Tatuażysta z Kraków: Ukończyłam technikum artystyczne. Aczkolwiek największą lekcją jest dla mnie ciągłe rysowanie i nauka na własnych błędach.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Pierwszy tatuaż miałam w wieku 16 lat. Wtedy nie miałam pojęcia, że za kilka lat zajmę się tym profesjonalnie. 8 lat temu ukończyłam technikum plastyczne i w tych latach zajmowałam się różnymi pracami, które nie do końca mnie satysfakcjonowały. Zaczęło mi brakować rysowania i pomyślałam o kursie tatuażu. Ukończyłam go w zeszłym roku pod koniec lutego. Początki były trudne tytułowałam znajomych w domu a od czerwca stał się to mój zawód na pełen etat. Więc zajmuję się tym niespełna rok.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Sztuka tatuażu zajmuję mi sporą część mojego dnia. Wolnym czasie głównie spędzam czas z bliskimi, jeżdżę rowerem i miziam mojego kochanego kota.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż wykonałam po 7 dniowym kursie mojej znajomej. Co dziwne nie tytułowałam jak wiele innych osób wcześniej czegoś na sobie lub znajomych w domu. Nie miałam o tym zielonego pojęcia, bałam się w końcu to na całe życie i wolałam ten pierwszy tatuaż wykonać pod czujnym okiem profesjonalisty. Były to czarne graficzne palmy na tle zachodzącego słońca. Pamiętam, byłam przerażona miałam ochotę uciec (śmiech). Jednak po jakimś czasie załapałam bakcyla i wszystko wyszło ok nie było się czego wstydzić.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Ukończyłam technikum artystyczne. Aczkolwiek największą lekcją jest dla mnie ciągłe rysowanie i nauka na własnych błędach.
- Wykształcenia artystycznego moim zdaniem nie trzeba posiadać aby być tatuatorem. Jest wiele osób, które mają ogromny talent nie mając żadnego wykształcenia. Każdy rodzi się z jakimś darem. Jedno jest pewne, że edukacja i ciężka praca mogą tylko pomóc rozwinąć talent.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Dobry tatuator powinien przede wszystkim kochać to co robi. Być cierpliwy, pracowity, ciepły i umieć słuchać.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak zdarzyło mi się kiedyś odmówić klientowi. Nie czułam się na siłach, aby zrealizować jego wizję.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Przeszkodą w wykonaniu tatuażu mogą być choroby skórne np. łuszczyca, choroby nowotworowe, ciąża i okres karmienia piersią. Odradzałabym tatuaż osobą, które nie wiedzą czego chcą. Nie mają pomysłu i robią byle co byle było.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Trzeba przede wszystkim dobrze przemyśleć co chcemy mieć w jakim stylu i u kogo. Dobrze prześwietlić tatuatora jego prace, opinie oraz studio, w którym pracuje.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Z otaczającego nas świat i zdjęć.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Trendów jest tyle, że ciężko nadążyć jaki jest obecnie na topie. Jak nazwać mój styl hmm… Nadal go szukam jestem na początku swojej kariery. Myślę, że najbardziej lubię linearne prace z cieniowaniem.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Na starość i tak będę brzydka a z tatuażami które lubię będzie mi milej.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Nie musi. Czasem tatuujemy sobie coś co po prostu nam wpadnie w oko.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Wstaje, ogarniam się. Drogę do pracy pokonuję rowerem, to niezła pobudka z rana. Zazwyczaj w pracy jem śniadanie. Pogaduszki i w miedzy czasie przygotowanie stanowiska. Witam klienta. Zawsze mam przygotowany projekt wcześniej. Dogaduję czy wszystko jest w porządku i zaczynamy zabawę. Podczas tatuowania skupienie, ale też dużo rozmów czasem śmiechów zarówno z klientem jak i z wszystkimi na zabiegówce. Kiedy tatuaż jest ukończony zakładam opatrunek, sprzątam stanowisko i robię zdjęcia. Potem błogi odpoczynek. Czas na zerkniecie do świta internetu i powrót do domu. Po pracy wiadomo czasem dalej praca, projekty, maile obowiązki domowe. Potem relax z narzeczonym, kotem i czas na sen.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Tak. Coraz więcej osób ma odwagę go sobie zrobić. Świat poszedł do przodu to już nie czasy, że tylko kryminaliści i marynarze je mają. Stała się to forma sztuki ozdabiająca ciała młodym, starym, pamiątka na całe życie. Ludzie stają się bardziej otwarci i coraz częściej tatuaże nie są przeszkodą w znalezieniu pracy.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Plusy to połączenie pasji z pracą. Poznawanie mnóstwo ciekawych ludzi. Luźna atmosfera w pracy. Fajnie spełniać czyjeś marzenie.
- Minusy to praca na pełen etat. Czasem brakuje doby na pogodzenie obowiązków domowych z rysowaniem, kontakt z klientem i prowadzenie portali społecznościowych. Jednak efekty i satysfakcja to wynagradzają.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Kujcie żelazo póki gorące. Jeżeli macie marzenia spełniajcie je. Pamiętajcie nie da się robić czegoś na pół gwizdka i przyśpieszyć. To ciężka praca, która przy pełnym zaangażowaniu przyniesie super efekty.