Tatuażysta z Zielona Góra: Jestem samoukiem. Dopiero gdy dostałam się na studia artystyczne miałam lekcje rysunku i malarstwa gdzie mogłam korygować swoje błędy i uczyć się nowych rzeczy.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Tatuuję od połowy 2017 roku – zaczęłam wtedy praktyki w studiu Hipner. Poznałyśmy się kilka lat wcześniej kiedy przyszłam do niej na chatę zrobić sobie tatuaż – bardzo odpowiedzialnie. Od tamtej pory moje podejście trochę się zmieniło. Cieszę się, że swoją przygodę z tatuażem zaczynałam od zera w studio. Uniknęłam złych nawyków i umożliwiło mi to szybki rozwój.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Bardzo lubię czytać książki, więc jeśli mam czas – chętnie go na to przeznaczam. Staram się też rysować i dalej rozwijać pod tym kątem.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Był to kontur żuka na łydce mojego chłopaka – pamiętam, że się stresowałam. Robiłam go bardzo długo – około 6h. Następnym razem kolejne kilka godzin zajęło mi jego cieniowanie.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażysta ?
- Nie, jestem samoukiem. Dopiero gdy dostałam się na studia artystyczne miałam lekcje rysunku i malarstwa gdzie mogłam korygować swoje błędy i uczyć się nowych rzeczy.
- Wykształcenie artystyczne według mnie nie jest konieczne, ale z pewnością wiele ułatwia.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Pokora, cierpliwość, chęć ciągłej pracy nad sobą i rozwijania się.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak. Najczęściej są to sytuacje spowodowane stanem zdrowia, młodym wiekiem lub niezdecydowaniem klienta. Czasem też odmawiam tatuażu jeżeli wiem, że nie jestem w stanie go wykonać np. realistyczny portret.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Tak jak pisałam wyżej – zdrowotne, niepełnoletność, niezdecydowanie. W każdym z tych przypadków warto poczekać z tatuażem do odpowiedniego momentu.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Najlepiej przejrzeć portfolio artystów, którzy pracują w stylu jaki nas interesuje. Jeśli jest możliwość zobaczyć prace na żywo. Naprawdę jest wielu super tatuatorów w Polsce (i nie tylko). Każdy znajdzie coś dla siebie.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Książki, ilustracje, bajki, zwierzęta.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Myślę, ze robienie tatuażu pod wpływem trendu nie jest dobrym pomysłem – trendy cały czas się zmieniają, a tatuaż zostaje z nami nieco dłużej – bo całe życie. Szkoda robić na ciele coś pod wpływem mody.
- Styl, w którym pracuję to graficzny kolorowy.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszymwieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Moim zdaniem na starość będziemy mieć większe zmartwienia niż nasz wygląd.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Nie musi mieć znaczenia, ale może. Nie ma też uniwersalnej definicji idealnego wzoru – najlepiej trafić na artystę, którego prace się nam podobają i szansa na spełnienie naszych oczekiwań co do wzoru wzrasta.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Przychodzę rano do studia, piję coś i jem śniadanie, czekam na klienta – w międzyczasie szykuję dla niego projekt. Gdy już przychodzi to pokazuję co narysowałam, jeśli jest potrzeba wprowadzam w projekt zmiany, jeśli nie to mierzymy projekt do ciała, robię kalkę, szykuję stanowisko, odbijam wzór i tatuuję. Potem robię zdjęcia pracy, sprzątam i wracam do domu.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Myślę, że tatuaż nie budzi już tylu negatywnych emocji, ale jeśli chodzi o estetykę jest to kwestia mocno indywidualna – każdy ma inne jej poczucie.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Plusy to kreatywna praca, w której można się cały czas rozwijać i dzięki niej np. wiele podróżować.
- Minusem jest ból pleców!
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Być pokornym, słuchać rad osób, które mają doświadczenie i służą pomocą, i dużo ćwiczyć – szczególnie rysunek.