Tatuażysta z Poznań: Dorastałem w środowisku gdzie tatuaż był dość popularny. Jak to małolat – cały czas rysowałem jakieś głupotki. Portrety, postacie, napisy czy potwory.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Dorastałem w środowisku gdzie tatuaż był dość popularny. Jak to małolat – cały czas rysowałem jakieś głupotki. Portrety, postacie, napisy czy potwory.
- Znajomi gdzieś mi podpowiadali: „Ej, a może zostaniesz tatuażystą?” Pomysł był fajny tak długo, jak długo jakieś studio mnie nie uświadomiło jak słabo rysuje. Usłyszałem „Nie chce Ci podcinać skrzydeł, ale nie rysujesz dobrze”. Studio już dziś nie istnieje.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Trzeba mieć trzy pasje: jedną dla forsy, drugą dla zabawy oraz taką, która utrzyma Cię w formie. Poza tatuażem lubię Crossfit.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- To jest akurat super historia! Impreza w akademiku, alkohol, używki – ogólnie bardzo fajnie. Moja znajoma z technikum wpadła do mnie na imprezę i jak dowiedziała się, że mam maszynki (chińczyki, a jak!) to stwierdziła, że chce serduszko na tylnej części ucha. Prośby i błagania znajomych jakoś nie dotarły do nas przez opary alkoholu. Ale pełna profeska! Ucho odgiąłem, wzorek markerem narysowany. Łapie za maszynki i jazda.
- Tatuaż ogólnie był zajebisty do momentu aż nie puściłem ucha. Gdy wróciło do naturalnego ułożenia, serduszko mocno „wyszczuplało”…
Dzięki Iza za wyrozumiałość! Było zajebiście (śmiech).
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Jak masz zajawkę to będziesz się kształcił w sposobie i tempie które uznasz za odpowiednie. Szkoła daje niesamowite podstawy, obawiam się jednak, że docelowy odbiorca twórczości absolwenta ASP, a docelowy odbiorca twórczości tatuażysty to nie jest ta sama osoba. Let that sink.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Balans między cierpliwością a umiejętnością nie dania sobie „wejść na głowę”. Z jednej strony klient płaci za coś co ma mu się podobać, płaci – więc wymaga. Zrozumiałe. Jednak z drugiej strony musisz stanowczo powiedzieć NIE, kiedy klient chce zbyt skomplikowany wzór na taki rozmiar lub wzór kompozycją nie pasuje do miejsca. On się tym nie zajmuje na co dzień – skąd ma wiedzieć?
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Nie raz. Jeżeli porównasz ilość nerwów, czasu czy kosztów klienta, któremu odmówiłeś z klientem któremu zrobiłeś „dyskusyjnie fajny tatuaż”, to rozsądek przemawia by powiedzieć czasem: „Niee, ja pasuje, ale mój ziomek…”
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Temat rzeka. Zbyt dużo indywidualnych i społecznych czynników.
Ale nie jestem zwolennikiem pier*olenia „A wiesz że to na zawsze?!”.
Nie dziecino, to tylko do końca Twojego życia, a nawet nie wiesz jak to szybko zleci.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Spotkałem się z sytuacją, że osoba miała tatuaż i zapytana od kogo jest mówi: „Nie wiem, w tym i tym studio to było”. Tak nie rób.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Jestem zwolennikiem teorii, że nie jesteś swoimi przekonaniami ani myślami. Bardzo dużo pomysłów samoistnie pojawia mi się w głowie. Ludzki umysł to super sprawa. Rejestrujemy olbrzymie ilości danych, których świadomość przetwarza ograniczoną część. Synapsy tworzą stale nowe połączenia. Widzisz to, widzisz tamto, potem nagle siedzisz przy piwku ze znajomymi i „O! Ale dobre to będzie!”
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Pracuje w studio gdzie w tygodniu powstaje czasem po 20-30 napisów. Napisy to jest trend, który był zawsze i zawsze będzie. Zmieniają się czcionki.
- Nie wiem jak nazwać ten styl. Składam go z elementów które gdzieś podpatrzyłem i technikach w których czuje się dobrze. Można go nazwać „ Wiem że na kalce mało widać, ale dodam resztę na spontanie, spoko?”.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Myślę, że na starość inne wartości niż uroda są ważne. No chyba, że jara Cię tematyka GILF. Współczuję.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Paradoksalnie najbardziej doszukują się w tatuażu znaczenia ludzie, których życie jest pozbawione jakiegokolwiek znaczenia czy treści.
Wybierz coś co Ci się podoba. Lubisz koty, zrób sobie kitku. Lubisz tatuaże tradycyjne? Zrób sobie jakiś ładny oldschool. Lubisz smak Soplicy Pigwowej? Wydziaraj sobie etykietę! Będziesz mieć ją do końca życia – tak jak mój szacunek.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Kofeina. Duża ilość kofeiny.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Nie każdy tatuaż jest estetyczny. Niektórych piękno jest ukryte w chaosie które przedstawiają.
- Stereotyp to też pojęcie względne.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Ludzie, najpiękniejsze co jest w tej pracy to ludzie. Dzięki zjawisku tatuażu poznałem niesamowitych ludzi. Każdy z nich wpłynął na mnie, mam nadzieję, że ja też troszkę na każdego.
- Minus jest też trochę plusem. Mamy ograniczoną ilość czasu w dobie. Tatuaż tak wpłynie na Twoje życie, tak jak dużo czasu mu poświęcisz. Może dać pieniądze, sławę i podróże. Ale musisz zapłacić czasem i energią. Pamiętaj też że związek, rodzina, zdrowie i bliscy też absorbują czas, i energię.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Zobacz co ma napisane na grobie Charles Bukowski. To tyle.