Tatuażysta z Wrocław: Od dziecka uczęszczałam na koła plastyczne, kursy. Rysowałam kiedy mogłam i ile mogłam – to było moje główne hobby od zawsze.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Tatuażem interesowałam się na długo przed tym, zanim zaczęłam tatuować. Pierwsze kroki z tatuażem stawiałam w swoim rodzinnym mieście, Świnoujściu. Po dość krótkim czasie przeprowadziłam się do Szczecina, gdzie szkoliłam warsztat pod okiem doświadczonego tatuatora o pseudonimie Marianos Tattoo w nieistniejącym już studio Tattoo House. Z Marianem mamy kontakt do dziś, obydwoje pracujemy w obecnej chwili w tym samym mieście, Wrocławiu. Dobrze wspominam ten czas, choć było to dobre 4 lata temu. Tatuuję niecałe 7 lat.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Przede wszystkim większość dnia pochłania mi praca, tatuowanie. Wolnego czasu nie zostaje na tyle dużo, żeby realizować większe pomysły, czy inicjatywy. Od dłuższego czasu szukam balansu, staram się optymalizować pracę i zarządzać czasem w sposób bardziej zrównoważony. Jeżeli chodzi o pasję, to jest nią zdecydowanie snowboard! W górach czuję się wolna, szczęśliwa. Ruch i wysiłek fizyczny potrzebny do jazdy na desce jest naprawdę spory, wyzwala masę endorfin! Praca tatuatorki to głównie praca siedząca, więc taka forma odskoczni od codzienności jest mi bardzo potrzebna. W wolnych chwilach, wieczorami, zajmuję się szyciem i malowaniem.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż, który zrobiłam to gołąb, który miał być krukiem (śmiech). Na szczęście, po latach robię już bardziej kruki, niż gołębie.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Tak, pobierałam. Od dziecka uczęszczałam na koła plastyczne, kursy. Rysowałam kiedy mogłam i ile mogłam – to było moje główne hobby od zawsze. Studia w prywatnej szkole policealnej na kierunku Projektowanie Wnętrz w Szczecinie również przyczyniły się do przełożenia wiedzy o projektowaniu, konstrukcji, czy kompozycji tworzonych obiektów na moje tatuaże. Oczywiście, że nie trzeba mieć takiego wykształcenia. Tytuł naukowy sam w sobie nie zrobi z nas dobrych artystów. Uważam, że przede wszystkim należy mieć dobrą wyobraźnię przestrzenną, świadomość anatomii ciała i jego kształtu, oraz wiedzę z zakresu rysunku, żeby dobrze realizować projekty.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- CIERPLIWOŚĆ, ale również sumienność, zaangażowanie i nieustanne samodoskonalenie warsztatu pracy. Ogłada i kultura osobista są równie cenne w tym zawodzie, a przede wszystkim umiejętność znalezienia wspólnego języka z klientem, wyrozumiałość.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak, na pewnym etapie nawet dość często. Nie jest to bezpośrednio związane z klientami i ich oczekiwaniami. Ich pomysły nie są złe. Chodzi tu o świadomą pracę i wyznaczanie swoich ścieżek w tatuażu, szukanie własnych form i rozwiązań.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Jeżeli stan zdrowia klientki budzi niepokój, wówczas stanowczo odmawiamy wykonania tatuażu. Generalnie istnieje cała masa przeciwwskazań, jak m.in. ciąża / karmienie piersią, choroby skóry, choroby zakaźne, etc., które podane są szeroko do ogólnej świadomości klientów, nie ma sensu ich wszystkich tu wymieniać. W trakcie konsultacji, jak i przed samym tatuażem klientki otrzymują od nas informacje o przeciwwskazaniach, przeprowadzany jest z nimi wywiad odnośnie wszystkich negatywnych przesłanek do realizacji zaplanowanej pracy. Dopiero po tym przystępujemy do wykonania tatuażu.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Przede wszystkim trzeba określić swoje oczekiwania związane z tatuażem i zrozumieć motywacje, które nami kierują. Dzięki temu łatwiej będzie sprecyzować styl, po którym chcemy się poruszać. Po tych działaniach droga do wyboru tatuatora staje się o wiele prostsza – zawężamy grono artystów, którzy realizują prace w konkretnym stylu, szukamy formy, kreski, która najbardziej nam odpowiada. Dobrze jest przebrnąć przez wiele galerii, portfolio artystów, poświęcić na to trochę czasu – żeby mieć punkt odniesieniu. Dzięki temu poszerzymy również swoją świadomość tatuażu, ogromu styli i kreacji w nim zawartych.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Inspiracje czerpię z różnych zakątków sztuki. Szukam form, struktur, paternów, technik, światła. Oglądam obrazy, rzeźby, architekturę. Uważnie przyglądam się przyrodzie.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Nie śledzę trendów w tatuażu, skupiam się na swojej robocie.
- Tatuuję głównie w stylu neotradycyjnym, choć nie boję się mieszać technik. W moich pracach można odnaleźć również sporo elementów new schoolowych.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- W dobie globalnego ocieplenia nie ma co się o to martwić (śmiech).
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Każdy wybiera wzory w zgodzie z własnym ja. Jedni w tatuażu szukają realizacji ich własnych, ukrytych znaczeń, skojarzeń, czy pragnień, drudzy wybierają po prostu ładne obrazki. Jeszcze inni łączą te dwie sprawy. Nie ma na to reguły.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Kawa. I praca. I kawa. Praca. Znowu praca i jeszcze praca, potem kawa i jeszcze trochę pracy. Na końcu zdjęcia i instagram. I znowu praca. No i kawaa! (Śmiech)
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- To nie tatuaże przełamują stereotypy, tylko ludzie, którzy je noszą. Tatuaż nie powstał w krajach pierwszego świata w XXI w., a jedynie pojawił się jako nowa forma wyrazu i stał się częścią popkultury, to wszystko.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Robię to co lubię, żeby nie powiedzieć to, co kocham. Dla mnie jest to sednem tej profesji. Jeżeli to kochasz, łatwo się w tym zatracić. Projektowanie, tatuowanie, prowadzenie studio, realizacja moich guest spotów, jak i zaproszonych gości pochłania dużo czasu i całkowicie zajmuje głowę, przez co często zapominam mieć życie prywatne.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Dużo pracujcie, bądźcie wytrwali. Dbajcie o higienę.