnie choć pomysł, który mi przedstawia jak całkowicie w innym klimacie niż to czym się zajmuję wtedy staram się mu wytłumaczyć że powinien znaleźć tatuatora który wykona to w sposób, który klient sobie tego życzy niestety jest jeszcze mała świadomość ludzi różnicy miedzy stylami tatuażu.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Staram się czerpać inspiracje z wszystkiego co mnie otacza, ale najczęściej z filmów i gier
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Tatuaż sam w sobie jest trendem, który jednak nigdy się nie kończy więc w sumie można już stwierdzić że to lifestyle, ale jakie są konkretne ciężko mi powiedzieć ja tatuuje w stylu Realistic B&G, najwięcej stron i profili w tej tematyce obserwuje, ciężko mi powiedzieć czy jest aktualnie jakiś trend, sporo część osób twierdziło że łapacze snów, znaczki nie skończoności są trendem, który jednak nadal trwa i się nie kończy.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Jak w każdej dziedzinie są zwolennicy i przeciwnicy, dla mnie jeżeli tatuaż jest dobrze wykonany i ładnie to i będzie ładny za 40 lat, to już mi się wydaje kwestia indywidualna każdej osoby, jeżeli ktoś chce tatuaż i ma akurat taki dylemat to tak naprawdę ta osoba nie wie czy na pewno chce ten tatuaż, oczywiście trzeba brać pod uwagę co sobie tatuujemy i jak ten tatuaż będzie wyglądał jak będziemy starsi.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Uważam że tatuaż przede wszystkim powinien być ładny, jak ma jeszcze dla nas znaczenie to już mamy idealne połączenie co nam z tatuażu który ma dla nas znaczenie jeżeli nas oszpeca, Tatuaż jest nazywany ozdabianiem ciała i tak powinno się go traktować, żeby dobrze dobrać wzór znajdźmy tatuatora którego prace nam się podobają następnie przynieśmy mu pomysł który ma znaczenie dla nas i takim sposobem możemy stać się posiadaczami tatuażu który ma dla nas znaczenie a jednocześnie jest ładny.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Po porannej kawie która pije już w studio oczekuje na klienta z którym wykonuje wspólnie projekt, wtedy idealnie dopasowujemy wzór do potrzeb klienta, resztę dnia zazwyczaj do wieczora jest zarezerwowane na przeniesienie wcześniej przygotowanego wzoru na skórę, w miedzy czasie na przerwie obiad wieczorem powrót do domu, chwila na chill i do spania żeby być wypoczętym na kolejny dzień.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje Stereotypy?
- Świat tatuażu co jakiś czas ma swoja rewolucje, całkiem niedawno tatuaż nie był kojarzony z czymś ładnym ludzie tatuowali sobie małe wzorki które miały dla nich jakieś znaczenie i nie były zbyt estetyczne, często były zabliźnione, rozlane, krzywe. Można powiedzieć że od kilkunastu lat tatuaż przeżył rewolucje estetyczną, mamy coraz więcej artystów którzy naprawdę tworzą dzieła sztuki na ciele nie są to tylko znaczki z jakimś tam znaczeniem dla posiadacza ale są również dziełem sztuki, pięknym obrazem na kawałku skóry, zarówno coraz więcej jest konwencji tatuażu na których można zobaczyć tych artystów jak tworzą sztukę na ciele, jest to teraz bardziej spopularyzowane niż kiedyś ciężko mi się wypowiadać na ten temat ponieważ moja przygoda z tatuażem zaczęła się dużo dawniej niż rewolucja estetyczna tatuażu.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Jesteśmy freelancerami sami sobie organizujemy czas pracy nie mamy sztywno ustalonych dni i godzin,pracujemy tyle ile chcemy, w tym zawodzie mamy duża możliwość podróżowania po świecie na guestspoty i konwencje poznajemy sporo osób co daje nam szanse rozwijać się dalej.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Nie poddawać się i dążyć do celu.