Tatuażysta z Kraków: Na szczęście przed tym jak wziąłem sprzęt do tatuażu w ręce miałem ze sobą dobrych kilka lat nauki w szkole artystycznej oraz studia wyższe architektoniczne gdzie w ten bądź inny sposób zdobywałem wiedzę artystyczną.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Cała ta historia ma początek w 2016 r. Nie da się powiedzieć, że to był jakiś spontan bo była to konkretna i przemyślana decyzja. Chciałem przekierować wiedzę teoretyczną dotyczącą sztuki i rysowania bezpośrednio w kierunku Tatuażu. W tamtym momencie kończyłem studia architektoniczne lecz miałem świadomość tego, że to nie jest to ten kierunek w którym widzę perspektywy dla siebie. Nie mogę powiedzieć że początki były łatwe. Dobrze pamiętam te czasy kiedy brakowało pieniędzy banalnie na czynsz i jedzenie, a wszystko co zarabiałem -wydawałem na lepszy sprzęt i promowanie się. Można powiedzieć ze stanąłem na nogi dopiero wtedy jak odnalazłem styl w którym pracuje obecnie, czyli ten w którym w końcu czuje się maksymalnie swobodnie, a każda spędzona godzina pracy przynosi maksymalną ilość satysfakcji.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Do największego hobby mogę zaliczyć założenie Black Mood Studio w 2018 r. zarządzanie oraz utrzymanie studia tatuażu wiąże się z ogromną i nieustanną pracą oraz rozwojem osobistym którego nie ma granic. W wolnej chwili uwielbiam uprawiać sport. Do takowych zaliczam regularną siłownie i ściankę wspinaczkową. Również raz na jakiś czas poświęcam czas na to by postrzelać z łuku lub zagrać w paintball. Od jakiegoś czasu odkryłem w sobie zamiłowanie do motoryzacji na czterech kołach. Nie mówię ze sprzedam swój motocykl ale rozważam konkretne poszerzenie garażu o kilka jednostek
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Była to korekcja starego tatuażu. Gość już miał na sobie tatuaż jaszczurki na nadgarstku, a ja miałem za zadanie tylko ją odświeżyć dodając wypełnienie i kontury. Rzecz jasna nie wyszło to tak fajnie jak ja sobie to wyobrażałem i zamiast jaszczurki wyszedł mi jakiś gekon, ale klient pozostał zadowolony a ja miałem tonę tematów do przemyślenia
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Na szczęście przed tym jak wziąłem sprzęt do tatuażu w ręce miałem ze sobą dobrych kilka lat nauki w szkole artystycznej oraz studia wyższe architektoniczne gdzie w ten bądź inny sposób zdobywałem wiedzę artystyczną. Lecz znam sporo naprawdę dobrych artystów którzy nie mając ze sobą zaplecza teoretycznego tworzą niesamowite prace. Biorąc to pod uwagę dość ciężko da się stwierdzić jednoznacznie czy te studia są niezbędne. Mogę powiedzieć że ich obecność zdecydowanie ułatwia życie tatuatora na każdym etapie jego pracy.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Myślę że cierpliwość do siebie i do ludzi. Zdecydowanie warto się uzbroić w pewność siebie. Może wydawać się że cały świat jest przeciwko tobie, a tak nie jest, a wszystkie granice są tylko i wyłącznie w twojej głowie. Także przyda się chęć do nauki. W tej branży ważne jest to by nie stać na miejscu. Świat sztuki jest dość płynny i dynamicznie zmieniający swoje kierunki. „Pasywny rozwój” zdecydowanie nie jest odpowiednią strategią.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Jest to dość rzadkie zjawisko z uwagi na to że mam dość specyficzny styl na który najczęściej przychodzi konkretny klient który dobrze wie czego chce. Lecz zawsze pozostawiam sobie możliwość wyboru oraz selekcji najciekawszych projektów do realizacji. Jeśli pomysł klienta nie odpowiada mojej stylistyce pracy bądź osoba nie podziela ze mną wizji tego projektu to po prostu przekierowuje ją do innego artysty którego ręka będzie bardziej odpowiednia do wizji klienta.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Przeszkodą może być wiek bądź zbyt impulsywne podjęcie decyzji co do wykonania tatuażu. Na szczęście każdy z tych aspektów jest filtrowany poprzez regulamin studia albo odległe terminu w kalendarzu . Koniecznie odradzam wykonanie tatuaży osobom niezdecydowanym bądź tym którzy chcą na nim zaoszczędzić. Uważam że jak obecnie nie stać cię na wymarzony tatuaż to znaczy że nie jest to odpowiedni moment w twoim życiu.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Uważam że wybierać tatuażystę należy bardziej precyzyjnie niż drugą połówkę.
- Pomiędzy dziełem tatuatora a tobą ma się pojawić chemia, aby dosłownie każda praca była powalająco idealna dla ciebie. Dopiero wtedy to świadczy o tym, że ręka artysty jest najbardziej odpowiednia dla ciebie.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Bardzo inspirująco postrzegam ludzką anatomię i ciało samo w sobie. Jest w tym jakaś magia, naturalne piękno do którego zawsze dążyć w swoich pracach. Również inspiracją dla mnie są otaczające nas formy w przyrodzie oraz w architekturze.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Ciężko mówić o aktualnych trendach iż tak naprawdę wszystkie one już zostały wyznaczone długo przed nami, a my tylko idziemy zgodnie z planem. Na jednym ze swoich seminariów Pokras Lompas pięknie ujął obecną sytuację w świecie sztuki: „Jak chcesz iść zgodnie z trendem to stwórz go sam”
- Swoją technikę tatuażu mogę określić jako „Sketch style” i ma na celu przekazać efekt obrazku naszkicowanego ołówkiem bądź piórem. Natomiast już od dłuższego czasu rozwijam styl abstrakcyjnego tatuażu anatomicznego, gdzie pracując z unikatowym kształtem ciała modela osiągam niepowtarzalny efekt wizualny. To warto zobaczyć.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Najważniejsze to dbać o siebie i o swoje zdrowie od młodych lat by na starość wyglądać najlepiej. Tak czy inaczej będziemy starzy,a to czy są tatuaże czy nie, nie będzie miało żadnego wpływu na to.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Uważam że to nie ma znaczenia przy wyborze tatuażu bo tak czy inaczej każda osoba samodzielnie nada obrazku własne subiektywne znaczenie. Bardziej stawiam na to że pomiędzy tatuażem a jego właścicielem ma być emocjonalna więź. A wybranie idealnego wzoru ma bezpośrednie odniesienie do wybrania odpowiedniego artysty do realizacji twojej wizji. Tak się złożyło że w dzisiejszych czasach jest tak ogromny wybór technik i styli które proponują artyści że pojawia się możliwość dopasowania pomysłu do artysty, a nie odwrotnie. Czytać odpowiedź na pyt. №8
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Hm… budzik o 8 rano i szklanka wody na pobudkę. Szybki trening by wrócić do życia i odzyskać ogień w oczach. Również jakieś dobre śniadanie. Bardzo lubię poświecić na to godzinę lub półtorej wychodząc do ulubionej kawiarni, gdzie mogę spokojnie porysować czekając na jedzonko. Następnie prosta droga do studia, gdzie trzeba przygotować całą przestrzeń twórczą do nowego produktywnego dnia. Zwykle sesje kończę już o godz 16.00 dzięki czemu mam możliwość druga polowe dnia poświecić na załatwianie spraw bądź poświęcam ją w całości na sport. Są to albo regularne treningi na siłowni, albo nie sporadyczne wypady na ściankę wspinaczkową. Ogólnie uważam ze dla naszego trybu pracy sport jest niezbędny, iż w przeciwnym wypadku własnoręcznie narażamy swoje plecy i inne części ciała na regularne bóle. Zwykle o 21.00 już w domu, gdzie po godzinowym rytuale siedzenia w telefonie i przewijaniu wszystkich powiadomień siadam za obróbkę zdjęć na posta. A najsmaczniejsze godziny 22-01.00 poświęcam na rysowanie. 01.15 – do spanka Dany harmonogram dnia sprawuje się na 100% z czego jestem bardzo zadowolony.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Dość ciekawe pytanie, w niektórych kręgach społeczeństwa jest to rzeczywiście rewolucja. Np w kierunku kosmetologii estetycznej. Tatuaż jako zabieg kosmetyczny dla kobiet nie jest już nowością, porównując do tego jak to było jakiś 5 lat temu. Natomiast tatuaż jako sztuka był i jest rzeczą nie odjemną od codzienności. To ze w naszym otoczeniu najczęściej jest tak ze ciężko odnaleźć osobę która by nie miała chociażby jednego tatuażu, tak np w innych rejonach bądź kręgach ludzi tatuaż nadal jest „nowością” i ktoś nawet nie myśli o jego wykonaniu na sobie. Wiec wszystko zależy od okoliczności oraz naszego otoczenia społecznego w którym się znajdujemy. To ze obecnie producenci sprzętu maksymalnie ułatwiają proces wejścia w tą branże nadal nie czyni jej tą „branżą dla każdego”. Jest do dość głęboki temat do dyskusji.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Do zalet danej profesji na-pewno można odnieść wolność dotycząca tego co możesz tworzyć. W większości przypadków wszystko co cię może ograniczać to tylko twoja wyobraźnia. Ponadto obecnie, przy odpowiednim podejściu i przyłożeniu wysiłku, każda sztuka odnajdzie swojego odbiorcę, który będzie kochał i chwalił twoja twórczość. Dzięki temu jest możliwość spełnienia się jako artysty. Do zalet mogę również odnieść brak „szefa” nad głową. Dostajesz równo na tyle ile sam napracowałeś. W tej branży dość rzadko się zdarza ze coś przychodzi samo z siebie, lecz ta branża jest swego rodzaju długotrwałą inwestycją, gdzie non-stop trzeba pracować na samego siebie. Co do wad, to myślę ze przy odpowiednim podejściu takowych prawie nie ma.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Dla młodych tatuatorów, którzy dopiero wchodzą w tą branże chciałbym powiedzieć coś z czym niektórzy mogą się nie zgodzić, ale jest to moje subiektywny punkt widzenia który się sformułował w ciągu lat. Tego typu format sztuki jest dość pochłaniający i mogę powiedzieć ze po pewnym czasie zaczyna on dominować nad resztą twojego życia. Nie da się być dobrym tatuatorem na pół etatu, jest to raczej tryb życia który wymaga 100% poświęcenia czasu, myśli i sił. Chcesz być w tym dobry? – Musisz zaakceptować ten fakt ze przez długi czas nie będziesz miał czasu na „życie” aż w końcu uświadamiasz sobie ze całe twoje życie to wypełniony kalendarz na „X” miesięcy do przodu, a najbliższe dni które „spontanicznie” możesz poświecić na odpoczynek ze znajomymi są za dwa miesiące.. bo dopiero wtedy wypadło parę dni wolnego. Google kalendarz – one love.